Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Moravské divadlo uvede v páteční premiéře operetu Orfeus v podsvětí

 
čtvrtek, 21. února 2019, 15:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek premiéru operetní inscenace Orfeus v podsvětí. Půjde o letošní první hudební premiéru v divadle.

Režisér zná Orfea v podsvětí od dětství

Inscenaci francouzského skladatele Jacquese Offenbacha, od jejíž světové premiéry loni uplynulo 160 let, režíroval se souborem opery a operety Oldřich Kříž. Se olomouckým souborem nespolupracuje poprvé, před sedmi lety zde uvedl komickou operu Nápoj lásky informovali zástupci divadla. Orfea v podsvětí zná režisér podle svých slov již od dětství a takřka na tomto díle vyrostl. „Hráli jej tehdy v Liberci, moje maminka ztvárnila roli Juno a já viděl snad všechny reprízy a dodnes znám celé dílo skoro zpaměti," uvedl Kříž. Offenbacha označuje za geniálního skladatele.

Jeho invence a doslova gejzíry hudebních motivů jsou neuvěřitelné a dalo by se říct, skoro nevyčerpatelné," doplnil režisér. Hudebního nastudování se ujal Tomáš Hanák, podle kterého je Offenbach mistrem ironie a satiry. „Jeho hudba je hravá, jiskřivá a vtipná. Velmi prostými a skromnými prostředky dovede opravdu rozesmát. Melodie oplývající úžasnou nápaditostí se dají snadno zapamatovat a doslova se vrývají posluchači pod kůži," uvedl Hanák.

Božstvo má v tomto díle více lidských nectností

Podstatu Offenbachovy orfeovské parodie tvoří podle mluvčího divadla Davida Kresty promyšlené zkarikování antické legendy. Manželé Orfeus a Eurydika jsou si navzájem nevěrní a touží po rozvodu. Když Pluto odvede Eurydiku do podsvětí, má z toho její manžel upřímnou radost a teprve na příkaz Veřejného mínění se ji neochotně vydá hledat. Postavu Orfea si zahrají Jakub Rousek a hostující Peter Svetlík.

Eurydiku ztvární Barbara Sabella v alternaci s Lucií Kordovou a hostující Oľgou Bezačinskou. Vděčnou úlohu nejvyššího z bohů Jupitera, který se během představení dokonce promění v mouchu, ztvární Martin Štolba v alternaci s Jakubem Tolašem. „V Offenbachově pojetí je Jupiter jemně senilní, pošetilý stařík s neutuchajícím libidem. Božstvo obecně v tomto díle má více
lidských nectností nežli božských ctností. Pro mne to znamenalo pocitově zestárnout přibližně o čtyři sta šedesát let a přizpůsobit tomu i pohybový a vyjadřovací rejstřík,"
řekl Štolba.

V historii českého divadla v Olomouci půjde už o šesté nastudování Orfea v podsvětí. Poprvé to bylo v roce 1921 v režii Bohuše Vilíma, zatím naposledy pak v roce 2002 v nastudování Václava Málka a pod taktovkou Zvonimíra Skřivana.

 

Napsal(a) ČTK | Foto mdol.cz

Kam dál?

První díl Případů Jáchyma Semiše měl premiéru. Natáčel se ve...

čtvrtek, 21. února 2019, 15:00

Filmaři v úterý večer v zaplněném sálu kina Premiere Cinemas v Olomouci představili první díl mini série Případy pro Jáchyma...

Dnes si připomínáme Mezinárodní den mateřského jazyka

čtvrtek, 21. února 2019, 12:00

Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který připadá na 21. února. Zavedla ho UNESCO v roce 1999.

Návštěvnost Olomouckého kraje opět vzrostla. Turisty láká zoo, hrady...

středa, 20. února 2019, 15:00

Opět o něco vyšší byl loni počet turistů, kteří navštívili Olomoucký kraj. Celkem jich do regionu zavítalo téměř sedm set tisíc,...

OMEGA Olomoucký ples jel na vlně Karibiku, stovky lidí pobavila...

sobota, 16. února 2019, 16:00

Nejprestižnější plesová událost široko daleko, to je bezpochyby OMEGA Olomoucký ples, jehož již sedmý ročník se konal v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to dnes uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.