Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Držitel ceny Magnesia Litera 2018 představí ve Vědecké knihovně v Olomouci halasný svět Hřbitovní hlíny

pátek, 25. května 2018, 09:09

Ve Vědecké knihovně v Olomouci se 31. května uskuteční přednáška překladatele Radvana Markuse Halasný svět Hřbitovní hlíny. Za překlad knihy Máirtína Ó Cadhaina získal překladatel cenu Magnesia Litera 2018.

„Na kterým pozemku mě pohřbili? Librovým, nebo prostředním? Jestli mě ovšem po všech mejch výstrahách zakopali na půllibrovým plácku, tak ať jdou ke všem čertům!“ Touto promluvou hlavní postavy Caitríony začíná nejlepší irskojazyčný román dvacátého století, Hřbitovní hlína Máirtína Ó Cadhaina. Pokud někdo touží po klidu, na hřbitově ať ho nehledá. Sousedské sváry o to, kdo má víc nóbl domácnost, kdo umí líp vykrmit prasata, kdo komu ukradl rašelinu, anebo rovnou manželku, neberou konce. A my se z toho ohlušujícího hašteření mimochodem dozvíme leccos nejen o mezilidských vztazích, ale také o irské kultuře nebo historii.
Kniha Hřbitovní hlína je považována za jeden z nejlepších románů psaných v irštině, v jazyku, kterým mluví zhruba 50 tisíc lidí západoirských oblastí Gaeltacht. I když kniha vyšla již v roce 1949, českého překladu se dočkala až loňského roku, kdy se ho nezalekl Radvan Markus a konečně umožnil českému čtenáři začíst se do jednoho z nejhumornějších románů moderní literatury.
Jaký je halasný svět Hřbitovní hlíny, se dozvíte 31. 5. 2018 od 17 hodin v přednáškovém sále Vědecké knihovny v Olomouci, kdy o knize pohovoří a vybrané ukázky přečte její překladatel Radvan Markus.

https://www.vkol.cz/kalendar-akci-detail.php?akce=radvan-markus-halasny-svet-hrbitovni-hliny

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Motorka se čelně střetla s náklaďákem....

  • FOTO/VIDEO: V Šantovce byla dnes dopoledne...

  • Restaurace Potrefená Husa je zpátky v...

  • FOTO: Zloděj odstranil na více jak dvaceti...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V kauze týraného Marleyho padlo rozhodnutí. Viník dostal podmínku

Mladíka, který na videu týral štěně labradorského retrívra Marleyho, potrestal prachatický soud roční podmínkou. Navíc mu uložil zákaz konzumace alkoholu a návykových látek a v průběhu zkušební doby se musí podrobit psychologickému programu, který ho má naučit zvládat agresivitu. Rozsudek zatím není pravomocný.

Instagram spouští dlouhá videa, chce konkurovat YouTube

Novou sekci videonahrávek o délce až 60 minut spouští sociální síť Instagram. Jmenuje se IGTV a podle šéfa firmy Kevina Systroma je pro mobilní telefony vhodnější než kanál YouTube, informoval zpravodajský server CNBC. Instagram dosud umožňoval přehrávat videa trvající maximálně 60 sekund. Nová platforma prozatím poběží bez reklamy, kterou ale firma později nevylučuje.

Fastfood nabídl Ruskám odměnu za otěhotnění s fotbalistou

Moskevská pobočka amerického fastfoodu Burger King vyvolala v Rusku poprask reklamou, v níž slíbila lákavou odměnu Ruskám, které otěhotní se zahraničním fotbalistou. Oznámila to ruská média. Po protestech se společnost omluvila a kampaň stáhla. Rusko v těchto dnech hostí výkvět světového fotbalu na mistrovství světa, které pořádá jedenáct ruských měst.