Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

GLOSA: Začala punčová sezona. Příští rok začneme rovnou v srpnu, ne?

 
neděle, 8. října 2017, 19:00

Počasí už pomalu rezignovalo a chvílemi se zdá, že zima už je opravdu za rohem. Nedávno jsem si říkal, jak se těším na vánoční trhy a na to jak se zase „zpunčuju“. A ejhle. Trhy ještě nemáme, ale za to punče jsou tady. Na začátku října.

To jsem si takhle šel uprostřed týdne dát pár studených piv do hospody a procházel přes Dolní náměstí. Najednou vidím lidi, kteří postávají v Laffayetce před místní vinárnou a kouří se jim od pusy. Kuřáci to ovšem nebyli. Ti už pomalu mrznou. (Tipuju, že na Vánoce se stavy kuřáků rapidně sníží. Záleží, jak syrová zima nás čeká.) Místo cigarety měli všichni v ruce punče. Punč? Začátek října? Dobrý no. Jdu dál a na prázdno polknu.

Poptávka určuje nabídku

To jsem slyšel na ekonomce. Takže to je nejspíš pravda. Nebo naopak? Nevím, těmhle věcem nerozumím, ale rozumím tomu, že obchodníci chtějí prodávat. A vydělávat. A tak se tady objeví punč už v říjnu. Na druhé straně jsem si ještě nevšiml, že by obchoďáky byly vánočně vyzdobené. Řekl jim někdo vůbec, kolikátého už je? Velikonoce měly teda ošéfované líp.

Abych se vrátil k oné myšlence obchodníků a zákazníků. Můžeme se restauracím a prodejcům smát, že už prodávají punč, ale on to zas tak blbý nápad nebude. Podle mě moc dobře vědí, zda se jim vyplatí tento „vánoční“ nápoj prodávat už teď.

Pojďme punč prodávat celoročně

„Dáme si punč? - Jasně, aspoň jeden na zahřátí.“ Takhle většinou začíná alkoholický dýchánek, který skončí u šestého punče. Když to jde dobře. Ono, když někdo řekne, že si dal punč, tak to nezní tak příšerně. „Včera jsem si dal dva panáky vodky, jednu whisky a zapil to griotkou“ – pro tohle by už slušnější lidi pochopení neměli. Punč je prostě kouzelný nápoj, který umí hned několik věcí. Za prvé si nemusíte připadat jako alkoholik (i když alkoholik jste). Za druhé je to výborný vnitřní přímotop, který v předvánočním počasí oceníte. A poslední výhodou je fakt, že punč navozuje vánoční atmosféru. Postávat venku u stolečku s punčem v ruce má svoje kouzlo. Člověk se rázem ocitne v jiném světě. Při přičichnutí mi na mysli vyvstanou vzpomínky na Vánoce, když jsem byl ještě dítě. Ne, že bych chlastal už odmala. Ale jednoduše si punč spojím s Vánoci a také s laskavostí. Vánoce jsou totiž přece čas klidu a míru. „Nešahej mi na ten punč, smrade!“

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 

Kam dál?

Olomouc a pes. Jak se žije ve městě se čtyřnohým mazlíčkem?

sobota, 7. října 2017, 16:00

Pozor. Nečtěte raději dále, pokud z nějakého důvodu nemáte rádi psy a domácí mazlíčky obecně. Naopak, ti, kteří v Olomouci mají...

Věci, bez kterých v Olomouci nemůžete existovat

sobota, 30. září 2017, 11:00

Znáte to, v každém městě mají jiné zvyky – někde se pospíchá, jinde zase preferují rozvážnou chůzi. Někde zakopávate na ulici o...

Legendární "Fáčko" slaví 30. narozeniny. Novinka na trhu tehdy vyšla...

neděle, 17. září 2017, 19:00

Už je to 30 let, co vstoupila automobilka Škoda do nové epochy. 16. září 1987 představila na mezinárodním strojírenském veletrhu...

5 základních kroků, jak přežít vejšku v Olomouci

neděle, 17. září 2017, 13:00

Olomouc žije studenty, studenti žijí Olomoucí. To, že je tohle město studentským městem, není žádným tajemstvím. Rok co rok jich...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.