Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tisíce tun suti, kilometry kabelů a nové pilíře. Tak po roce vypadá stavba protipovodňových opatření

 
neděle, 7. dubna 2019, 13:00

Ve čtvrtek 4. dubna se na staveništi sešli zástupci Povodí Moravy, zhotovitele stavby a města. Bylo to téměř na den přesně od začátku stavby protipovodňových opatření. Jaká je tedy situace na staveništi po roce prací?

„Například v úseku mezi mosty na třídách Kosmonautů a Masarykovou je už velmi dobře vidět proměna nábřeží. To prošlo svahováním a modelací tak, aby se v budoucnu mohlo stát příjemnou a přirozenou součástí života města,“ pověděl primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Právě zde se řeší technické otázky jako úprava nábřeží pro komunikace a cyklostezku, přičemž levé nábřeží bude mít investičně na starosti město. „Jakmile dokončí svou práci firmy pro Povodí Moravy, můžeme my začít realizovat náš díl stavby na levém nábřeží, tedy především cyklostezku, veřejné osvětlení a další mobiliář,“ doplnil investiční náměstek primátora Martin Major. Tyto práce by měly začít během tří týdnů.

Nejsledovanější část stavby mezi Komenského ulicí a Masarykovou třídou také výrazně pokročila. Na celém pravém břehu už byla vybudována pilotová stěna, budoucí most má už čtyři pilíře, dokončené jsou přeložky sítí a kanalizačních sběračů. „Podle zástupce stavby je reálné, že most bude v prosinci předán k předčasnému užívání,“ uvedl primátor. „Důležité ale je, aby mohla proběhnout i pilotáž levého břehu, protože mostovka může být položena teprve po dokončení posledních pilot,“ dodal s tím, že ohledně použité technologie na levém břehu proběhla nyní změna stavby před dokončením. Ta spočívá ve snížení počtu vrtaných pilot, čehož se dosáhne zvětšením jejich průměru a úpravou délek.

Za uplynulý rok se na stavbě protipovodňové ochrany utratilo 200 milionů korun. Stavba má trvat 4 roky a stát více než 700 milionů korun. „V současnosti máme hotovou prakticky polovinu z celkem 800 vrtaných pilot. Při demolici starého mostu na ulici Komenského jsme odstranili 9 300 tun suti, v současnosti už máme hotové hlubinné pilotové základy, mostní pobřežní opěry a mostní podpěry, na které jsme použili 285 kubíků betonu a 64 tun výztuže,“ představil dosavadní průběh investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška. Velkou část stavebních prací tvoří přeložky inženýrských sítí a množství práce probíhá i pod zemí. Intenzivně se pracuje i za mostem na ulici Masarykova až k mostu Wittgensteinova a na pravém břehu až po soutok s Mlýnským potokem.

„Přeložky inženýrských sítí si vyžádaly přeložení více než jednoho kilometru potrubí a tří kilometrů kabelů. Za jediný rok jsme postavili protipovodňové a opěrné stěny z více než 1 000 kubíků betonu a přibližně 70 tun výztuže,“ vypočítal Bělaška.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto olomouc.eu

Kam dál?

Přerov loni hospodařil s přebytkem téměř padesát milionů korun

sobota, 6. dubna 2019, 14:00

Přebytkem bezmála 50 milionů korun skončilo loni hospodaření Přerova. Schválený rozpočet města na rok 2018 původně počítal s...

Olomouc chce ušetřit miliony korun díky efektivnějšímu nákupu energií

čtvrtek, 14. března 2019, 11:00

Cílem Energetické politiky statutárního města Olomouce je snížit energetickou náročnost budov, efektivněji využívat energii,...

O titul Stavba roku Olomouckého kraje 2018 soutěží školka ve...

neděle, 17. února 2019, 14:00

Město Šternberk nominovalo do soutěže Stavba roku Olomouckého kraje 2018 projekt rekonstrukce a dostavby mateřské školy v ulici...

Oblíbený hostinec U Huberta zavřel. Místo něj má vzniknout Komunitní...

neděle, 3. února 2019, 10:00

Hostinec U Huberta, který byl řadu let oblíbený u zákazníků, je zavřený. Minulý týden proběhla dopíjená a rozloučení se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.