Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Navigační sloupky na Dolním náměstí slaví úspěch, objeví se i kolem radnice

 
pátek, 13. listopadu 2015, 10:17

Od dokončení rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci už uběhly více jak dva roky a ačkoliv jsou tu a tam slyšet hlasy, že rekonstrukce tohoto veřejného prostoru se městu příliš nevydařila, jedno si radní pochvalují – dopravní navigační sloupky.

Jedním ze zadání rekonstrukce Dolního náměstí bylo vytvoření intuitivního navigačního systému pro dopravu, tedy jasně vytyčit kruhový objezd po obvodu celého náměstí. S elegantním řešením problému přišlo varnsdorfské architektonické studio W&R – umístěním šedavých navigačních sloupků, které dokonale splynou s dlážděným povrchem náměstí a vytvoří tak jasnou a přehlednou cestu pro každého řidiče.

Úspěch celé myšlenky na sebe nenechal dlouho čekat. Již po prvních pár dnech si občané nemohli vynachválit toto nové řešení prostoru, ve kterém se tisíce z nás denně pohybují. Dokonce i motoristé na naši otázku, zda-li jsou spokojení s novým řešením Dolního náměstí, nadšeně přitakávají.

Bohužel se však najdou i tací, kteří svým špatným orientačním smyslem a bezohlednou jízdou narušují jinak takřka dokonalou sloupkovou navigaci. Pár sloupků tak už díky těmto pirátům silnic padlo za oběť. „Jak dnes někteří lidé řídí, to je opravdu něco otřesného! A vůbec – já bych všechny ty auta ve městě zakázala,“ rozčilovala se před nedávnem u jednoho poraženého sloupku paní Hana H. z Nových sadů.

Stovky nových sloupků i na „Horňák“

Z dvouletého testování fungování sloupků na Dolním náměstí radní došli k závěru, že se tento koncept osvědčil, a je tedy na čase jej využít i na Horním náměstí. Již bylo na čase, neboť jedinými body, které musí v současné době řidiči respektovat, jsou dvě kašny, Sloup Nejsvětější Trojice a budova radnice uprostřed náměstí.

Ve věci umístění sloupků na Horní náměstí jsme se na zasedání rady kupodivu  jednohlasně shodli. Navíc, když to skvěle funguje na Dolním náměstí, není důvod, proč by to nefungovalo i kolem radnice,“ podotknul jeden z radních.

Radnice již na základě vypracovaného projektu objednala 268 nových sloupků s reflexními samolepkami pro snazší orientaci řidičů při večerních jízdách po Horním náměstí. Začátek stavebních prací je naplánovaný na únor následujícího roku.

Sloupky budou navigovat řidiče nejen po vnějším okruhu náměstí, ale  i v perimetru kolem kašen a Sloupu Nejsvětější Trojice. „Na Dolním náměstí se osvědčilo, že sloupky jsou nejen výborným dopravním značením, ale také odolným chránícím prvkem. Rozhodli jsme se proto sloupky nainstalovat i kolem důležitých a turisticky hojně navštěvovaných historických památek, jako jsou kašny nebo Sloup Nejsvětější Trojice. Budou tak tvořit jakýsi plot a chránit tak památky proti projíždějícím autům a cyklistům. Přece jen, z Dolního náměstí máme zkušenost, že řidiči jsou schopni narazit do čehokoli,“ objasnil nový účel sloupků projektant.

 

Tento text je zatím jen výtvorem kreativních myslí v naší redakci, ale co vy víte, jednou to klidně může být i pravda :)

Napsal(a) Adam Roller, Jakub Wittka

Kam dál?

6 typů lidí, které jste zaručeně už v olomoucké hromadné dopravě...

pondělí, 9. listopadu 2015, 13:18

Protože část naší redakce denně dojíždí tramvají do centra za prací, je celkem jednoduché identifikovat určité specifické skupiny...

Galerie: V prázdných výlohách v centru města se objevují nápisy...

středa, 14. října 2015, 15:27

Již pár dnů se v prázdných výlohách v centru Olomouce objevují zábavné nápisy, které baví svou tematičností a vtipem kolemjdoucí....

Imperiální vojska se přesunula z planety Tatooine na Zemi, jejich...

středa, 1. dubna 2015, 15:23

Po průjezdu amerického konvoje Českou republikou se rozhodla další z velmocí, že předvede svou vojenskou sílu. Flotila...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.