Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město Hranice ocenilo potápěče za dlouholetý výzkum Hranické propasti

 
čtvrtek, 26. ledna 2017, 07:50

Město Hranice dnes slavnostně ocenilo potápěče, kteří dlouhodobě zkoumají hlubiny již světoznámé Hranické propasti. Zasloužili se mimo jiné o to, že se propast dostala loni v září na seznam obdobných útvarů jako nejhlubší zatopená jeskyně na světě. Česko-polská expedice tehdy spustila sondu až do hloubky 404 metrů.

Trojice mužů zastupující Českou speleologickou společnost z Hranického krasu obdržela Cenu města, podpořit je dnes přišly desítky kolegů tří generací spjatých s výzkumem propasti, který sahá do 60. let minulého století.

"Je to skupina lidí, která dokázala posunout věc v Hranicích až za hranice světového rekordu. Skupina lidí, která prováděla speleologický výzkum naší propasti, si vytkla za cíl posunout doloženou hranici pod 400 metrů. Je to něco, co se dotýká obrovského úsilí, ale i bezpečnosti lidí, kteří tuto záležitost dokázali a docílili," uvedl dnes starosta Hranic Jiří Kudláček.

Ocenění získali potápěči České speleologické společnosti z Hranického krasu zastoupení předsedou Michalem Gubou, Krzysztofem Starnawskim a Bartlomiejem Gryndou. Starnawski, který sondu při světovém měření navedl, je nyní v Mexiku. V Hranicích chyběl i Grynda, tvůrce robota. Na radnici však dorazilo kolem třech desítek jejich kolegů i z předešlých generací. "Za světovým úspěchem nestojí jedna osobnost, za úspěchem stojí celá skupina lidí, celý tým," uvedla vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.

Systematický výzkum propasti začal v roce 1963, potápěči při něm čelí ztíženým podmínkám. "Propast je vyplněna kyselkou, přesycenou oxidem uhličitým, vápencové stěny jsou silně rozleptány a narušeny, mezi nimi spočívají zaklíněné napadané kmeny, větve a nestabilní skalní bloky. Viditelnost v propasti je nevyzpytatelná, velmi proměnlivá a často se dá přirovnat například k hrachové polévce," uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů. Člen týmu David Čani je držitelem současného českého hloubkového rekordu 180,4 metru, ještě do větších hloubek se dostal Polák Krysztof Starnawski, který s potápěním v Hranické propasti začal v roce 1997. Postupně zde posouval hranice dosažených hloubek, v říjnu 2012 se potopil až do 225 metrů. "Skupina lidí mu dokázala připravit podmínky proto, aby se potopil na hranici lidských možností," doplnil starosta Kudláček.

Odborníci propast zkoumají také sondami, které postupně posouvají zmapované údaje o její hloubce. Když při posledním výzkumu loni v září česko-polská expedice spustila sondu pomocí robota do 404 metrů, dna nedosáhla. Měření zastavil konec kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů.

Cenu města, kterou Hranice udělují autorům významných děl, objevů a vědeckých prací nebo lidem a kolektivům, kteří podali mimořádný výkon, dosáhli významných úspěchů a mají vztah k městu, získal kromě speleologů také kameraman Petr Čepický. Podílel na známých televizních pořadech, na mnohých z nich i jako autor a režisér.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Jiří Komárek (Wikipedia Commons)

Kam dál?

Úmyslně založený požár, při kterém se zranila jedna osoba, zaměstnal...

středa, 25. ledna 2017, 08:10

V úterý před půl čtvrtou odpolední byl nahlášen na operační středisko hasičů požár domu v Přerově-Újezdci. Při požáru se lehce...

Kolem Lověšic je kvůli ptačí chřipce stanoveno ochranné pásmo

úterý, 24. ledna 2017, 09:10

Státní veterinární správa zřídila ochranné i dozorové pásmo v okolí Lověšic na Přerovsku, kde se v sobotu potvrdilo první ohnisko...

Před nádražím napadl opilý bezdomovec strážníka pěstí, do akce se...

středa, 18. ledna 2017, 16:03

V úterý v dopoledních hodinách kontroloval psovod městské policie v Přerově prostory před tamním nádražím. Zjistil, že v prostoru...

V Přerově by mohlo vzniknout nové centrum pro lidi trpící...

středa, 18. ledna 2017, 07:39

V Přerově by mohlo vyrůst nové centrum pro lidi postižené Alzheimerovou chorobou. Vybudovat jej chce společnost Domov Alzheimer v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”