Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

ROZHOVOR: Nemám ministerské ambice a nikdy je mít nebudu, říká Ladislav Okleštěk

 
čtvrtek, 12. října 2017, 13:30

Hejtman a člen poslaneckého klubu Ladislav Okleštěk se v rozhovoru rozpovídal o rozdílu mezi prací starosty a hejtmana, podrobněji vysvětlil jednotlivé body volebního programu a také řekl, co je podle něj v České republice největším problémem.

Kde podle vás Českou republiku tlačí bota?

V České republice je největší problém ve vzdělávání a v infrastruktuře. Do základních škol bych zavedl více praktické výuky. Důležitý je také systém duálního vzdělávání. Přitvrdil bych i při přijímačkách na střední školy. Není to sice populární, ale na střední školu v dnešní době nastoupí lidé s vysokým průměrem známek, ale potom nedokáže odmaturovat každý. Všichni podceňují řemeslné obory, ale vezměte si, jak je v dnešní době těžké sehnat řemeslníka. Když je někdo manuálně zručný, proč by nemohl začít právě řemeslem. Mám takovou vizi, že by měly mít děti na středních školách možnost ukončit studium po třech letech učňovskou zkouškou. Byl by to takový mezistupeň a děti by neměly obavy z toho, že budou po čtyřech letech bez maturity. Zručnost může u někoho převládat nad schopností učit se, a to přece není špatně.

V programu máte přímo zmíněnou podporu technických oborů. V Olomouci se s tím zaměstnavatelé setkávají dnes a denně. Mají problém sehnat dostatečně kvalifikované zaměstnance…

Problém je v tom, že máme jenom jednu hromádku studentů. Obrací se na mě firmy a nemocnice. Školy často nenaplní kapacitu a následně si přetahují studenty. Jenže, když je někde přetáhnete, tak na druhé straně budou chybět. Na Šumpersku je například skupina podnikatelů, která podporuje studenty formou stipendií, a to se mi strašně líbí. Nastavili si stejná pravidla – každý podporuje studenty stejnou částkou.

V programu dále máte zmíněnou podporu hasičů a policistů. Tím máte na mysli zvýšení mezd nebo nějakou jinou podporu?

Ano, chceme zvyšovat mzdy právě u těchto náročných oborů. Když se něco stane, musí ihned zasahovat hasiči, policisté a záchranná služba. Bez nich to prostě nejde. Na to samozřejmě navazují i učitelé. Dnes probíhá degradace učitelského řemesla. Děti si mnohdy dělají ve škole, co chtějí a rodiče věří víc dětem než pedagogům. Tyto obory by se měly podpořit jednak finančně, aby nebyly na průměrné mzdě, a také materiálně.

Poměrně hojně využíváte sociálně sítě, stejně jako váš předseda Andrej Babiš. Jak moc je podle vás důležitá komunikace s voliči přes sociální sítě?

Komunikace s voliči je důležitá na všech frontách. Na sociálních sítích můžete voliče oslovit ve větším rozsahu i v pozdních nočních hodinách. Vrátíte se z meetingu nebo z práce a můžete ještě dát na vědomí svůj názor a postoj k nějaké situaci. To je podle mě hodně důležité. Samozřejmě se to nesmí přeceňovat, v dnešní době mají ale sociální sítě velký prostor.

Dvacet let jste byl starostou Výšovic, nyní jste hejtmanem. Jak velký je  rozdíl starat se o obec nebo o celý kraj?

Je to trošku rozdílné, protože na obci jsme měli sedmičlenné zastupitelstvo. Měl jsem pod sebou jednu paní, která měla na starost účetnictví, ekonomiku a zároveň se starala o administrativu. Teď mám za sebou velký tým lidí. Na úřadu je 526 lidí a to je už počet, který se jinak řídí a zvládá. Je tam sice rozdíl, ale nicméně já považuji kraj za takovou menší obec. Přidáte pár nul a jinak je to stejné.

V případě, že byste uspěl ve volbách, vykonával byste  funkci hejtmana i nadále?

Funkce hejtmana mě začala opravdu naplňovat. Nikdy jsem si nemyslel, že mě to může bavit. Když něco děláte, je taky důležité, aby vás to bavilo. Dovedu si představit, že bych působil v poslanecké sněmovně a zároveň vykonával funkci hejtmana.

Co říkáte na kritiku, že byste neměl sedět na dvou židlích zároveň?

Vidíte, že mám velký zadek (smích). Já neříkám, že budu zvládat obojí. Záleží na podpoře lidí a na tom, jak budou vnímat mou práci. Podle toho, a také podle výsledků u nás v kraji, se budu rozhodovat. Dá se zvládnout všechno, jenom potřebujete kolem sebe mít dobré spolupracovníky.

Pokud byste měl šanci získat ministerský post, jaký resort byste si vybral?

Nemám ministerské ambice, nikdy jsem je neměl a ani mít nebudu. Vyhovuje mi práce, kterou dělám, a rád se starám přímo o kraj. Mít na starosti resort vás už trochu svazuje. Mám radši akci a kreativitu v regionu. Na druhé straně nezávidím kolegům, kteří to musejí vykonávat, protože je to obrovské množství práce.

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 
PR text | Foto FB Ladislav Okleštěk

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Devatenáctiletá řidička a dvacetiletý řidič...

  • V železniční stanici v Července srazil...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

Reklama
 
 

Kam dál?

Miloš Zeman přijede v listopadu do Olomouckého kraje. Bude tu tři dny

středa, 11. října 2017, 19:30

Prezident Miloš Zeman v listopadu popáté navštíví Olomoucký kraj. Zatímco letos v březnu zamířil především na Olomoucko...

Sportovci, kteří chtějí do politiky. Do Sněmovny kandidují Hnilička, Skuhravý, Siegl, Vízek i Uhrin

středa, 11. října 2017, 07:30

Z obecně známých lidí se snaží proniknout v říjnových volbách do Sněmovny zejména sportovci. O hlasy voličů se budou...

Utopený mobil nezapínejte ani nepřipojujte k nabíječce, radí technik Michal Kučera z iLoveServisu

pondělí, 9. října 2017, 07:30

Michal Kučera je hlavním servisním technikem iLoveServisu v Olomouci. Pracuje zde už téměř dva roky, ale zkušenosti s...