Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj vyhlásil výběrové řízení na opravu paláce hradu Helfštýn, rozpočet je 55 milionů korun

 
čtvrtek, 13. dubna 2017, 09:19

Olomoucký kraj vyhlásil v těchto dnech výběrové řízení na dlouho očekávanou rekonstrukci renesančního paláce hradu Helfštýn na Přerovsku. Kraj získal na rozsáhlou opravu, která počítá i s jeho zastřešením, peníze z dotací. Předpokládané náklady činí 55 milionů korun bez DPH.

Práce by mohly začít již v druhé polovině letošního roku. Palác na čtvrtém nádvoří hradu patří k největším renesančním stavbám v Česku, už čtvrtým rokem je ale kvůli špatnému stavu zavřený.

„Zahájili jsme výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Lhůta pro podání nabídek je do 5. května. Předpokládaná hodnota stavebních prací je 55 milionů bez DPH. Dotaci na Helfštýn máme z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 56 milionů korun," uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Samotná rekonstrukce je rozvržena do dvou let. „Předpokládáme, pokud půjde vše dle harmonogramu, že by měla být smlouva s vítěznou firmou na stavební práce podepsána v červnu a od července by se mohlo začít pracovat," uvedla mluvčí.

Podle správy hradu by bylo zahájení záchrany hradního paláce obrovským úspěchem. „Po 20 letech od vypsání první novodobé studie, mnohých změnách koncepcí a náročném hledání kompromisu pro aktuální projekt, kdy velká skupina expertů odvedla velký kus práce, věříme, že se vše povede. Palác je bez střechy více než 200 let a záchranný zásah už je nevyhnutelný, pokud jej chceme alespoň zachovat," řekl kastelán Jan Lauro. Palác je největší budovou komplexu hradu a zároveň poslední, která dosud nebyla rekonstruována, doplnil Lauro.

Zakázka zahrnuje úpravy 11 torz místností. Některé z nich budou sloužit jako komunikace, další jako výstavní prostory. V úrovni druhého podlaží by měla vzniknout konstrukce pro novou prohlídkovou trasu, která bude ve výši původního stropu. Pro zastřešení je z funkčních i estetických důvodů zvoleno pískované sklo, stojí v popisu zakázky. Podle požadavku památkářů nezmění nová střecha siluetu hradu. Součástí rekonstrukce je také sanace zdiva. Projekt počítá i s odkrytím a zastřešením původní kaple gotického hradu ve východním křídle paláce.

Pokud budou práce zahájeny, omezí podle kastelána běžný návštěvní provoz. „Počítáme s uzavřením palácového nádvoří pro potřeby stavebních a restaurátorských firem a částečně s vytvořením jakéhosi překladiště v předhradí. S uzavřením palácového nádvoří bychom museli z nabídky vypustit tři stálé expozice, které bychom v částečné formě přemístili do tzv. H-studia na třetí nádvoří," dodal kastelán. Pro návštěvníky by bylo podle něj adekvátně sníženo vstupné.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Tedmek (wikipedia.cz)

Kam dál?

Řidič motocyklu nepřežil srážku s nákladním automobilem

pondělí, 10. dubna 2017, 20:00

Krátce před čtvrtou hodinou odpolední se v Horních Moštěnicích stala nehoda, při které zemřel čtyřiadvacetiletý muž. Motocyklista...

Řidič havaroval v centru se svým autem, pak se spolujezdcem začal...

pondělí, 10. dubna 2017, 12:00

V sobotu před sedmou hodinou ranní havaroval v centru Přerova řidič se svým autem, ve kterém seděl i spolujezdec. Volající na...

Hudebníci se u hradeb pokusí o kytarový rekord, sejdou se jich stovky

sobota, 8. dubna 2017, 18:13

Přerovští hudebníci se 1. května v Přerově pokusí o kytarový rekord. Pořadatelé letošních netradičních oslav 1. Máje vyzývají při...

Centrum Hranic zdobí Kraslicovník, tvoří ho 3 300 malovaných vajíček

pátek, 7. dubna 2017, 19:24

Netradiční strom Kraslicovník Hranický zdobí centrum Hranic na Přerovsku. Na jeho větvích je navěšeno 3300 kraslic, které ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.