Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na olomouckou univerzitu se hlásí přes 25 tisíc studentů, méně než loni

 
pátek, 10. března 2017, 17:00

Na olomouckou Univerzitu Palackého přišlo dosud téměř 25.500 přihlášek zájemců o studium. Je to zhruba o 2500 přihlášek méně než loni ve stejném období, podle zástupců vysoké školy se na počtu projevuje současný demografický vývoj. Počet uchazečů o studium však ještě není konečný, řekla dnes mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Uchazeči si mohou vybírat z téměř 900 možných kombinací oborů na zdejších osmi fakultách. Největší zájem je již tradičně o filozofickou fakultu a fakultu pedagogickou.

Meziroční vývoj počtu přihlášek i nadále zůstává nad křivkou úbytku maturitních ročníků, za což jsme velmi rádi. Vysoký počet uchazečů o studium na Univerzitě Palackého dokládá nebývalý a trvalý zájem o studium v Olomouci, jednom z nejkrásnějších studentských měst," uvedl prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík. Další přihlášky očekává univerzita i v následujících týdnech a měsících. Na některé obory se mohou uchazeči stále hlásit, u jiných se pak dá očekávat, že se bude konat i druhé kolo přijímacího řízení, doplnila mluvčí univerzity.

Loni v tuto dobu obdržela olomoucká univerzita téměř 28.000 přihlášek ke studiu, předloni toto číslo překročilo na začátku března 30.000 přihlášek. Podle zástupců univerzity se na počtech podepisuje velký úbytek maturantů, kteří vycházejí ze středních škol, i přesto se podle nich daří počet přihlášek držet na obdobných číslech.

Univerzita nabízí studium na osmi fakultách. Nejvyšší počty přihlášek obdržely fakulty s širokou škálou oborů, tedy fakulta filozofická a pedagogická. Žebříček oborů, o které mají maturanti největší zájem, se od loňského roku téměř nezměnil. Největší zájem je o obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě, kam doputovalo letos přes 2200 přihlášek. Na druhém místě se umístil obor právo na právnické fakultě, o který má zájem přes 1400 uchazečů. Tisícovou hranici podaných přihlášek překonal ještě obor psychologie na filozofické fakultě a zubní lékařství na lékařské fakultě.

Velký zájem je mezi uchazeči také o nově otevírané obory. Zdravotnickým záchranářem se chce stát téměř 130 uchazečů. Obor připravovala fakulta zdravotnických věd několik let, z uchazečů přijme 30 nejúspěšnějších. Přes 60 přihlášek pak evidují indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch nebo televizní a rozhlasová studia na filozofické fakultě, přijata v obou případech bude třetina z uchazečů.

Univerzita Palackého v Olomouci se letos chystá přijmout do bakalářských a magisterských nenavazujících oborů 5500 českých studentů. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje nyní na osmi fakultách asi 21.000 studentů, což tvoří celou pětinu obyvatel Olomouce.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Univerzita si připomene své znovuobnovení v roce 1946, na její počest...

sobota, 18. února 2017, 13:04

V Olomouci se příští týden v úterý rozezní na počest Univerzity Palackého zvony olomouckých kostelů svatého Mořice, Michala a...

V Pevnosti Poznání učí mladé youtubery, jak natočit dobré video....

středa, 15. února 2017, 12:00

V olomoucké Pevnosti Poznání jdou s dobou – poprvé v loňském roce totiž otevřeli interaktivní kroužek pro mladé youtubery a pod...

Nízkopodlažní budova Hálkovy školy jde k zemi, na jejím místě budou...

úterý, 24. ledna 2017, 12:00

Největší investiční akce tohoto roku v oblasti školství právě započala. Fakultní základní škola Hálkova dostane lepší jídelnu a...

V Pevnosti poznání se pokusí dokázat, že láska je (není) věda

pátek, 20. ledna 2017, 17:00

Pokud si chcete užít svátek zamilovaných zase trochu jinak než každý rok, určitě se zastavte v sobotu 11. nebo neděli 12. 2. do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.