Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přerovský zámek čeká letos oprava hradeb a hradního příkopu

 
neděle, 5. února 2017, 11:13

Přerovská radnice chystá opravu hradního příkopu u místního zámku. Rekonstruovány budou i hradby, které příkop lemují. Městští radní už schválili zahájení výběrového řízení na stavební firmu, která se ještě letos pustí do práce. Úprava by měla přijít na 2,2 milionu korun.

Část nákladů by mohla pokrýt dotace, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. Kromě této akce radnice plánuje také úpravu okolí evangelického kostela.

"Počítáme s opravou kamenné zdi v jihozápadní části hradebního příkopu, která je součástí opevnění vnitřního města. Hradební zdivo uzavírá dvorní část - zahrady za domy v ulici Wilsonova," uvedl náměstek přerovského primátora Petr Měřínský.

Stavební práce se dotknou obou stran hradební zdi. V plánu je statické zajištění hradební zdi, ale i vybourání nepůvodního cihelného a narušeného zdiva, dozdění niky a zaspárování. "Součástí akce je rovněž oprava temene hradeb a jeho obklad břidlicovými deskami," doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu. Rekonstruovány budou v délce zhruba 15 metrů i hradby, výška ze strany hradního příkopu je sedm metrů, ze zahrad až devět a půl metrů. "Předpokládáme, že na tuto akci bude do konce března podána žádost o dotaci z programu regenerace městských památkových zón. Jednou z podmínek tohoto programu je doložení uzavření smlouvy o dílo," dodal náměstek Měřínský.

Kromě hradebních zdí se chce radnice pustit také do razantní úpravy lokality v blízkosti evangelického kostela, jejíž součástí je i vzácná socha Jana Amose Komenského. Navržené stavební úpravy v ulicích Čapky Drahlovského a Velké Novosady se týkají zhruba jednoho hektaru. Plány zahrnují podle mluvčí radnice především úpravu parkoviště, ale také rekonstrukci přilehlých chodníků, vybudování cyklostezky, nového veřejného osvětlení či výsadbu 50 stromů a 80 keřů. Záměr počítá i s novým a moderním městským mobiliářem. Město již schválilo zahájení projektové přípravy, za projektovou dokumentaci by měla radnice zaplatit asi milion korun.

Čtěte více:

 

Napsal(a) ČTK | Foto prerov.eu

Kam dál?

Přerovská radnice kvůli sněhu nechala uzavřít park i hřbitov

čtvrtek, 2. února 2017, 15:51

Přerovská radnice dnes kvůli velkému množství sněhu uzavřela městský park Michalov i městský hřbitov. Na obou místech není...

Dvojice mužů v maskách naběhla do restaurace v hasičákem, kompletně...

středa, 1. února 2017, 11:06

Že sněžit nemusí jen venku se přesvědčili hosté restaurace, když do ní naběhli dva muži v kuklách a s práškovým hasícím...

V přerovské nemocnici mají novou magnetickou rezonanci

úterý, 31. ledna 2017, 18:00

Rychlejší a přesnější vyšetření pacientů v Nemocnici Přerov umožní nová magnetická rezonance a lidé díky modernímu diagnostickému...

Soud poslal matku za vraždu novorozence na ubytovně na šestnáct let...

pátek, 27. ledna 2017, 13:30

Olomoucký krajský soud dnes potrestal matku z přerovské ubytovny za vraždu novorozence 16 lety vězení. Podle soudu se její dítě v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.