Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchranáři ze sedmnácti zemí světa přijedou na Rallye Rejvíz

 
pondělí, 20. května 2019, 19:00

Záchranáři z Evropy a Severní Ameriky se příští týden sjedou na Šumpersko, kde v horském terénu Jeseníků poměří své síly a dovednosti v tradičním klání Rallye Rejvíz.

V pořadí 23. ročníku mezinárodní soutěže se od středy do soboty zúčastní téměř osm desítek týmů profesionálních zdravotnických záchranářů řekl mluvčí Rallye Rejvíz Jiří Pavlík.

Očekáváme příjezd zdravotnických záchranářů ze 17 zemí dvou světových kontinentů. Jedná se například o Kanadu, Spojené státy, Estonsko, Velkou Británii, Německo, Švýcarsko, Slovensko či Rusko. Soutěžit budou také desítky zdravotníků z celé České republiky," uvedl Pavlík.

Akci ve středu 22. května odstartuje soutěž studentů lékařských fakult, na kterou o den později navážou noční etapy. Studenti si tak budou moci osvojit základní návyky nutné pro práci záchranáře v terénu. „Zejména v pátek čeká na záchranáře několik odborných úkolů z urgentní medicíny připravených v denních i nočních etapách na různých místech v okolí Koutů nad Desnou na Šumpersku," podotkl Pavlík.

Soutěž kopíruje skutečné výjezdy záchranných služeb. Při závodu tak musejí posádky záchranných služeb z různých zemí, které mají rozdílné systémy organizace přednemocniční neodkladné péče, plnit na trase úkoly z oboru urgentní medicíny, se kterými se setkávají ve své denní záchranářské praxi.

„Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost, a tak plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky. Téměř všechny mají svůj reálný základ ve skutečných výjezdech záchranné služby, protože se někde ve světě staly a rozhodčí soutěže se inspirovali vlastní praxí," řekl Pavlík.

Souběžně s hlavní soutěží je připraven i čtvrtý ročník soutěže pro dvoučlenné prvosledové hlídky policie, která se bude prolínat v několika úkolech se záchranářskou částí. Závody i letos doplní soutěž Zlaté sluchátko pro dispečerky a dispečery obsluhující tísňovou linku 155. Této soutěže se zúčastní 21 zdravotníků.

Výsledky soutěží budou vyhlášeny v sobotu, kdy je také naplánována jízda účastníků Rallye Rejvíz po trase z Velkých Losin do Loučné nad Desnou a Koutů nad Desnou na Šumpersku. Soutěž Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala obrovské mezinárodní setkání záchranářů.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Rallye Rejvíz

Kam dál?

Zlaté kříže předal dárcům krve hejtman Olomouckého kraje

neděle, 19. května 2019, 16:00

Ocenění předal dárcům krve ve čtvrtek 16. května hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Lidé si Zlaté kříže doktora Jana...

Ručně vyráběné čepičky a chobotničky zpříjemní miminkům jejich vstup...

neděle, 19. května 2019, 14:00

Novorozencům, kteří přijdou na svět v Jesenické nemocnici, zpříjemní vstup do života originální čepičky a chobotničky ruční...

Pacienti ortopedicko-traumatologického oddělení se připravují na...

pátek, 17. května 2019, 19:00

Nemocnice Prostějov, člen skupiny AGEL, začala v rámci zvyšování kvality péče pořádat pro pacienty, jenž čeká náhrada kyčelního...

Olomouckým vědcům zajistí velmi čistý vzduch v chemické knihovně nová...

středa, 15. května 2019, 21:00

Velmi čistý vzduch zajistí ve speciálním úložišti vzorků látek pro léčbu rakoviny a různých infekčních nemocí nová kompresorová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.