Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Olomoucké muzeum představí atmosféru doby za 1. světové války

 
pátek, 5. září 2014, 11:19

Desítky uniforem, zbraní, ale i dobových snímků a předmětů z každodenního života doprovází novou výstavu Vlastivědného muzea v Olomouci zachycují atmosféru první světové války. Expozice dostala název Tváře Velké války a klade si za cíl přenést návštěvníky do doby před sto lety. Zájemci se mohou projít zákopem, nahlédnout do útrob lazaretu nebo se podívat na válečné události pohledem z periskopu. Výstava bude otevřena do konce ledna.

"Chtěli jsme vytvořit atmosféru, vrátit návštěvníky všech generací zhruba o sto let zpátky. Všechny předměty na výstavě jsou přísně dobové. Šlo nám o přiblížení doby a naladění návštěvníků," řekl dnes novinářům kurátor výstavy Karel Podolský.
   

Expozice zachycuje všechny zbraně, které armády v Evropě ale i mimo Evropu ve válce používaly. Její součástí je i sbírka plynových masek všech zúčastněných armád, které byly kvůli výstavě zrekonstruovány. "Největším tahákem z mého pohledu jsou originální dobové uniformy důstojníků, ale i poddůstojníků a běžných vojáků především rakouské armády," řekl kurátor.
   

Věci na výstavu odborníci zajišťovali 1,5 roku a na samotné expozici pracovali několik měsíců. Exponáty získali od muzeí i od soukromých sběratelů. Návštěvníkům budou k dispozici periskopy, ve kterých se promítají dobové fotografie. Nahlédnout mohou do vojenského lazaretu, přečíst si budou moci polní poštu. Vystaveny jsou i potravinové lístky, peníze či úmrtní lístky, ale i ojedinělé dobové tablo obětí ze Šternberka.
   

Výstava připomene i návštěvu posledního rakouského císaře Karla I. v Olomouci, který zavítal do města 16. prosince 1917. Právě jeho postava výstavní projekt ve čtvrtek symbolicky otevřela.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Dny evropského dědictví míří do Olomouce 3.-7.9.2014

úterý, 19. srpna 2014, 14:57

Akce Dny evropského dědictví kařdým rokem otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek,...

Olomoucké divadelní prázdniny začnou již příští týden

pondělí, 18. srpna 2014, 11:07

Pátý ročník Olomouckých divadelních prázdnin je rekordní, bude totiž trvat sedm dní a nabídne celkem sedm představení....

Lístky na koncert Calleji jsou nakonec zdarma,zájem byl minimální

úterý, 12. srpna 2014, 10:08

Koncert jednoho z nejvyhledávanějších tenoristů Josepha Calleji v Prostějově se oproti původním plánům pořadatelů...