Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Petr Sokol: Prosadil státní svátek a doporučuje výlet do Somálska

 
středa, 18. října 2017, 17:00

V televizi rád do Prahy zdraví „Dobrý večer z Hané,“ píše do Reflexu, občas komentuje události na Rádiu Haná, dlouhodobě přednáší na vysoké škole, ale teď usiluje o „modré“ hlasy voličů v celém našem kraji jako dvojka kandidátky ODS. To je Petr Sokol.

Zrovna minulý týden jsem si zapnul televizi a před siluetou Svatého kopečku komentuje Andreje Babiše vysokoškolský učitel Petr Sokol. Zaujalo mne, jak jste moderátora v pražském studiu pozdravil „Dobrý večer z Hané.“ Zeptat se chci ale na to, jak se člověk z Olomouckého kraje dostane do celostátních televizí?

Jednou vám zavolají, ať přijdete do studia. Vy jim odpovíte, že ale nejste z Prahy, takže vám po chvilce váhání, zda neosloví někoho jiného, nabídnou olomoucké studio a pak už můžete v přímém přenosu moderátora hrdě pozdravit „Dobrý večer z Hané.“ Ten pozdrav volím proto, že si pak diváci více uvědomí, že tahle země není jenom Praha a její okolí. Jinak si myslím, že prvotní impuls k tomu, aby mne televize oslovily spočívá v mých pravidelných příspěvcích pro časopis Reflex, kam píšu téměř každý týden nějaký článek. Tam si mého jména asi všimli i televizní novináři.

V životopise máte mimo jiné také napsáno, že jste působil v Somálsku. Jakým způsobem tam našinec může vůbec zavítat?

Já jsem tam byl jako volební pozorovatel. Šlo o část, která se od Somálska chce odtrhnout a pořádala pod mezinárodním dohledem prezidentské volby. Zkušenost to pro mne byla opravdu životní a často mne tam napadalo, že bych každému remcalovi, kterému se u nás nic nelíbí, doporučil krátký výlet do Somálska nebo podobné země. Zároveň díky této mé zkušenosti dobře chápu, jak funguje migrační vlna do Evropy.

Před rokem jste měl výjimečnou možnost zpovídat osobně bývalého australského premiéra Tony Abotta, které ve své zemi neřízenou migraci zvládl?

Byl to můj první velký rozhovor s nějakým státníkem světového formátu, navíc vedený v angličtině. Měl jsem trochu trému, ale nakonec se to podle ohlasu čtenářů, myslím, povedlo. Abott mi v tom rozhovoru potvrdil, že nejdůležitější je, aby jasná politika západních zemí odradila lidi z chudších zemí vůbec nasedat do lodí a riskovat své životy. Austrálie řekla, že, kdo do jejich země přijede nelegálně, nikdy už u nich nedostane azyl. Následně se lidé u jejích břehů přestali topit, protože pochopili, že to nemá cenu. To je vzor i pro Evropu. 

Ve straně, o které se říká, že ji volí hlavně živnostníci a malí podnikatelé, kandidujete jako vysokoškolský učitel…

I já jsem nějakou dobu působil jako živnostník a dnes mám živnostenský list jen pozastavený, takže dobře vím, o co v oblasti obrany podnikání jde.

Ale máte pravdu, mojí hlavní profesí je být učitelem na vysoké škole, kde přednáším politologii a politickou geografii, ale také předmět o vztahu politiky a sportu, protože jsem původně jako kluk chtěl být sportovním komentátorem.

Nevidím to, ale jako nějaký handicap pro kandidáta pravicové strany. Protože, když přednášíte studentům, musíte se naučit krátce a jasně formulovat. To pak ve volbách samozřejmě pomáhá.

Navíc můj obor mi dává šanci velmi detailně znát, jak česká a moravská politika funguje, takže se nebudu muset po volbách případně učit, jak přesně to v parlamentu chodí a jak tam co prosadit.

Když se podívám na vaši kampaň, nedá mi to nezeptat se, zda jste ornitolog?

To bohužel nejsem. Otázkou ale bez pochyby narážíte na jeden z mých sloganů „Okroužkujte Sokola.“ Myslím si, že kandidáti mají mít trochu vtipná hesla, která říkají i něco jiného, než jen „volte čtyřku“, „podpořte Františka“ atd. Já nyní využil svého jména, o němž se v rodině traduje, že pochází někdy ze 14. století ze Znojemska, a má výhodu, že něco znamená. Podobný slogan samozřejmě není důvod, aby někdo dal hlas občanským demokratům a konkrétně mně. Ty musí být jiné. Já nabízím svou zkušenost, znalosti, jasné názory a schopnost hned od počátku umět věci prosazovat.

V této souvislosti jsem si na vás našel, že jste už prosadil jeden státní svátek, aniž byste zasedal někdy v parlamentu…

To už je trochu starší historie. Jako studentovi mi přišlo zvláštní, že 17. listopad, kdy u nás začala moderní demokracie, není státním svátkem. Přesvědčil jsem pár kolegů, že to vidí podobně, a začali jsme bombardovat poslance s návrhy na změnu zákona o státních svátcích. Nakonec jsme je, myslím, na druhý pokus přesvědčili a 17. listopadu je od té doby volno. Když se dnes podívám, kdo všechno může uspět ve volbách, říkám si, že nyní už bychom asi ani s podobným návrhem uspět nemuseli. 

Napsal(a) Zadavatel: ODS /Zhotovitel: Facelift communications s.r.o | PR text
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

ROZHOVOR: Děti jsou naše budoucnost, říká Zuzana Majerová Zahradníková

pondělí, 16. října 2017, 16:30

Členka politické strany ODS Zuzana Majerová Zahradníková se narodila v Olomouci a momentálně tady také žije. Do...

ROZHOVOR: Nazout si gumáky a vzít vidle mi pomáhá zůstat nohama na zemi, říká Marian Jurečka

pátek, 13. října 2017, 13:30

Současný ministr zemědělství Marian Jurečka jezdí o víkendech za svou rodinou do Rokytnice u Přerova. Má zde rodinnou...

ROZHOVOR: Nemám ministerské ambice a nikdy je mít nebudu, říká Ladislav Okleštěk

čtvrtek, 12. října 2017, 13:30

Hejtman a člen poslaneckého klubu Ladislav Okleštěk se v rozhovoru rozpovídal o rozdílu mezi prací starosty a hejtmana,...