Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Názory na střet studentů s iniciátory petice se různí, policie vyšetřuje případ jako přestupek

 
úterý, 2. června 2015, 10:04

Policie řeší páteční incident na náměstí, při němž vznikla konfrontace mezi zahraničními studenty Univerzity Palackého a iniciátory petice pod hlavičkou Islám v ČR nechceme, jako přestupek.

„Jeden z přítomných cizinců je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Snažil se strhnout plakátek s logem, což se mu nepodařilo. K hmotné škodě však nedošlo," uvedla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že na policii zatím nebylo v souvislosti s tímto incidentem podáno žádné trestní oznámení.

Náhledy na celou událost se různí

Podle rektora univerzity, který se k situaci vyjádřil ve svém prohlášení, nebere roztržku na lehkou váhu."Skupina antiislamistů nechávala podepsat kolemjdoucí petici proti imigraci. Několik zahraničních studentů Univerzity Palackého šlo okolo a po pár ostřejších slovech na adresu antiislamistů jeden ze studentů strhl plakát vyzývající k boji proti přistěhovalectví. Toť vše," uvedl Miller na svém facebookovém profilu.

Vedení univerzity si zahraničního studenta, který z petičního stánku strhl plakát, pozve k pohovoru. "Buď já nebo pan děkan si dotyčného pozveme a vysvětlíme mu, že takto to dělat v ČR nebudeme. Jestli chce, ať si založí vlastní petici Chceme v ČR přistěhovalce a já ji klidně podepíšu jako první. Po otcovské domluvě bude možná i nějaká sankce, ale zatím nechci předbíhat," podotkl rektor.

Podle Evy Hrindové z IVČRN se však událost odehrála úplně jinak. Celou událost popisuje akivista následujícími slovy na svém blogu: "Přicházíme na místo, kde chceme rozložit petiční stánek. A tam stojí horda cizinců, připravená k boji - přesně tak vypadají. Napadají nás slovně, přibližují se, mají zlé oči - jde z nich opravdu strach. Je jich hodně - 10, 15? Nevím, nepočítala jsem je. Jsou uražení - co si to dovolujeme? Ukazují na obrázek přeškrtnuté mešity - ta je rozpaluje do běla. Předcházející den nám to přece řekli jasně - "Jak si dovolujete odmítat imigranty? Je to vaše povinnost je vzít! A co vám vadí na islámu? Beztak budete do pár let všichni našimi otroky!"

"Dnes s nimi odmítáme mluvit a klidně si stavíme stánek a chystáme petiční archy. To jednoho z nich vytočí a zničehonic se vrhá na stánek a chce strhnout symbol přeškrtnuté mešity, poráží stánek... Šok, údiv, zděšení... Ale slyším - Policie! - a atak je v zárodku zastaven, útočník odvlečen... Ale ty fanatické oči jsem viděla zblízka, tu zlobu," píše dále.

Událost popsal i šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál ve svém prohlášení na Facebooku.

 

Později byla zveřejněna jeho e-mailová korespondence s občanem Markem Vokšayim. Ten na svém soukromém webu zveřejnil celou korespondenci:

---

Jelikož jsem ale měl přesné informace od obou aktivistek potvrzené dalšími svědky, rozhodl jsem se dnes kontaktovat šéfredaktora Dostála a požádat ho o vysvětlení jeho zveřejněných lží. Vyměnili jsme si několik mailů, během nichž se pan šéfredaktor nádherně sám usvědčil, protože zřejmě zapoměl, co vlastně napsal. A zde vám k pobavení předkládám celou tu taškařici vrcholící usvědčením šéfredaktora ze lži:


---------- Původní zpráva ----------
Od: Dostál Martin <Martin.Dostal@denik.cz>
Komu: marav marav <marav1@seznam.cz>
Datum: 31. 5. 2015 15:55:03
Předmět: RE: Dobrý den,
Vážený pane Vokšayi,
šéfredaktorem Olomouckého deníku jsem já. Kontakty najdete v podpisu.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Martin Dostál
Šéfredaktor Olomouckého deníku
......................................
From: marav marav [mailto:marav1@seznam.cz]
Sent: Sunday, May 31, 2015 4:37 PM
To: Dostál Martin
Subject: RE: Dobrý den,
výborně, děkuji za reakci. Měl bych tedy otázku na vás:
Proč jste lhal o průběhu napadení aktivistů z IVČRN ? Proč neodpovídáte na reakce na fcb, abyste svá tvrzení obhájil ?
zde vyjádření přímo jedné dámy ze dvou, které byly napadeny:
Eva Hrindová To je naprosto absurdní pomluva. Na stánku jsme byly dvě ženy, z toho jedna s dítětem a jeden nás kolega. Byli jsme tak vy strašení, z agrese na nás čekající Velké skupiny cizinců, ze jsme se nezmohli ani na slovo. Pan Dostal lze a je mi smutno z takové neobjektivity a neprofesionality. ..
mv
.............................

---------- Původní zpráva ----------
Od: Dostál Martin <Martin.Dostal@denik.cz>
Komu: marav marav <marav1@seznam.cz>
Datum: 31. 5. 2015 16:46:22
Předmět: RE: Dobrý den,
Vážený pane Vokšayi,
na nenávistné a urážející reakce neodpovídám a odpovídat nebudu, mám na práci důležitější věci. Když je někdo přesvědčený o své pravdě, stejně s tím nic neudělám. Ve svém příspěvku jsem popsal jen a jen to, co jsem na vlastní oči viděl. Citace paní Hryndové bylo absolutně doslovná, stál jsem v tu chvíli necelé dva metry od ní. V žádném případě nechci celý případ bagatelizovat, myslím si, že student, který strhl plakát, si zaslouží trest a důraznou domluvu, že v České republice se dodržují české zákony. Dnes jsem byl osobně ujištěn Jiřím Musilem, vedoucím územního odboru Olomouc Policie ČR, že se tak stane. Zároveň policisté ocenili můj příspěvek, protože přesně tak, jak jsem jí popsal, se celá situace odehrála i z jejich pohledu. Za pravdu mi dávají i další desítky lidí, kteří na náměstí byli, takže si opravdu nemyslím, že bych něčím fabuloval či dokonce lhal.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Martin Dostál
Šéfredaktor Olomouckého deníku
...........................................

From: marav marav [mailto:marav1@seznam.cz]
Sent: Sunday, May 31, 2015 5:29 PM
To: Dostál Martin
Subject: RE: Dobrý den,
Je mi líto milý pane, ale žádné desítky lidí vám za pravdu nedávají ..... pokud jsem zaznamenal, jde pouze o rektora, prorektora a cca 5-6 studentů olomoucké univerzity, z nichž ale na místě nikdo nebyl, a kteří přesto všude šíří váš článek. Policie mohla těžko potvrdit vaši verzi, když přijela až v průběhu útoku, zatímco vy tvrdíte, že Eva slova pronesla před útokem . Navíc není pravdou, že ti muslimové tam byli náhodou a procházeli, protože první konflikt proběhl už ve čtvrtek a v pátek už na náměstí skupina 20 muslimů na naše aktivistky čekala a útok si plánovala. Tvrzení, že dvě ženy s dítětem vyprovokovaly střet svým verbálním útokem, je skutečně úsměvné.
mv
..................................................

---------- Původní zpráva ----------
Od: Dostál Martin <Martin.Dostal@denik.cz>
Komu: marav marav <marav1@seznam.cz>
Datum: 31. 5. 2015 17:46:45
Předmět: RE: Dobrý den,
Vážený pane Vokšayi,
gratuluji Vám, poslední zprávou jste ukázkově předvedl typ demagogie, se kterou se snažím bojovat. Nic z toho, co mi podsouváte, jsem neřekl. Neřekl jsem, že by paní Hrindová pronesla slova před incidentem, stalo se tak až po něm a pronesla je, pokud si správně pamatuji, směrem k policistům. Nikde a nikdy jsem netvrdil, že tam studenti byli náhodou a procházeli kolem. A nikde a nikdy jsem také netvrdil, že by incident vyprovokovaly dvě dámy, co byly u petičního stánku.
Tímto považuji naši komunikaci za uzavřenou, děkuji Vám a přeji Vám pěkný den
Martin Dostál
Šéfredaktor Olomouckého deníku
...............................................

Děkuji .... také mi stačí ukázka vaší demagogie a lži. Jako důkaz stačí citovat vaše slova za kterými za řadou teček následuje má reakce:

1) Nebylo to zdaleka tak dramatické, jak líčí "kolegové" z jiných médií. Skupina arabských studentů, kteří v Olomouci normálně fungují a nikdy s nimi nebyl žádný problém, vyjádřila zcela pochopitelně svůj nesouhlas s xenofobní peticí. K pošťuchování (ano, nebyl to žádný útok) došlo až po provokacích iniciátorů petice ............. zde je vaše jasné vyjádření, že k útoku došlo po provokacích ze strany aktivistů !!!!

2) ..... V několika těchto lidech jsem poznal někdejší (a zřejmě stálé) sympatizanty nacismu a adorovatele Adolfa Hitlera (neonacistickou scénou v České republice jsem se dlouho zabýval a její aktéry znám, několikrát jsem proti nim svědčil u soudu). .......... absolutní lež- žádní takoví aktivisté z řad nacistů v IVČRN nejsou. na náměstí byli od nás pouze 3 lidé !

3) Výrok o otrocích jsem neslyšel. Většina studentů mluvila v arabštině, nevím, jestli bylo na místě tolik kovaných arabistů, aby jejich komunikaci dokázali přeložit. Zato jsem slyšel slova organizátorů petice "jak by s tímto plevelem rychle zatočili a že existuje jen jedno řešení"
.......... opět lži ..... 1) jak ten student tak rektor zveřejnili, že muslimové mluvili anglicky; 2) u stánku byly pouze 2 ženy s dítětem a na náměstí byl pouze jeden další aktivista -muž

4) Chápu znepokojení lidí z faktu, že Česká republika bude přijímat uprchlíky z arabských zemí, nicméně se jedná o marginální číslo. Ve skutečnosti podobný počet uprchlíků přijímáme každý rok a nikdy o tom nikdo nemluvil, protože to nikdy nebyl žádný problém.
Lidé bděte, ale nenechávejte se zmanipulovat.
............... vaše drzost varovat před manipulací, když sám manipulujete - to se skutečně hned tak nevidí!!! to vaše "marginální číslo" je podle Barcelonského protokolu celkem 1,5 milionu muslimů za 30 let- což je 50 tisíc ročně- tedy přes 4000 měsíčně - a to se jedná o oficiání počet organizovaného přistěhovalectví BEZ takzvaných uprchlíků ....
Jste lhář pane. Naprosto bezskrupulózní lhář.
.... a já vám děkuji, že teď tyto vaše lži, které jste mi poslal mohu zveřejnit.
mv.

---

 

Autor: redakce OD

 

 

Kam dál?

Konec týdne bude na plavky, víkend slibuje podle meteorologů až...

úterý, 2. června 2015, 08:56

Meteorologé slibují tento týden postupné oteplování, v některých místech bude o víkendu až třicet stupňů, očekávají se však také...

Šéfredaktor Olomouckého deníku: Byl jsem u incidentu, znepokojilo mne...

sobota, 30. května 2015, 12:42

Šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál se vyjádřil v příspěvku na sociálních sítích o včerejším konfliktu na Horním...

O incidentu na náměstí panují neshody, jinak mluví policie, mluvčí...

pátek, 29. května 2015, 22:43

Skupina 15 až 20 zahraničních studentů dnes odpoledne v centru Olomouce slovně zaútočila na dva aktivisty, kteří naproti radnici...

Do olomouckých ulic vyrazí v červnu sáňkaři a lyžaři

pátek, 29. května 2015, 14:30

V červnu se bude v olomouckých ulicích konat druhý ročník rececistické akce Půlvánoční běh. Výtěžek z této akce jde na dobročinné...

 

Komentáře

Dokončení registrace

Souhlas se zpracováním osobních údajů

dle čl. 6 odst. 1 písm. a) a čl. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/EC (dále jen „GDPR“)

tímto svobodně a dobrovolně uděluje Souhlas JAKOŽTO uživatel se zpracováním osobních údajů (dále jen „Souhlas“)

společnosti Mediatica, s.r.o., IČ: 05777020, DIČ: CZ05777020, se sídlem Blažejské náměstí 97/7, 779 00, zapsaná v oddílu C vložce 69289 obchodního rejstříku vedeného Krajským soudem v Olomouci, kontaktní e-mail: sefredaktor@olomouckadrbna.cz. (dále jen „Společnost“)

jak je specifikováno níže v tomto dokumentu.

I. Které osobní údaje, proč a jak o Vás zpracováváme?

Souhlasím, aby Společnost zpracovávala tyto osobní údaje (dále jen „Osobní údaje“):

  • jméno, příjmení, uživatelské jméno, email, přičemž tyto údaje jsou povinné, dále pohlaví, přičemž tento údaj není povinný

Vaše Osobní údaje budeme zpracovávat pro tyto účely:

  • služby poskytovatele zpravodajských webových stránek spočívající zejména v zasílání denního přehledu zpráv a dalších novinek či aktuálních informací, možnosti informování uživatelů o probíhajících slevových akcí obchodních partnerů a dalších obchodních sdělení, které mohou být zasílány v rámci denního přehledu (pouze v případě odběru denního přehledu).
  • Umožnění psaní uživatelských blogů či komentářů.

Výše uvedené účely, tvoří funkční celek a bez jejich provázanosti a udělení souhlasu pro všechny z nich, nelze naše služby poskytovat.

Vaše Osobní údaje budeme zpracovávat na základě tohoto Souhlasu.

Udělení tohoto souhlasu je naším smluvním požadavkem a je jím podmíněno uzavření smluvního vztahu mezi Společností a Vámi.

II. Komu Vaše Osobní údaje poskytneme?

Vaše Osobní údaje pro nás v rámci zvyšování kvality našich služeb a zajišťování některých činností budou zpracovávat zpracovatelé, kteří nám poskytují

  • osoby poskytující Společnosti serverové, webové, cloudové nebo IT služby, či které jsou jeho obchodními partnery.

S ohledem na měnící se osoby poskytovatelů některých služeb není možné uvést všechny tyto zpracovatele Osobních údajů jmenovitě. Aktuální seznam konkrétních příjemců Osobních údajů (nejsou-li uvedeni výše) můžete nalézt na adrese našeho sídla.

Vaše Osobní údaje bychom také rádi předávali našim obchodním partnerům, všichni však sídlí na území Evropské Unie, takže všechna Vaše práva, vyplývající z nařízení GDPR, máte zaručena, neboť se na ně toto nařízení vztáhne taktéž. Svůj souhlas s takovým předáváním můžete vyjádřit zaškrtnutím níže uvedené kategorie příjemců, bez Vašeho souhlasu je předávat nebudeme.

K předávání Osobních údajů do třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou Unii a Evropský hospodářský prostor, nedochází.

III. Kde nás můžete kontaktovat?

Kdykoliv nás můžete kontaktovat na adrese sídla Společnosti uvedené výše nebo na e‑mailové adrese: sefredaktor@olomouckadrbna.cz.

Veškerá svá práva ve smyslu GDPR můžete uplatnit u Společnosti buďto písemnou formou doporučeným dopisem, zaslaným na adresu jejího sídla, či elektronickou formou na e-mailové adrese sefredaktor@olomouckadrbna.cz.

Na výše uvedené kontaktní adresy se můžete obrátit v případě jakýchkoliv Vašich podnětů ke zlepšení našich služeb, v případě stížností na kvalitu našich služeb či v případě uplatnění Vašich práv.

Veškerá Vaše práva, stejně jako další podrobnosti o tom, jakým způsobem zpracováváme Vaše osobní údaje, naleznete v dokumentu Zásady ochrany osobních údajů, umístěném na našich internetových stránkách na adrese https://www.olomouckadrbna.cz/8593-zasady-pouzivani-cookies-a-ochrany-osobnich-udaju.html.

IV. Dohlíží na činnosti zpracování Osobních údajů nějaký úřad?

Ano, naše Společnost podléhá dozorové činnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů, který svou činnost může koordinovat s jinými národními úřady v dalších členských státech Evropské Unie. Pokud nabydete dojmu, že jakékoliv naše zpracování činíme v rozporu se zákonem, máte právo podat stížnost proti zpracování Vašich Osobních údajů u Úřadu na ochranu osobních údajů na adrese: www.uoou.cz.

V. Jak dlouho budeme Vaše Osobní údaje zpracovávat?

Tento Souhlas udělujete na dobu trvání poskytování služeb mezi Vámi a námi a dále po dobu 5 (slovy: pěti) let od ukončení poskytování služeb.

VI. Můžu souhlas odvolat?

Souhlas můžete kdykoliv odvolat, tudíž tak lze učinit i před skončením výše uvedených skutečností (či výše uvedené doby). Souhlas můžete odvolat prostřednictvím e-mailové zprávy zaslané na kontaktní e-mailovou adresu uvedenou výše.

Odvoláním Souhlasu není dotčena zákonnost zpracování vycházející ze Souhlasu, který jste udělil před jeho odvoláním. Po skončení platnosti Souhlasu v souladu s tímto článkem Vaše Osobní údaje smažeme, pokud pro jejich další zpracování nebude existovat jiný zákonný důvod.

Bez Vašeho souhlasu nelze založit účet.
 
 

O čem píše Drbna.cz

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.

Melancholické zápisky z nočních vlaků v podání The Paper Kites

Melancholická parta The Paper Kites představí v Praze své zápisky z nočních jízd vlakem i z pozorování spícího města. Směs subtilního indie popu a australského folkového písničkářství v podání pětice muzikantů se do Rock Café vrátí 25. listopadu 2019 po třech letech. Těšit se můžeme na nové skladby hned ze dvou loňských desek, o kterých se kapela nechala slyšet, že jsou jako dvě strany stejné mince. Vstupenky (395 Kč) budou v prodeji od 22. února na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.