Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fotograf Štreit se zaměřil na práci zdravotníků urgentního příjmu

 
neděle, 5. května 2019, 20:00

Na práci lékařů a zdravotnického personálu urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc se v novém projektu zaměřil fotograf Jindřich Štreit.

Jeho snímky budou od 27. května vystaveny v olomouckém nákupním centru Galerie Šantovka. Výstava tří desítek fotografií má podle vedení nemocnice přiblížit veřejnosti náročnou práci zdravotníků na urgentním příjmu. Výstava Štreitových dokumentárních fotografií bude zahájena při příležitosti Mezinárodního dne urgentní medicíny.

Mám bohaté zkušenosti s tíživými tématy, fotografoval jsem ve válečných zónách, bezdomovce, narkomany, vězně nebo nedávno činnost mobilního hospice. Musím ale přiznat, že jsem ještě nezažil tolik bolesti v tak koncentrované podobě jako na urgentu. Obdivuji energii, rozhodnost a profesionalitu, s jakými zdravotníci náročné situace zvládají," uvedl Štreit, který snímky na urgentním příjmu pořizoval měsíc.

Oddělením urgentního příjmu FN Olomouc denně projdou zhruba dvě stovky pacientů. Nemocniční pracoviště má podle jeho primáře Vladislava Kutěje pomáhat především těm, kteří naléhavě potřebují lékařskou péči při náhlé změně zdravotního stavu. „I přes velké množství pacientů se snažíme každému poskytnout adekvátní péči a v optimálním čase. K úspěšné léčbě ale potřebujeme nejen čas, prostor, vzdělání, medicínské myšlení, nýbrž také rozumné, trpělivé a informované pacienty," uvedl Kutěj.

Lidé by podle Kutěje měli zvážit, zda musejí lékařskou pomoc vyhledat okamžitě, nebo jejich problémy může zmírnit samoléčba či mohou vyčkat na ordinační dobu svého praktického lékaře. „Právě praktický lékař představuje první a základní stupeň zdravotní péče v naší zemi," uvedl. Pacienti, kteří na urgentní příjem přicházejí s problémy, které by mohl vyřešit jejich praktický lékař, podle Kutěje často zapomínají, že třeba ve vedlejší místnosti zdravotníci bojují o něčí život.

Ti, kteří nervózně posedávají v čekárně nebo se o svou frustraci dělí s personálem, si jen stěží umí představit, co všechno se děje nebo může odehrávat jen kousek od nich - na dispečinku, heliportu nebo v Emergency Room," dodal primář. V Galerii Šantovka bude výstava fotografií do poloviny června. Poté bude přemístěna do budovy monobloku FN Olomouc. „V plánu jsou také reprízy v dalších obchodních centrech i nemocnicích v Olomouckém kraji," uvedl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Napsal(a) ČTK | Foto FNOL

Kam dál?

Specializovaná geriatrická ambulance pomáhá zvládnout potíže se...

neděle, 5. května 2019, 10:00

Neustálé postupné stárnutí populace a zvyšující se počty seniorů. To jsou problémy, se kterými se potýká celá naše společnost.

Olomoucká charita rozšířila hospicovou péči na celý kraj

pátek, 3. května 2019, 07:30

Olomoucká charita rozšířila poskytování domácí hospicové péče pro nevyléčitelně nemocné pacienty téměř na celý Olomoucký kraj. K...

Den prevence cévní mozkové příhody připravuje prostějovská nemocnice....

čtvrtek, 2. května 2019, 07:30

Cévní mozkové příhody (CMP) jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Četnost výskytu onemocnění je v České...

Nadace Křižovatka předala darem třicet monitorů dechu do Fakultní...

úterý, 30. dubna 2019, 22:00

Nadace Křižovatka předala 30 monitorů dechu v celkové hodnotě 59.230 Kč na novorozenecké oddělení FN Olomouc, kde monitory z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.