Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V přerovské nemocnici vyšetřují pacienty novými EKG přístroji

 
středa, 5. června 2019, 21:00

Nemocnice Přerov, která patří do skupiny AGEL, je vybavena novými EKG přístroji. Nové vybavení je jednoduché na obsluhu a pacientům poskytuje nebolestivé vyšetření, díky kterému má lékař přehled o elektrické aktivitě srdce. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického pole, které se šíří až na povrch těla, kde ho lze snímat pomocí EKG přístroje.

Celkem šest kusů nových EKG zařízení k monitorování srdečního rytmu bylo pořízeno jako náhrada za již opotřebované a technicky zastaralé přístroje na oddělení ARO, chirurgie, neurologie, do neurologické ambulance a Léčebny dlouhodobě nemocných.

EKG vyšetření patří k nejzákladnějším vyšetřením a lékařům dává přehled o elektrické aktivitě srdce. Při vyšetření, které trvá jen malou chvíli, leží pacient na lůžku na zádech s obnaženou horní polovinou těla a kotníky. Elektrické potenciály, ve formě jako takzvané EKG křivky, jsou pak zaznamenávány, většinou na speciální tepločivný papír. Lékař pak podle jejich specifického tvaru rozezná různá onemocnění srdce.

„Málokdo ví, že EKG slouží lékařům už přes sto let. První záznamy elektrické aktivity srdce provedl holandský lékař Einthoven už v roce 1906. Pacient – kvůli dobrému kontaktu elektrod s povrchem těla – musel mít končetiny ponořeny do nádoby se slanou vodou,“ uvádí primář interního oddělení Nemocnice Přerov doc. MUDr. Dan Marek, Ph.D. Ve srovnání s historií má pacient při dnešním vyšetření na hrudníku a na končetinách upevněny elektrody, které jsou napojeny na monitorovací systém, jen na krátkou chvíli. Nejčastěji jsou pak křivky přímo digitalizovány do počítače a vytištěny v běžné tiskárně.

„Jde o velmi jednoduché, nenáročné a hlavně nebolestivé vyšetření, díky kterému dostane lékař dokonalý přehled o elektrické aktivitě srdce. Nové přístroje budou napříč odděleními naší nemocnice využity k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, pocitů bušení srdce a dalších potíží,“ říká primář Marek a dodává, že lidé, kteří nemají žádné zdravotní problémy, se s EKG nejčastěji poprvé setkávají po 40. roce věku v rámci pravidelné preventivní prohlídky.

Tisková zpráva

Kam dál?

Na Tabulovém vrchu revitalizovala nemocnice své pozemky

středa, 5. června 2019, 18:00

Zhruba čtyři měsíce trvaly intenzivní práce na jedné z nejodlehlejších částí areálu Fakultní nemocnice Olomouc - pozemcích mezi...

Fakultní nemocnice Olomouc dostala přístroje na pomoc dětem s...

úterý, 4. června 2019, 17:00

Až 1,2 milionu korun se podařilo vybrat v rámci charitativní sbírky Crosspoint na pomoc dětským pacientům Fakultní nemocnice...

V olomoucké nemocnici bude zbourána chátrající vrátnice. Komplikuje...

sobota, 1. června 2019, 10:00

Demolice čeká v létě starou vrátnici ve Fakultní nemocnici Olomouc, která už delší dobu zeje prázdnotou a komplikuje vjezd do...

Pacienti Středomoravské nemocniční s plicní ventilací se mohou nově...

pátek, 31. května 2019, 21:00

Pacienti Středomoravské nemocniční, kteří jsou závislí na dlouhodobé umělé plicní ventilaci, mohou být nově léčeni i v domácím...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.