Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Drbna na cestách: Ve Velkých Losinách jsem si poprvé vyrobila svůj vlastní papír

 
pondělí, 8. srpna 2016, 15:41

No, vlastně kecám, už ve školce jsem se o to pokoušela. Ze starých novin vytvořit nový, recyklovaný. Nebo kouli, ta mi šla nejlépe. Po desítkách let jsem měla možnost se k této činnosti vrátit a poznat, jak se vlastně ten pravý, ruční papír vyrábí.

Ruční papírna Velké Losiny je jednou z nejstarších manufakturních výroben papíru v Evropě. Vybudoval jí Jan mladší ze Žerotína v šestnáctém století, a dodnes se v ní vyrábí papír tradičním způsobem z bavlny a lnu.

Okruh, který jsem absolvovala, trval necelou hodinu a dospělého vyšel na sto korun. Děti a studenti měli slevu a zaplatili korun sedmdesát. Prvně nám milá průvodkyně vysvětlila historii vzniku papíru, a na jaké materiály se psalo v průběhu věků. Musím se přiznat, že i když jsem holka, tak mě na mladé průvodkyni něco zaujalo, a já se spíše koukala na ni, než na vystavené exponáty. Výklad dokázala podat smysluplně a stručně, vypadala, jako by jí to opravdu bavilo. Což se o většině průvodkyň, na které jsem měla to štěstí narazit, nedá říct. Ty vypadaly, že to dělají spíše za trest.

Základem pro výrobu papíru je voda. A bavlna nebo len. Bavlna se jemně rozemele a nabírá se do dřevěno-drátěných sít. Ty mohou být zkrášleny vodoznakem, to vlastně můžeme vidět dennodenně na bankovkách. Vznikají tak, že se na jemnou mřížku připevní ještě jemnější drátek s motivem, jaký si zákazníci vyberou. Oproti světlu by měl být obrázek či motiv vidět.

Následuje proces sušení a rovnání. Aby se na papíře nerozpouštěl inkoust z per, tak se ještě namáčí do klížidla, pak se znovu suší a hladí na kalandru. Po úvodní přednášce jsme se dostali přímo do provozu. Na vlastní oči jsme viděli, jak pracovníci postupují při výrobě. Byla jsem tam o víkendu, kdy nemají normální pracovní dobu, ale jedna paní tam přece jenom byla, a vše nám ukázala. Já bych asi radostí neskákala, kdybych se na mě chodili co hodinu dívat různí lidé a cvakali svými foťáky. Skoro veškeré vybavení bylo více než sto let staré, ale stále funkční.

Po prohlídce jsem měla možnost si sama vyzkoušet, jak se takový papír vyrábí. V zadní části areálu mají vlastní tvořivou dílničku, kde si za poplatek (asi stokoruna) můžete zrychlený proces vyzkoušet. Nabrat drť z kádě na síto byl trochu oříšek a musela jsem to zkoušet nadvakrát. Pak jsem zatočila na takovém „ždímači“, který odstranil přebytečnou vodu. Pak se to dalo do přístroje, kterým procházelo teplo a zároveň papír rovnal.

Jako bonus jsem si vyrobila i vlastní obálku s pečetí. V prodejně, která je přidružená k výrobně jsem strávila asi půl hodinu a namohla si z nepřeberného množství produktů vybrat. Chtěla jsem všechno, ale nakonec jsem si vybrala vánoční přáníčka (jsou přece za dveřmi) a krabičku s bonbónem. 

Čtěte více:

Kam dál?

Bavíte nás! Koukněte na nejlepší komentáře na facebooku Drbny za...

pondělí, 1. srpna 2016, 11:36

Máme tu další díl těch nejlepších komentářů na facebookovém profilu Olomoucké Drbny za uplynulých sedm dní.

Drbna na výletě: Čtyři vyčerpávající, ale krásné dny na Letní filmové...

neděle, 31. července 2016, 22:19

Už název jednoho z největších českých filmových festivalů by mohl leckoho odradit. Tady ale skutečně nejde o vysedávání v...

Okurková sezóna? Ale kdeže, za červenec jsem zaznamenala historicky...

úterý, 26. července 2016, 14:54

Říká se, že v červenci a srpnu není ve zpravodajství do čeho píchnout. Po letošním červenci tvrdím opak – žádná okurková sezóna...

Bavíte nás! Koukněte na nejlepší komentáře na facebooku Drbny za...

pondělí, 25. července 2016, 13:15

Máme tu další díl těch nejlepších komentářů na facebookovém profilu Olomoucké Drbny za uplynulých sedm dní.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.