Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

ROZHOVOR: Děti jsou naše budoucnost, říká Zuzana Majerová Zahradníková

 
pondělí, 16. října 2017, 16:30

Členka politické strany ODS Zuzana Majerová Zahradníková se narodila v Olomouci a momentálně tady také žije. Do politiky vstoupila v roce 2009. Od této doby jde ve šlépějích svého otce Františka Dvořáka, který byl členem ODS od samotného vzniku strany. Její život je silně spjatý také s Kanadou, kde žila v mládí šest let.

Co vám pobyt v Kanadě dal a jak změnil váš život?

Dal mi spoustu zkušeností. Na to, že mi bylo necelých 22 let, jsem se poměrně dost osamostatnila. To byl určitě hlavní přínos. Kanaďani mají specifickou povahu. Musím říct, že jsem se někdy až styděla, že tady nepřemýšlíme stejně přímočaře. Problémy se snažíme řešit mnohdy vedlejší cestou. Na Kanaďanech se mi právě toto přímočaré řešení problémů líbilo. V Kanadě slovo opravdu platí, stejně jako podání ruky. Poté, co jsem se vrátila domů, jsem dostala facku. Tady to totiž mnohdy funguje jinak.

Narodila jste se v Olomouci a taky jste zde studovala. Co pro vás znamená Olomouc a jaký máte vztah k tomuto městu?

Já Olomouc miluju. Když tady člověk žije celý život, mnohdy si ani neuvědomuje, jak je to naše město krásné. Po návratu z Kanady jsem se začala na Olomouc dívat jinýma očima. Mám poměrně živou vzpomínku, kdy jsem v roce 1998 seděla s malým Matějem na náměstí u Ceasara, byl podvečer, a byla nasvícená radnice s orlojem. Já jsem se jenom kochala a říkala si, jak je to tu nádherné. Takovou krásu nám mohou mnohdy v cizině závidět.

Váš dědeček František Dvořák byl čtyřicet let předsedou Atletického klubu v Olomouci. Jaký je váš vztah ke sportu?

Velice pozitivní. Naši mě od dětství vedli ke sportu. Dokonce jsem závodně lyžovala. Běžky, lyže, vodní sporty a cyklistika jsou moje nejoblíbenější sporty. Atletika byla u nás doma vždy sport číslo jedna. Nejenom můj dědeček, ale i táta a syn Adámek sportem odjakživa žijí.

V roce 1989 jste byla poměrně aktivní. Na Hejčínském gymnáziu jste dokonce organizovala stávku. Co byste vzkázala těm, co tvrdí, že se za komunistů žilo líp?

Je hrozně těžké dostat se do hlavy lidem, kteří to říkají. Sama tomu nerozumím a nechápu, jak to může někdo říct. Buď to pramení z neznalosti té doby, nebo žili v jiných podmínkách. V roce 89, kdy jsem organizovala stávku, mi bylo sedmnáct let. Rodiče, kteří si zažili rok 68, kdy dědečka zavřeli, mě nechtěli ani pustit do školy. Měli o mě strach a moc dobře věděli, co chystám. Já jsem za rok 1989 strašně vděčná. Kromě narození mých dvou dětí, to byla nejeuforičtější doba mého života. Hodně to pro mě znamenalo a myslím si, že na většinu z nás to mělo velký dopad. To, že všechno není v současnosti podle představ, je taky o nás. Myslím si, že máme nespokojenost tak trochu zakořeněnou v povaze. Nejsme skoro nikdy spokojení. Což nás ale mnohdy motivuje. Co vzkázat lidem, kteří si toho neváží? Nevím, jestli ztratili paměť, nebo žili jinde než já.

Hlavním pilířem vašeho programu je kvalitní vzdělání. Jak byste ho zlepšila?

Na základních školách se neklade důraz na stěžejní předměty. Je spousta doplňkových předmětů, které nejsou zase až tak rozhodujících pro všeobecné znalosti našich dětí. Školy momentálně nejvíce ničí probíhající inkluze. Mnoho lidí namítá, že je zde inkluze odjakživa. Ano, zdravotně postižené děti byly odjakživa součástí běžných škol. Také nevidím důvod, proč by neměly být. Zdravotní hendikep není ničím, co by neumožňovalo dítěti být členem běžné třídy. Ale u mentálních hendikepů se školství dostává do pasti. V rámci 45 minut má učitel na starost v průměru 27 žáků. V momentě, kdy bude ve třídě například pět postižených žáků, tak je pro učitele velice těžké vybalancovat výuku tak, aby se všechny děti dozvěděly rovnoměrné znalosti, které si zaslouží. Já bych byla velice ráda, kdyby inkluze skončila a vrátila se důležitost speciálních škol a speciálních učitelů. Děti jsou přece naše budoucnost.

Dále chcete zrušit EET, proč?

Já mám na toto téma velice vyhraněný názor. Vidím to jako nástroj likvidace, minimálně u drobných živnostníků, kteří mají svoji živnost mnohdy jako vedlejší úvazek. Mnohdy fungují na místech, kde je téměř nemožné, aby měli elektronickou pokladnu. Poplatky za provoz EET nejsou zdaleka tak nízké, jak se říká. Drobné podnikatele vnímám jako lidi, kteří po státu nic nechtějí, nezatěžují jej a uživí se sami. Neznám nikoho z malých živnostníků, co by stát okrádali. Vůči velkým podnikatelům to vidím jako nástroj k tomu, aby stát věděl o všech finančních tocích a mohl toho zneužívat.

Teď vás budu citovat. Na stránkách máte napsáno: „Islám nemá v naší moderní společnosti místo. Je to náboženství nenávisti, útlaku a teroru.“ Proč podle vás není islám ve stejném postavení jako křesťanství?

Protože důsledky tohoto náboženství dnes a denně vnímáme z médií. Nemůžu se ztotožnit s tím, že se někdo cítí nadřazeně nad ostatními. Ve společnosti musí fungovat nějaká vzájemnost a symbióza a já přeci nemůžu tolerovat někoho, kdo a priori netoleruje mě. Pokud chceme být solidární, pomáhejme našim lidem. Proč bychom měli být solidární k někomu, kdo do naší země ani nechce a zajímají ho pouze sociální dávky.

Takže nevnímáte rozdíl mezi radikálním islámem a běžným islámem?

Tohle vnímám jako slovíčkaření. Islám je pouze jeden. Islám byl vždy politický.

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 
PR text | Foto Patrik Kozlík, archiv Zuzany Majerové
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

ROZHOVOR: Nazout si gumáky a vzít vidle mi pomáhá zůstat nohama na zemi, říká Marian Jurečka

pátek, 13. října 2017, 13:30

Současný ministr zemědělství Marian Jurečka jezdí o víkendech za svou rodinou do Rokytnice u Přerova. Má zde rodinnou...

ROZHOVOR: Nemám ministerské ambice a nikdy je mít nebudu, říká Ladislav Okleštěk

čtvrtek, 12. října 2017, 13:30

Hejtman a člen poslaneckého klubu Ladislav Okleštěk se v rozhovoru rozpovídal o rozdílu mezi prací starosty a hejtmana,...

Miloš Zeman přijede v listopadu do Olomouckého kraje. Bude tu tři dny

středa, 11. října 2017, 19:30

Prezident Miloš Zeman v listopadu popáté navštíví Olomoucký kraj. Zatímco letos v březnu zamířil především na Olomoucko...