Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Opravy budov na Křížkovského a Na Hradě jsou u konce, stály 280 milionů

 
úterý, 15. května 2018, 07:30

Univerzita Palackého v Olomouci dokončila rozsáhlou několikaletou rekonstrukci dvou hlavních objektů filozofické fakulty, v Křížkovského ulici 10 a v ulici Na Hradě. Náročná oprava historických budov si vyžádala 280 milionů korun. Kvůli opravám se odtud museli před lety vystěhovat studenti i pedagogové, kteří získali provizorní zázemí v jiných univerzitních budovách ve městě. Stavby využili i archeologové, zaznamenali zde řadu cenných nálezů.

„Budova v Křížkovského ulici byla v katastrofálním stavu, desítky let se do ní neinvestovalo systémově. První vlnu rekonstrukce, kdy šlo v roce 2007 o výměnu střechy a oken, pak přerušil nedostatek financí až do roku 2014, kdy jsme začali plánovat současný stav," uvedl proděkan filozofické fakulty pro infrastrukturu Vladimír Polách. Objekt v ulici Na Hradě se podle něj nacházel dokonce v havarijním stavu. „Budova byla extrémně energeticky nerentabilní, zatékalo do ní, neprošla infrastrukturní proměnou ze základní na vysokou školu," doplnil proděkan.

Do budovy v Křížkovského ulici 10, sídla děkanátu fakulty, se již vrátili studenti všech pěti filologických kateder. Všechny učebny v budově jsou vybavené moderní technikou s centrálním ovládáním, nabízí pokrytí wi-fi signálem, větší část učeben je napojená na vzduchotechniku. Objekt má zrekonstruovanou aulu, ve sklepních prostorách nabízí i dvě velké a tři malé studovny. Rekonstruované je nádvoří. „Budova je po rekonstrukci změněna i dispozičně. Pracovny pedagogů jsme přesunuli do vyšších pater, většinu učeben jsme nově umístili v prvním patře a přízemí. Studentský provoz tak cíleně situujeme především do přízemí v přirozeném napojení na venkovní prostory a suterénní studovny," doplnil proděkan fakulty.

Do budovy v ulici Na Hradě se zase budou na konci května postupně stěhovat zpátky historici, archeologové či archiváři ale také katedra klasické filologie a kabinet judaistiky. Učit se zde bude od příštího akademického roku. „V suterénu nově vznikly laboratoře pro archeologii a archivnictví. Zcela nově jsme vybudovali páté patro. Opravovali jsme střechu, okna, dveře, podlahy, omítky, hygienická zařízení i výtah," popsal proděkan Polách. Budova nabízí nyní odpočinkovou zónu, upravené nádvoří a zahrádku.

Stavby v historické památkové rezervaci využili při záchranných výzkumech také archeologové. V prostoru nádvoří děkanátu objevili například unikátní rytinu mužské postavy na břidlicové destičce z poloviny 10. století, ale odkryli i několik desítek středověkých hrobů. Na Hradě zase objevili základy druhého olomouckého hradu - takzvaného Nového Hrádku z první poloviny 13. století.

Napsal(a) ČTK | Foto ŠJů, Wikimedia Commons

Kam dál?

V nízkoenergetickém domě zaplatíte až čtyřnásobně méně za energie než...

čtvrtek, 13. dubna 2017, 19:30

Rostoucí ceny energií donutily stavební firmy jednat a vymyslet, jak postavit dům, který bude výhodnější než běžné novostavby....

I vodoměry se musí připravit na zimu. Nezapomeňte je zazimovat

pondělí, 21. listopadu 2016, 08:49

Přestože dnes to tak nevypadá, zima už klepe na dveře a hodlá udeřit plnou silou. Když je nám zima, tak se dokážeme přiobléct,...

LED žárovky šetří vaše peníze

pondělí, 7. listopadu 2016, 18:35

Pokud hledáte úsporný světelný zdroj do domácnosti, sáhněte po LED žárovkách. Oproti běžným žárovkám spotřebují téměř 6,5 × méně...

Šest tipů, jak neprotopit v zimě majlant

čtvrtek, 27. října 2016, 23:59

Najednou se zase začíná topit a vy přemýšlíte, jak to udělat, aby příští účet nebyl tak vysoký jako posledně. Nová okna už...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.