Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Záchranáři ze sedmnácti zemí světa přijedou na Rallye Rejvíz

 
pondělí, 20. května 2019, 19:00

Záchranáři z Evropy a Severní Ameriky se příští týden sjedou na Šumpersko, kde v horském terénu Jeseníků poměří své síly a dovednosti v tradičním klání Rallye Rejvíz.

V pořadí 23. ročníku mezinárodní soutěže se od středy do soboty zúčastní téměř osm desítek týmů profesionálních zdravotnických záchranářů řekl mluvčí Rallye Rejvíz Jiří Pavlík.

Očekáváme příjezd zdravotnických záchranářů ze 17 zemí dvou světových kontinentů. Jedná se například o Kanadu, Spojené státy, Estonsko, Velkou Británii, Německo, Švýcarsko, Slovensko či Rusko. Soutěžit budou také desítky zdravotníků z celé České republiky," uvedl Pavlík.

Akci ve středu 22. května odstartuje soutěž studentů lékařských fakult, na kterou o den později navážou noční etapy. Studenti si tak budou moci osvojit základní návyky nutné pro práci záchranáře v terénu. „Zejména v pátek čeká na záchranáře několik odborných úkolů z urgentní medicíny připravených v denních i nočních etapách na různých místech v okolí Koutů nad Desnou na Šumpersku," podotkl Pavlík.

Soutěž kopíruje skutečné výjezdy záchranných služeb. Při závodu tak musejí posádky záchranných služeb z různých zemí, které mají rozdílné systémy organizace přednemocniční neodkladné péče, plnit na trase úkoly z oboru urgentní medicíny, se kterými se setkávají ve své denní záchranářské praxi.

„Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost, a tak plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky. Téměř všechny mají svůj reálný základ ve skutečných výjezdech záchranné služby, protože se někde ve světě staly a rozhodčí soutěže se inspirovali vlastní praxí," řekl Pavlík.

Souběžně s hlavní soutěží je připraven i čtvrtý ročník soutěže pro dvoučlenné prvosledové hlídky policie, která se bude prolínat v několika úkolech se záchranářskou částí. Závody i letos doplní soutěž Zlaté sluchátko pro dispečerky a dispečery obsluhující tísňovou linku 155. Této soutěže se zúčastní 21 zdravotníků.

Výsledky soutěží budou vyhlášeny v sobotu, kdy je také naplánována jízda účastníků Rallye Rejvíz po trase z Velkých Losin do Loučné nad Desnou a Koutů nad Desnou na Šumpersku. Soutěž Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala obrovské mezinárodní setkání záchranářů.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Rallye Rejvíz

Kam dál?

Zlaté kříže předal dárcům krve hejtman Olomouckého kraje

neděle, 19. května 2019, 16:00

Ocenění předal dárcům krve ve čtvrtek 16. května hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Lidé si Zlaté kříže doktora Jana...

Ručně vyráběné čepičky a chobotničky zpříjemní miminkům jejich vstup...

neděle, 19. května 2019, 14:00

Novorozencům, kteří přijdou na svět v Jesenické nemocnici, zpříjemní vstup do života originální čepičky a chobotničky ruční...

Pacienti ortopedicko-traumatologického oddělení se připravují na...

pátek, 17. května 2019, 19:00

Nemocnice Prostějov, člen skupiny AGEL, začala v rámci zvyšování kvality péče pořádat pro pacienty, jenž čeká náhrada kyčelního...

Olomouckým vědcům zajistí velmi čistý vzduch v chemické knihovně nová...

středa, 15. května 2019, 21:00

Velmi čistý vzduch zajistí ve speciálním úložišti vzorků látek pro léčbu rakoviny a různých infekčních nemocí nová kompresorová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.