Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

WiFi lavičky nebo platba jízdenky v autobusu kartou. Jak moc chytré město je Olomouc?

 
pátek, 16. června 2017, 07:30

Moderní doba a kumulativní rozvoj technologií klade stále větší nároky na zjednodušení a s tím se pojící zajištění čím dál tím vyšší kvality lidského života. Především pro větší česká města by mělo být hlavním cílem zaručit nejen pro své občany, ale i pro lidi přijíždějící za prací či kulturou co nejvyšší pohodlnost a dostupnost služeb, stejně tak jako vysokou kvalitu životního prostředí.

Tohoto lze jednoduše docílit pomocí stávajících technologií a digitalizací služeb. Podmínkou je přistupovat k tomuto úkolu strategicky, mít připraven plán a rovněž se inspirovat dalšími již realizovanými projekty, ať už pouze v rámci České Republiky nebo i zahraničí. Společnost Mastercard v tomto ohledu funguje jako poradce, jehož úkolem je městům pomáhat s přípravou konceptů, plánováním i zadávací dokumentací.

„Mnohá města v uplynulých letech s implementací strategie chytrého města již začala a to v různých oblastech – bezpečnost, doprava, ekologie, energetika, vzdělávání a v mnoha dalších. Zpracované koncepty městům slouží v poptávce po konkrétních řešeních od různých dodavatelů," říká Zuzana Weissová, manažerka rozvoje obchodu v MasterCard.

Mastercard se již na spoustě úspěšných projektech podílel a na spoustě dalších v současné době pracuje. Nejdůležitějším indikátorem úspěšnosti zůstává, zdali zvolené implementace zjednoduší a zpříjemní život obyvatelů měst a zároveň městu pomůže ušetřit na nákladech.

Liberec byl prvním českým městem, kde bylo možné v určitých tramvajích zaplatit jednorázovou jízdenku kartou. Díky úspěšnosti tohoto startovního projektu lze v současnosti platit kartou ve všech vozech v Liberci a Jablonci.

Olomouc má sice, co se týče zavádění konceptu Smart City, stále ještě mnoho práce před sebou, i tady se však již objevily první zárodky větší technologizace a s tím se pojící zjednodušení různých oblastí života občanů. V lednu 2016 byl spuštěn pilotní projekt, realizovaný dopravcem ARRIVA společně s krajským koordinátorem KIDSOK, který jako první v republice umožnil využití karty jako identifikátoru pro časový kupon.

V současné době se město snaží o modernizaci celého svého vozového parku a umožnit placení kartou ve všech vozech. Důležitým tématem je rovněž integrace systému do krajského řešení a otevření systému v krajích dalších, tedy platnost kuponu na různých územích v rámci ČR. Projekt Spokojená Olomouc, zaměřující se na problémy městské dopravy, mobility a veřejného prostoru lze také přičíst ke snaze o zjednodušení a implementaci technologií a digitalizace do života olomouckých občanů.

Posledním velkým přispěním jsou pak chytré lavičky na třech místech v Olomouci, u kterých se připojíte na internet nebo dobijete mobilní telefon.

Čtěte více:

Napsal(a) Eliška Sekáčová | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Ode dneška můžete volat v rámci EU za domácí ceny

čtvrtek, 15. června 2017, 09:00

Ode dneška mohou zákazníci evropských operátorů, včetně těch z Česka, volat v jiných zemích Evropské unie za stejné ceny, jako...

V Olomouci se bude opět konat Veletrh vědy a výzkumu. Ukáže, jak může...

čtvrtek, 8. června 2017, 16:30

Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci chce znovu motivovat a strhnout k zápalu pro vědu a poznání všechny...

TEST: Seat Ateca – SUV s českými kořeny, které se mezi konkurencí...

pondělí, 29. května 2017, 09:00

Během prodlouženého víkendu jsem měl možnost projet se v prvním SUV od SEATU s názvem Ateca. V Autocentru Olomouc mi ho půjčili...

Zájem Čechů o novou Nokii 3310 předčil očekávání obchodníků. Dnes...

středa, 24. května 2017, 18:00

Zájem Čechů o novou verzi kdysi populárního telefonu Nokia 3310 předčil očekávání obchodníků. Jednotliví prodejci registrují...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie zasahuje kvůli dohodám s externisty na středočeském úřadě

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl dnes server SeznamZprávy.cz. Přítomnost policistů na úřadě mu potvrdil vedoucí tiskového odboru krajského úřadu Marek Rejman. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Žalobce dal do kárného řízení případ vyšetřování únosu Babiše ml.

Státní zástupce Ondřej Šťastný neshledal podezření z trestného činu u policistů z Prahy 1, kteří odložili oznámení syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že je nedobrovolně držen na Krymu. Mohli se ale dopustit kázeňského přestupku, předal proto věc policii k projednání. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pozor, děti v autech jedou na prázdniny

V letních měsících jsou děti na silnicích nejohroženější. Nebezpečí jim hrozí i v roli spolucestujících v autě. Co si tedy připomenout před začátkem letních prázdnin? A je možné se věnovat dopravní výchově hrou i o prázdninách?