Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchranáři z celého světa se zúčastní Rallye Rejvíz, která probíhá na Šumpersku

 
středa, 17. května 2017, 16:30

Příští týden se záchranáři z celého světa sjedou na Šumpersko, aby zde poměřili své síly v tradičním klání Rallye Rejvíz. Do letošního ročníku mezinárodní soutěže se zapojí 90 týmů profesionálních zdravotnických záchranářů. Přijedou z celé Evropy, ale i z Asie a severní Ameriky.

I letos se budou muset připravit na disciplíny z oboru urgentní medicíny. Plnit je budou v denních i nočních etapách, řekl mluvčí závodu Jiří Pavlík. Soutěž se uskuteční od středy 24. května do soboty 27. května v Koutech nad Desnou.

"Organizátoři soutěže očekávají příjezd zdravotnických záchranářů ze 17 zemí, například z Japonska, Kanady, Spojených států, Norska, Estonska, Velké Británie, Německa, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Litvy, Slovenska či Holandska. Soutěžit budou také desítky zdravotníků ze třinácti krajů České republiky," uvedl mluvčí závodu.

Soutěž kopíruje skutečné výjezdy záchranných služeb. Při závodu tak musejí posádky záchranných služeb z různých zemí, které mají rozdílné systémy organizace přednemocniční neodkladné péče, plnit na trase úkoly z oboru urgentní medicíny, se kterými se setkávají ve své denní záchranářské praxi. "Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost, a tak plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky. Téměř všechny připravené úkoly mají svůj reálný základ ve skutečných výjezdech záchranné služby, protože se někde ve světě staly," dodal Pavlík.

Loni si museli poradit například se schizofrenikem, jenž ohrožoval sebe i okolí. Zajišťovali i transport popáleného dítěte a jeho opařeného rodiče a zasahovali při pádu čtyřčlenné rodiny ze skály v obtížně přístupném terénu. Vyřešit museli i únik chloru ve škole, kde se otrávilo 16 lidí. V předešlých ročnících museli například obstát v zákrocích při fingovaných autonehodách. Byla mezi nimi například srážka dvou osobních aut s velkým počtem zraněných, ale i autobusu s cisternou převážející chemikálie.

Závody i letos doplní soutěž Zlaté sluchátko pro dispečerky a dispečery obsluhující tísňovou linku 155. Pro studenty českých i slovenských lékařských fakult bude připravena speciální soutěž, díky které si mohou osvojit základní návyky nutné pro práci záchranáře v terénu. Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala v obrovské mezinárodní setkání záchranářů.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto rallye-rejviz.cz

Kam dál?

Zábřeh spustil mobilní aplikaci na podporu tříděného odpadu

pondělí, 8. května 2017, 08:40

Radnice v Zábřehu na Šumpersku spustila v těchto dnech novou mobilní aplikaci, která by měla podpořit třídění odpadu ve městě....

Policie našla patnáctiletou dívku ze Šumperska, je v pořádku

sobota, 29. dubna 2017, 16:30

Policie odvolala pátrání po patnáctileté dívce, která ve čtvrtek v Rapotíně na Šumpersku nepřišla do školy a pak už o...

Řidič na křižovatce srazil cyklistku a od nehody ujel. Policie shání...

pátek, 28. dubna 2017, 12:00

Na křižovatce ulic Uničovská a Lidická v Šumperku (u krytého bazénu Aquatol) došlo k dopravní nehodě, při které řidič srazil...

U Mohelnice se srazila tři auta. Na místě zůstalo pět zraněných,...

sobota, 22. dubna 2017, 10:00

Pět lidí se dnes odpoledne zranilo při dopravní nehodě tří automobilů na silnici z Mohelnice do Úsova na Šumpersku. Všech pět...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Záchrana života a vyřešené případy mi dělají velkou radost, říká praporčík Tomáš Kubíček

Praporčík Tomáš Kubíček začal svou policejní kariéru na oddělení hlídkové služby. Dnes slouží na obvodním oddělení v Lutíně a od začátku května bude pracovat jako operační důstojník na operačním středisku Krajského ředitelství Olomouckého kraje. Bude jedním z těch, kteří zvednou telefon, když zavoláte na linku 158. Povídali jsme si o záchraně lidských životů, o motivaci k práci nebo o tom, co ho u policie drží.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.

Já nevařím, spíš ohřívám. Nebaví mě to pak uklízet, říká Michal Krčmář

Při příjemném setkání jsme s biatlonistou Michalem Krčmářem pokecali o tom, jak umí vařit, teda spíš neumí. Jestli sleduje nějaký další sport a nakousli jsme i téma možného návratu Gábiny Koukalové.