Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte – Masarykova třída

 
pondělí, 24. října 2016, 10:20

Jedna z významných tříd města nese jméno po velikánovi prezidentu Masarykovi. Jako jediná ulice v Olomouc vede přes dvě řeky, Moravu a Bystřici, a u jejich břehů se tyčí historické budovy i skrývá památník vytvořený samotnými občany.

Počátky Masarykovy třídy jsou psány rokem 1888, kdy vznikla jako ulice Františka Josefa, a pojmenována byla podle rakouského císaře a českého krále, který v té době vládl. Není jedinou olomouckou ulicí, která svého času nesla jeho jméno. Počátkem 20. století byla ulice přejmenovaná na třídu Českých legií, na počest vojenských jednotek zahraničního odboje v právě skončené první světové válce.

V roce 1940 získala ulice neutrální označení Nádražní, je zřejmé, že kvůli své poloze navazující na ulice centra města a vedoucí až k olomoucké vlakové stanici. V poválečných letech nesla označení třída Maršála Stalina po prvním generálním tajemníkovi Komunistické strany Sovětského svazu. V té době byl uznáván jako vůdce. Stalin za doby svého působení zapříčinil smrt milionů sovětských občanů, ať už přímým nebo nepřímým působením, a řadí se tak mezi největší diktátory všech dob.

Po krátkých deseti letech se v roce 1955 změnil název na třídu Osvobození. Od roku 1990 až do dnes je Masarykovou třídou. Je tak připomínkou na Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky, který se z velké části zasloužil o její vznik. Kromě politiky se věnoval také filozofii, sociologii a byl univerzitním profesorem.

Celou ulici, která je dlouhá skoro kilometr, může rozdělit do pomyslných dvou částí. První je od Žižkova náměstí po most přes řeku Bystřici a druhá od druhé strany břehu řeky k nádraží. První je typická svou historickou zástavbou. Nachází se na ní například historický dům, ve kterém sídlí Vrchního soudu v Olomouci. Značnou část těchto starších domů navrhl rakouský architekt židovského původu Jakob Gartner a postavil je ve spolupráci s Moritzem Fischerem. Mimo soud složí budovy povětšinou jako zázemí rozmanitých obchodů a služeb a v horních patrech zase místních obyvatel.

Mezi budovou Vrchního soudu v Olomouci a břehem řeky Moravy stojí na malé travnaté ploše pomník obětem druhé světové války. Je částečně schován vzrostlým keřem, a proto si ho kolemjdoucí často ani nevšimnou. Nevelký kamenný jehlan nese jména pěti civilních obyvatel Olomouce. Šlo o místní lidi z blízkých domů, kteří 8. května roku 1945 chtěli rozebrat německé palisády, aby Rudá armáda mohla projet dál do města. Zasáhl je ale ještě výstřel z německého děla a ukončil tak život čtyř mužů a jedné ženy. Drobný pomník na jejich památku pořídili přibližně po deseti letech jejich sousedé a přátelé z vlastních prostředků, jak vypráví Milan Tichák ve své knize Příběhy olomouckých pomníků.

Za zmínku stojí také budova bývalé banky Čechoslávie. Rohová stavba stojí vedle břehu řeky Bystřice. Její dominantou je hlavní vchod na zkoseném rohu, před kterým stojí dva mohutné sloupy držící kamenný balkón. Ten je po stranách zdoben sochami muže a ženy a v přední části zase andělíčků. Nad balkónem i na fasádě domu jsou pak další kamenné sochy a ornamenty. Dnes se v době přece jenom ještě jedna banka nachází, ale jde nejspíš jen o shodu náhod, a kromě ní sídlí po byty ve vrchních dvou patrech také prodejna obuvi, pizzerie a ze strany boční ulice holičství.

V druhé části ulice, od řeky k nádraží, je vesměs moderní zástavba poskytující byty i obchody. Středem Masarykovy třídy vedou tramvajové koleje, a to jedny původní a druhé novější, což jde poznat i podle toho, že jedny jsou zasazené do betonových panelů. Vznikly při takzvaném zdvoukolejňování, které probíhalo ve 40 letech 20 století. A proto, že byla doprava v této ulici přetížená, tak se v roce 1997 vybudovala tramvajová trať i na třídě Kosmonautů, která provoz odlehčila.

Čtěte více:

Kam dál?

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte – Wurmova

pondělí, 17. října 2016, 07:13

Ulice kdysi obydlená významnými církevními osobnostmi v dnešní době žije pestrým životem. Řada kanovnických domů, která ulici...

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte – třída 1. máje

úterý, 11. října 2016, 18:55

Jedna z ulic vedoucích centrem Olomouce skrývá nepřístupnou kapli, je bývalým církevním zázemím a část její historie je i...

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte – Denisova

úterý, 4. října 2016, 17:08

Pokud jste si mysleli, že název Denisovy ulice má něco společného s ženským jménem, tak se nechte vyvést z omylu. Ulice...

28. září - Den české státnosti nám připomíná život a odkaz svatého...

středa, 28. září 2016, 18:00

28. říjen máme tradičně spojený se jménem svatého Václava. Jsme rádi, že je náš pracovní týden o jeden den kratší, rádi trávíme...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.