Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policie případ spadlé zdi v Pekařské ulici odložila, podle kriminalistů nemá jednoznačného viníka

 
pátek, 24. února 2017, 07:51

Kriminalisté nenašli jednoznačného viníka loňského pádu části štítové zdi rekonstruovaného domu na chodník v centru Olomouce. Policie proto případ odložila.

Podle kriminalistů pochybili všichni účastníci, kteří se na opravě domu v Pekařské ulici podíleli, řekli dnes novinářům zástupci olomoucké policie. Při pádu zdiva byly zraněny dvě osoby a poškozena tři auta, škoda dosáhla zhruba milionu korun. V Olomouci nejde o ojedinělý případ.

Případ původně policie vyšetřovala pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. "Hlavní příčinou pádu štítové zdi byla celá série drobných či větších pochybení všech účastníků, kteří se podíleli na opravě domu a střechy. Tato pochybení poté vyústila v to, že střecha spadla. Nicméně žádné z pochybení nebylo toho charakteru, že by bylo přímou příčinou pádu," uvedl zástupce vedoucího územního odboru Marcel Chmelina.

Primární chyba byla podle znalce ta, že kolem roku 1969 byl na domě odstraněn vikýř, ke kterému byla štítová zeď zakotvena. Zeď byla nato ukotvena jedním táhlem do stávající střechy. Po změně majitelů se společenství vlastníků rozhodlo havarijní stav domu napravit a najalo si firmu na opravu štítu i střechy. A právě při výměně střechy došlo ke zřícení zdi. "Odložili jsme to proto, že znalec konstatoval, že nelze stanovit jedinou příčinu. Má na tom velký podíl společenství vlastníků, projektant opravy i zhotovitel opravy. Dokonce tam má díl své viny i stavební odbor olomouckého magistrátu. Kdo na to sáhl, ten něco pokazil," doplnil Chmelina.

Část štítové zdi spadla na chodník loni 24. srpna. Policie Pekařskou ulici uzavřela a v této části města byl do druhého dne zastaven provoz tramvají. Hasiči pak dům staticky zajistili. Policisté si vyžádali znalecké posudky z oboru stavebnictví, případem se zabývali několik měsíců.

V krajském městě se taková událost nestala poprvé. V říjnu 2011 spadla část zdiva nedaleko obchodního domu Prior v sousedící ulici 8. května, která patří k nejrušnějším třídám města. Pod sutinami zůstala osmasedmdesátiletá žena, zemřela na místě. Zasypala ji část zříceného štítu domu z 19. století. Policie poté kvůli zřícenému štítu obvinila stavebníka z usmrcení z nedbalosti. Žalobce nakonec jeho stíhání zrušil.

O rok později se o pár metrů dál zřítilo na chodník několik tun zdiva z narušené atiky polikliniky Spea. Nikdo nebyl zraněn. Posudky v tomto případě neprokázaly, že by byla zanedbána údržba budovy či spáchán trestný čin. Policie případ odložila.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Zloděj ukradl v Olomouci seniorce peněženku. Vedle platební karty...

úterý, 21. února 2017, 12:00

Bohatší o novou zkušenost o chudší o 42 tisíc korun je od pondělí 20. února žena, které ve vozidle městské hromadné dopravy...

Opilec demoloval tramvaj na zastávce, ohýbal stěrače a pěstí bušil do...

pondělí, 20. února 2017, 10:29

V sobotu 18. února v dopoledních hodinách museli olomoučtí strážníci řešit případ podnapilého muže, který se choval agresivně....

Podvodníci lákají z žen na seznamkách peníze. Poslední skočila na lep...

pondělí, 20. února 2017, 08:52

Policisté znovu upozorňují na podvodníky, kteří lákají na internetu z důvěřivých lidí peníze pod ruznými smyšlenými legendami....

Na Masaryčce vykradli hernu, policie zahájila dnes ráno vyšetřování

pátek, 17. února 2017, 08:03

Loupežné přepadení se stalo v jedné z heren na Masarykově třídě v Olomouci, konkrétně poblíž zastávky U Bystřičky.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.