Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Galerie Arcidiecézního muzea vystaví snímky z doby normalizace

 
pondělí, 9. června 2014, 15:51

Galerii Arcidiecézního muzea v Olomouci zaplní od příštího týdne snímky fotografa Jaromíra Palase zachycují dobu normalizace. Svému souboru s názvem Dobrý člověk ještě žije věnoval autor 30 let svého života. Podle kurátora jde o osobitou reflexi doby. Výstavu otevře přední fotograf Jindřich Štreit v úterý, řekl mluvčí Muzea umění Petr Bielesz.

Přibližně stovka fotografií zařazených do souboru má různorodou formu, jsou mezi nimi inscenované portréty i dokumentární momentky. Podle kurátora Svatopluka Klesnila jeho působivost vychází zejména z kombinace obrazu a doprovodného textu. "Palas ukazuje život takový, jaký je, se všemi radostmi a starostmi, nesplněnými přáními i sny. Sledujeme lidi v těžkých chvílích, ale málokdy fotografie působí bezvýchodně, což koresponduje s optimistickým životním postojem autora fotografa," podotkl Klesnil.
   

Počátky vzniku souboru, který už byl představen v galeriích po celé České republice, datuje sám autor rokem 1978. Zaujaly jej knihy slovenského fotografa Martina Martinčeka, který zobrazoval lidi v přirozeném prostředí, v dřevěných chalupách, na poli, v lese. Jeho portréty doplňovaly básně Milana Rúfuse. Podobným přístupem se inspiroval i Palas a fotografie doplňoval výroky portrétovaných lidí. Vybíral si přitom především osoby s pozitivním přístupem k životu.
   

Galerie Amadeus sídlící ve stejnojmenné kavárně Arcidiecézního muzea vznikla v roce 2009. Dramaturgie výstav, jež vzniká ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, se zaměřuje na tvorbu střední a nejmladší generace. V minulosti zde například vystavovali držitelé Czech Press Photo Svatopluk Klesnil, Michaela Spurná či Matěj Třešňák.

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Divadelní Flora Olomouc nabídne na deseti místech na 60 produkcí

středa, 7. května 2014, 11:24

Divadelníci a hudebníci z osmi zemí zamíří od poloviny května do Olomouce na prestižní přehlídku Divadelní Flora...

Dvořákova Olomouc nabídne světového virtuoza Maiského

středa, 30. dubna 2014, 11:33

Ozdobou letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc se stane jeden z nejvýznamnějších světových violoncellistů...

Moravské divadlo láká na větší počet premiér

sobota, 26. dubna 2014, 11:23

Moravské divadlo Olomouc navýší v příští sezoně počet premiér. Předplatitelé se mohou těšit na třináct titulů. Čtrnáctá...