Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Gotickou křížovou chodbu zaplní rudá audiovizuální instalace

 
středa, 3. května 2017, 15:00

Speciální audiovizuální instalace Pavla Mrkuse se stane od 3. května do 2. července volnou součástí výstavy V oplatce jsi všecek tajně, která aktuálně probíhá v Galerii Arcidiecézního muzea Olomouc.

Využije prostorové a významové dispozice gotického ambitu, kterou po vzoru tradičních nástěnných maleb oživí o dynamický obraz a zvuk. Instalaci nazvanou R.E.D. zahájí slavnostně ve středu 3. května v 17 hodin v ambitu biskupského Zdíkova paláce sám autor. 

Instalaci vytvořil Pavel Mrkus speciálně pro gotický Ambit. Tématicky osciluje mezi kulturními paradigmaty křesťanské ikonografie a současné, digitálně utvářené vizuality. Jejím základním motivem jsou červená světelná pole.

Z technického hlediska je červená jednou ze tří základních barev současných zobrazovacích technologií, ovšem pro lidské oko je zároveň nejníže viditelnou částí barevného spektra. „Vedle zjevné rituální symboliky se červená barva objevuje také v často protichůdných společenských situacích. Ať již odkazuje jednou k signálním varovným světlům, červenému osvětlení fotokomory, jindy k barvě krve, ornátu, revoluce, červeného vína či třeba pekla nebo červené lucerny, vždy označuje něco mimořádného, vyžadujícího zvláštní pozornost,“ uvedl ke svému dílu Pavel Mrkus. Na významovou mnohovrstevnatost odkazuje také název díla, od prostého označení základní červené barvy, zkratkovitosti zrychleného vnímání informací, formalismu komerčních značek až k šifrám dávných nebo utajených významů. 

Instalaci, která bude v Ambitu přístupná do 2. 7. 2017, podpořila Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Návštěvníci mohou využít toho, že ve středu 3. května bude –  stejně jako každou jinou první středu v měsíci – otevřeno až do 20 hodin.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Kam dál?

Urbano Latino Festival rozžhaví všechny návštěvníky S-klubu už tento...

středa, 3. května 2017, 12:00

Přijďte si i vy užít skvělý večer v rytmu podmanivé latinskoamerické hudby, navíc ve společnosti těch největších tanečních i...

FOTO: Na Korunní pevnůstce v Olomouci se to hemžilo čarodějnicemi. O...

úterý, 2. května 2017, 16:30

Neděle 30. dubna se v areálu olomoucké Korunní pevnůstky nesla již tradičně ve znamení ohňů, čarodějnic, skvělé hudby i zábavy a...

Vojtěch Dyk se vrací na výstaviště Flora, v nové show se představí...

úterý, 2. května 2017, 15:00

Populárního zpěváka, hudebníka a herce Vojtěcha Dyka přivítá již potřetí pavilon A Výstaviště Flora Olomouc. Ve čtvrtek 4. května...

FOTO: Korunní pevnůstka rozkvetla láskou. Májové slavnosti se v...

úterý, 2. května 2017, 07:59

Na Korunní pevnůstce v Olomouci se slavil první máj, a to hudbou, tancem, spoustou vystoupení, bohatým občerstvením i polibky a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO). Jejich chyba však neměla vliv na vyšetřování případu, oznámil dnes mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté dál zůstávají ve službě. Jak byli potrestáni, nelze podle Daňka kvůli zákonu o služebním poměru upřesnit. Státní zástupce Ondřej Šťastný dříve uvedl, že pochybili policisté, kteří odložili oznámení Andreje Babiše mladšího, že je nedobrovolně držen na Krymu. Případ únosu policie později znovu otevřela a zabývá se jím.

Šmarda se vzdal nominace na ministra, oznámil to Hamáčkovi

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal nominace na ministra kultury. Včera večer o svém rozhodnutí informoval předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka, který ho podpořil. Šmarda to řekl v České televizi (ČT). Chce kandidovat v senátních volbách na Žďársku v příštím roce.

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.