Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Moravské divadlo uvede v páteční premiéře operetu Orfeus v podsvětí

 
čtvrtek, 21. února 2019, 15:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek premiéru operetní inscenace Orfeus v podsvětí. Půjde o letošní první hudební premiéru v divadle.

Režisér zná Orfea v podsvětí od dětství

Inscenaci francouzského skladatele Jacquese Offenbacha, od jejíž světové premiéry loni uplynulo 160 let, režíroval se souborem opery a operety Oldřich Kříž. Se olomouckým souborem nespolupracuje poprvé, před sedmi lety zde uvedl komickou operu Nápoj lásky informovali zástupci divadla. Orfea v podsvětí zná režisér podle svých slov již od dětství a takřka na tomto díle vyrostl. „Hráli jej tehdy v Liberci, moje maminka ztvárnila roli Juno a já viděl snad všechny reprízy a dodnes znám celé dílo skoro zpaměti," uvedl Kříž. Offenbacha označuje za geniálního skladatele.

Jeho invence a doslova gejzíry hudebních motivů jsou neuvěřitelné a dalo by se říct, skoro nevyčerpatelné," doplnil režisér. Hudebního nastudování se ujal Tomáš Hanák, podle kterého je Offenbach mistrem ironie a satiry. „Jeho hudba je hravá, jiskřivá a vtipná. Velmi prostými a skromnými prostředky dovede opravdu rozesmát. Melodie oplývající úžasnou nápaditostí se dají snadno zapamatovat a doslova se vrývají posluchači pod kůži," uvedl Hanák.

Božstvo má v tomto díle více lidských nectností

Podstatu Offenbachovy orfeovské parodie tvoří podle mluvčího divadla Davida Kresty promyšlené zkarikování antické legendy. Manželé Orfeus a Eurydika jsou si navzájem nevěrní a touží po rozvodu. Když Pluto odvede Eurydiku do podsvětí, má z toho její manžel upřímnou radost a teprve na příkaz Veřejného mínění se ji neochotně vydá hledat. Postavu Orfea si zahrají Jakub Rousek a hostující Peter Svetlík.

Eurydiku ztvární Barbara Sabella v alternaci s Lucií Kordovou a hostující Oľgou Bezačinskou. Vděčnou úlohu nejvyššího z bohů Jupitera, který se během představení dokonce promění v mouchu, ztvární Martin Štolba v alternaci s Jakubem Tolašem. „V Offenbachově pojetí je Jupiter jemně senilní, pošetilý stařík s neutuchajícím libidem. Božstvo obecně v tomto díle má více
lidských nectností nežli božských ctností. Pro mne to znamenalo pocitově zestárnout přibližně o čtyři sta šedesát let a přizpůsobit tomu i pohybový a vyjadřovací rejstřík,"
řekl Štolba.

V historii českého divadla v Olomouci půjde už o šesté nastudování Orfea v podsvětí. Poprvé to bylo v roce 1921 v režii Bohuše Vilíma, zatím naposledy pak v roce 2002 v nastudování Václava Málka a pod taktovkou Zvonimíra Skřivana.

 

Napsal(a) ČTK | Foto mdol.cz

Kam dál?

Aktualizováno 21. února 2019, 12:04

AKTUALIZOVÁNO: V budově Vrchního soudu byla ráno nahlášena bomba....

čtvrtek, 21. února 2019, 09:24

Policie dnes ráno evakuovala několik desítek lidí z budovy Vrchního soudu v Olomouci, jelikož anonym nahlásil, že je v ní bomba....

V Olomouci veterináři našli nakažené hovězí maso z Polska

čtvrtek, 21. února 2019, 08:21

Maso z Polska nakažené salmonelou bylo nalezeno ve velkoobchodu s potravinami Bikos v Olomouci. Podle serveru novinky.cz se odsud...

V pátek si připomeneme Evropský den obětí. I zvláště tragické případy...

čtvrtek, 21. února 2019, 07:30

Jsou oběti, jejichž výjimečné a zvláště tragické případy razily cestu novým zákonům v ČR. Ty mají garantovat, že se podobné...

V Přerově budou tazatelé zjišťovat problémy a potřeby seniorů

středa, 20. února 2019, 21:00

Senioři, řekněte nám… Anketa pod tímto názvem je určena lidem nad šedesát let z Přerova a místních částí, kteří se chtějí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči. Kromě krásných módních fotek už ale nějakou dobu pracuje na projektu s názvem Anonymous. Co je to za projekt? A jaké fotografie v něm najdeme?

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.