Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Moravské divadlo Olomouc získalo Cenu Thálie za operu

 
pondělí, 31. března 2014, 13:16

Skvělého ocenění se dočkala opera Moravského divadla Olomouc! Hlavní kulturní stánek ve městě slaví už třetí Cenu Thálie v jednadvacetileté historii udělování tohoto ocenění. Ze sobotního slavnostního vyhlášení v Praze si ji odnesl sólista opery a operety Jiří Přibyl za mimořádný jevištní výkon v mužské kategorii opery. Pořádající Hereckou asociaci oslovil svým ztvárněním Falstaffa ve stejnojmenné inscenaci Verdiho opery.

Devětatřicetletý Jiří Přibyl byl na tuto cenu nominován poprvé. Podotkl, že v jeho dosavadní kariéře je Falstaff mezní rolí. Původně ji přitom málem odmítl. "Nejprve jsem Falstaffa zpívat nechtěl, byl jsem přesvědčený, že je to úkol pro zralého pěvce s velkými hereckými i životními zkušenostmi. RoleFalstaffa je výletem nad můj obor. Většinou ji zpívají barytonisté, zatímco já inklinuji k basu," uvedl Přibyl. Roli nakonec přijal s tím, že se nechtěl vzdát bez boje.

Na jevišti tak ztvárnil obtloustlého a zhýralého rytíře, který se rozhodne svou špatnoufinanční situaci řešit zálety za paničkami zazobaných windsorských měšťanů. "Postupem času jsem poznal, že je to obrovská a lákavá příležitost kzúročení všech mých dosavadních pěveckých i hereckých zkušeností," dodal operní pěvec, který byl v užší nominaci na Cenu Thálie společně sbarytonistou Jiřím Brücklerem a tenoristou Richardem Samkem. 

Nové nastudování inscenace Falstaff mělo v Moravském divadle Olomouc po dvaatřiceti letech premiéru 4. října 2013. Verdiho komickou operu nastudovala slovenská režisérka Andrea Hlinková,autorem hudebního nastudování a dirigentem je umělecký šéf olomoucké opery a operety Miloslav Oswald. Oceněný Jiří Přibyl alternuje v této inscenacititulní roli s hostujícím Richardem Haanem, sólistou opery Národního divadla v Praze. Z ocenění Thálie se Moravské divadlo Olomouc už radovalo dvakrát. Za rok 1997 ji obdržela Ludmila Machytková za roli kněžny Marie Anny Elisy voperetě Paganini, v roce 2006 získala Evellyn Pacoláková Cenu pro mladého činoherce do 33 let.

L.BehingerováZdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama