Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj vyhlásil výběrové řízení na opravu paláce hradu Helfštýn, rozpočet je 55 milionů korun

 
čtvrtek, 13. dubna 2017, 09:19

Olomoucký kraj vyhlásil v těchto dnech výběrové řízení na dlouho očekávanou rekonstrukci renesančního paláce hradu Helfštýn na Přerovsku. Kraj získal na rozsáhlou opravu, která počítá i s jeho zastřešením, peníze z dotací. Předpokládané náklady činí 55 milionů korun bez DPH.

Práce by mohly začít již v druhé polovině letošního roku. Palác na čtvrtém nádvoří hradu patří k největším renesančním stavbám v Česku, už čtvrtým rokem je ale kvůli špatnému stavu zavřený.

„Zahájili jsme výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Lhůta pro podání nabídek je do 5. května. Předpokládaná hodnota stavebních prací je 55 milionů bez DPH. Dotaci na Helfštýn máme z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 56 milionů korun," uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Samotná rekonstrukce je rozvržena do dvou let. „Předpokládáme, pokud půjde vše dle harmonogramu, že by měla být smlouva s vítěznou firmou na stavební práce podepsána v červnu a od července by se mohlo začít pracovat," uvedla mluvčí.

Podle správy hradu by bylo zahájení záchrany hradního paláce obrovským úspěchem. „Po 20 letech od vypsání první novodobé studie, mnohých změnách koncepcí a náročném hledání kompromisu pro aktuální projekt, kdy velká skupina expertů odvedla velký kus práce, věříme, že se vše povede. Palác je bez střechy více než 200 let a záchranný zásah už je nevyhnutelný, pokud jej chceme alespoň zachovat," řekl kastelán Jan Lauro. Palác je největší budovou komplexu hradu a zároveň poslední, která dosud nebyla rekonstruována, doplnil Lauro.

Zakázka zahrnuje úpravy 11 torz místností. Některé z nich budou sloužit jako komunikace, další jako výstavní prostory. V úrovni druhého podlaží by měla vzniknout konstrukce pro novou prohlídkovou trasu, která bude ve výši původního stropu. Pro zastřešení je z funkčních i estetických důvodů zvoleno pískované sklo, stojí v popisu zakázky. Podle požadavku památkářů nezmění nová střecha siluetu hradu. Součástí rekonstrukce je také sanace zdiva. Projekt počítá i s odkrytím a zastřešením původní kaple gotického hradu ve východním křídle paláce.

Pokud budou práce zahájeny, omezí podle kastelána běžný návštěvní provoz. „Počítáme s uzavřením palácového nádvoří pro potřeby stavebních a restaurátorských firem a částečně s vytvořením jakéhosi překladiště v předhradí. S uzavřením palácového nádvoří bychom museli z nabídky vypustit tři stálé expozice, které bychom v částečné formě přemístili do tzv. H-studia na třetí nádvoří," dodal kastelán. Pro návštěvníky by bylo podle něj adekvátně sníženo vstupné.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Tedmek (wikipedia.cz)

Kam dál?

Řidič motocyklu nepřežil srážku s nákladním automobilem

pondělí, 10. dubna 2017, 20:00

Krátce před čtvrtou hodinou odpolední se v Horních Moštěnicích stala nehoda, při které zemřel čtyřiadvacetiletý muž. Motocyklista...

Řidič havaroval v centru se svým autem, pak se spolujezdcem začal...

pondělí, 10. dubna 2017, 12:00

V sobotu před sedmou hodinou ranní havaroval v centru Přerova řidič se svým autem, ve kterém seděl i spolujezdec. Volající na...

Hudebníci se u hradeb pokusí o kytarový rekord, sejdou se jich stovky

sobota, 8. dubna 2017, 18:13

Přerovští hudebníci se 1. května v Přerově pokusí o kytarový rekord. Pořadatelé letošních netradičních oslav 1. Máje vyzývají při...

Centrum Hranic zdobí Kraslicovník, tvoří ho 3 300 malovaných vajíček

pátek, 7. dubna 2017, 19:24

Netradiční strom Kraslicovník Hranický zdobí centrum Hranic na Přerovsku. Na jeho větvích je navěšeno 3300 kraslic, které ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.