Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na olomouckou univerzitu se hlásí přes 25 tisíc studentů, méně než loni

 
pátek, 10. března 2017, 17:00

Na olomouckou Univerzitu Palackého přišlo dosud téměř 25.500 přihlášek zájemců o studium. Je to zhruba o 2500 přihlášek méně než loni ve stejném období, podle zástupců vysoké školy se na počtu projevuje současný demografický vývoj. Počet uchazečů o studium však ještě není konečný, řekla dnes mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Uchazeči si mohou vybírat z téměř 900 možných kombinací oborů na zdejších osmi fakultách. Největší zájem je již tradičně o filozofickou fakultu a fakultu pedagogickou.

Meziroční vývoj počtu přihlášek i nadále zůstává nad křivkou úbytku maturitních ročníků, za což jsme velmi rádi. Vysoký počet uchazečů o studium na Univerzitě Palackého dokládá nebývalý a trvalý zájem o studium v Olomouci, jednom z nejkrásnějších studentských měst," uvedl prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík. Další přihlášky očekává univerzita i v následujících týdnech a měsících. Na některé obory se mohou uchazeči stále hlásit, u jiných se pak dá očekávat, že se bude konat i druhé kolo přijímacího řízení, doplnila mluvčí univerzity.

Loni v tuto dobu obdržela olomoucká univerzita téměř 28.000 přihlášek ke studiu, předloni toto číslo překročilo na začátku března 30.000 přihlášek. Podle zástupců univerzity se na počtech podepisuje velký úbytek maturantů, kteří vycházejí ze středních škol, i přesto se podle nich daří počet přihlášek držet na obdobných číslech.

Univerzita nabízí studium na osmi fakultách. Nejvyšší počty přihlášek obdržely fakulty s širokou škálou oborů, tedy fakulta filozofická a pedagogická. Žebříček oborů, o které mají maturanti největší zájem, se od loňského roku téměř nezměnil. Největší zájem je o obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě, kam doputovalo letos přes 2200 přihlášek. Na druhém místě se umístil obor právo na právnické fakultě, o který má zájem přes 1400 uchazečů. Tisícovou hranici podaných přihlášek překonal ještě obor psychologie na filozofické fakultě a zubní lékařství na lékařské fakultě.

Velký zájem je mezi uchazeči také o nově otevírané obory. Zdravotnickým záchranářem se chce stát téměř 130 uchazečů. Obor připravovala fakulta zdravotnických věd několik let, z uchazečů přijme 30 nejúspěšnějších. Přes 60 přihlášek pak evidují indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch nebo televizní a rozhlasová studia na filozofické fakultě, přijata v obou případech bude třetina z uchazečů.

Univerzita Palackého v Olomouci se letos chystá přijmout do bakalářských a magisterských nenavazujících oborů 5500 českých studentů. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje nyní na osmi fakultách asi 21.000 studentů, což tvoří celou pětinu obyvatel Olomouce.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Univerzita si připomene své znovuobnovení v roce 1946, na její počest...

sobota, 18. února 2017, 13:04

V Olomouci se příští týden v úterý rozezní na počest Univerzity Palackého zvony olomouckých kostelů svatého Mořice, Michala a...

V Pevnosti Poznání učí mladé youtubery, jak natočit dobré video....

středa, 15. února 2017, 12:00

V olomoucké Pevnosti Poznání jdou s dobou – poprvé v loňském roce totiž otevřeli interaktivní kroužek pro mladé youtubery a pod...

Nízkopodlažní budova Hálkovy školy jde k zemi, na jejím místě budou...

úterý, 24. ledna 2017, 12:00

Největší investiční akce tohoto roku v oblasti školství právě započala. Fakultní základní škola Hálkova dostane lepší jídelnu a...

V Pevnosti poznání se pokusí dokázat, že láska je (není) věda

pátek, 20. ledna 2017, 17:00

Pokud si chcete užít svátek zamilovaných zase trochu jinak než každý rok, určitě se zastavte v sobotu 11. nebo neděli 12. 2. do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate uznal zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 8. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen má jedné části majitelů aut podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů, oznámila firma Safe Diesel, která tyto poškozené zastupuje. Rozsudek má k dispozici. Dalších 103 milionů korun dostanou podle verdiktu poškození zastupovaní firmou DieselGate, uvedl server Lidovky.cz. Škody Auto, která v kauze také figuruje, se rozhodnutí netýká. Volkswagen se odvolá.

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.