Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O kuriozity u olomouckých hasičů se letos postarala zvířata, zachraňovali koně i vzácné kočky

 
neděle, 18. prosince 2016, 17:30

Tele topící se v řece Bečvě, ale i koně z bahna či ruku ženy uvízlou v balkónovém zábradlí zachraňovali letos hasiči v Olomouckém kraji. Na svém kontě mají bezmála 6000 událostí, což je zhruba stejný počet jako v loňském roce. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové nebyla nouze ani o kuriozity. Postarala se o ně především zvířata, informovala ČTK mluvčí.

Převážná část zásahů hasičů v kraji se i letos týkala požárů, dopravních nehod či technických zásahů. Mezi kuriózní případy patřilo především osvobozování zvířat. "Hasiči zachraňovali kočky, koně, psy, tele, ovci a kozu. Vyjížděli také k záchraně několika ptáků, káčátek a netopýrů, naše statistiky ale evidují i zachráněného paraglidistu a vyproštěnou ruku ze zábradlí," uvedla mluvčí hasičů.

Hasiči mají za sebou například i osvobozování jezevce v Kolnovicích na Jesenicku, kterého ve svém domě objevil majitel. Ve Velké Bystřici na Olomoucku pomáhali letos v květnu hejnu káčat uvězněných v přepadu přehrady. Na kontě mají hasiči i záchranu telete, které si šlo v květnu v Troubkách neplánovaně zaplavat do řeky Bečvy. "Hasiči spustili na vodu člun, dopluli k teleti a pomocí hasičské hadice ho dostali dovnitř člunu. Asi stokilové telátko se nebránilo, bylo unavené a vysílené, protože v bahnitém terénu už hodnou chvíli bojovalo o život," uvedla mluvčí hasičů.

Během letošního roku pomáhali hasiči v šesti případech také koním, vyprošťovali je z bahna, jímek i vody. V Troubkách splašený kůň utekl jezdkyni do řeky Bečvy a proti proudu řeky se prodíral vodou stále dál. Koně se podařilo zastavit až za pomoci lan natažených přes řeku. Jezdkyně ze člunu přesedla na koně a vyvedla ho na bezpečném místě z řeky ven, popsala mluvčí.

Také kočky se staly letos častými klienty hasičů, pomáhali jim z okapových rour, ale i vyndávali uvízlou hlavu kočky z plechovky od žrádla. Jednotka hranických profesionálních hasičů zachraňovala i vzácnou kočku, jejíž cena se pohybovala v řádech desítek tisíc korun. Utekla majitelce, vylezla na strom a usídlila se ve výšce devíti metrů.

V nečekaných situacích se během roku ocitli také lidé. Ženě z Prostějova pomáhali hasiči vyprostit ruku z příček zábradlí, kde ji uvízla po pádu. Úspěšně skončil i náročný zásah při záchraně paraglidisty, kterého hasiči našli visícího na stromě za padák u obce Milenov na Přerovsku.

Loni hasiči podle statistik evidovali v Olomouckém kraji 5773 událostí, což bylo o 216 méně než v předchozím roce. Zhruba stejný počet se dá očekávat i za letošní rok.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto HZSOL

Kam dál?

V Olomouckém kraji je nás zase o něco míň, počet obyvatel klesl na...

pondělí, 12. prosince 2016, 13:30

V Olomouckém kraji od ledna do září klesl počet obyvatel o 512 na 634.208. Úbytek obyvatelstva způsobila migrace. Naopak počet...

Pro léky i o svátcích? Není problém, vždy bude alespoň jedna v každém...

pondělí, 12. prosince 2016, 12:00

Pokud byste potřebovali během svátků zaskočit v Olomouci pro léky do lékárny, máme pro vás dobrou zprávu. Olomoucký kraj se...

V anketě 7 divů Olomouckého kraje je možné hlasovat ještě měsíc,...

čtvrtek, 1. prosince 2016, 15:46

Poslední měsíc mají milovníci zajímavých míst Olomouckého kraje, aby hlasovali v anketě hledající největší div regionu. Anketa 7...

Podle výzkumu se nejlépe žije lidem v Praze, Olomoucký kraj je na...

čtvrtek, 1. prosince 2016, 11:30

Kulturní a společenské centrum, nejnižší nezaměstnanost, nejlepší zdravotní a sociální péče a vysoká úroveň vzdělávání a péče o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči. Kromě krásných módních fotek už ale nějakou dobu pracuje na projektu s názvem Anonymous. Co je to za projekt? A jaké fotografie v něm najdeme?

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.