Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na pestrobarevnou zahradu se proměnilo pooperační oddělení na dětské klinice

 
pondělí, 17. června 2019, 18:00

Humanizace nemocničního prostředí. Už jste se setkali s tímto souslovím? Možná vám ta trojice slov zní jako prázdná fráze a nevíte, co si pod nimi představit.

Pokud tomu tak je, zajděte se podívat na Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc. Uvidíte tady, co „humanizace“ prakticky obnáší. Její poslední příklad najdete v šestém patře kliniky, na Oddělení 28D. Výzdoba chodeb, jídelny nebo vyšetřovny veselými motivy a instalace hracích prvků by přitom nebyla možná bez darů soukromých dárců a pomoci Šance Olomouc o.p.s.

„Je pochopitelné, že děti, ale také jejich rodiče při návštěvě nemocnice pociťují obavy a stres. Ten bývá o to větší, že na ně nepříjemně působí unifikované, sterilní prostředí. My se to snažíme ve spolupráci s Dětskou klinikou změnit. Naším cílem je, aby výzdoba pomohla strach z lékařských vyšetření a pobytu v nemocnici zmenšit. Tyto úpravy jsou ale přínosné taky pro personál, aby se při náročné práci cítili příjemněji,“ vysvětluje ředitelka Šance Herta Mihálová.

Dlouholetá snaha sdružení a vedení Dětské kliniky o přizpůsobení prostor malým pacientům je v budově vidět téměř na každém kroku. Jen před několika dny skončila kompletní proměna Oddělení 28D, kde pobývají děti po operačních výkonech. „S úpravami na tomto oddělení jsme začali již před rokem, kdy jsme nechali veselými motivy vyzdobit odpočinkovou místnost. A letos jsme pokračovali na chodbách, v herně, jídelně a ve vyšetřovně,“ popisuje Herta Mihálová.

Z pestrobarevně vymalovaných zdí i ze dveří tak na děti pokukují medvídci, žirafy nebo opičky a mohou se zastavit u atraktivních hracích prvků, které mají didaktický rozměr a jsou přívětivé k dětskému vnímání světa. „Při výzdobě vyšetřovny jsme mysleli i na děti, které lékaři vyšetřují na lehátku a musejí se při tom dívat do stropu,“ usmívá se vrchní sestra Dětské kliniky Světlana Kašubová a ukazuje vzhůru na medvídky, domky a ptáčky.

Všechny práce včetně instalace hracích prvků trvaly více než dva měsíce. Ujala se jich specializovaná firma Tip Art, o. p. s. a autorkou obrázků je malířka Petra Zlá. „Použity jsou speciální švýcarské barvy, které mají vydržet až deset tisíc umytí,“ doplňuje Herta Mihálová a zdůrazňuje, že výzdoba oddělení v hodnotě 790 tisíc korun by nemohla vzniknout bez štědrých dárců. Větší část byla hrazena z příspěvku dárkyně, která si přeje zůstat v anonymitě.

Zbývající prostředky a vybavení poskytlo sdružení Šance, přednosta Ústavu farmakologie Jan Strojil, kolektiv zaměstnanců Ústavu klinické a molekulární patologie, studenti 4. ročníku Lékařské fakulty Univerzity Palackého, společnosti Haryservis  Olomouc, Zahradnictví Marciánová z Kostelce na Hané a penzion Hanácký dvůr-Polkovice.

Úpravou Oddělení 28D však „humanizace nemocničního prostředí“ na Dětské klinice nekončí. Realizační tým se již přesunul o patro níž, na kojenecké Oddělení 28B. „Tam už je hotová jídelna, ale zbývají ještě chodby. Před dokončením jsou taky úpravy na hematoonkologickém Oddělení 21B,“ zmiňuje plány do nejbližší budoucnosti Herta Mihálová.

Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Den zdraví nabídne přednášky, vyšetření i zábavu pro děti. Nechte si...

pátek, 14. června 2019, 12:05

V sobotu 15. června startuje Den zdraví, a to od 10:00. Navštivte Lázně Slatinice, udělejte něco pro své zdraví a užijte si...

V přerovské nemocnici vyšetřují pacienty novými EKG přístroji

středa, 5. června 2019, 21:00

Nemocnice Přerov, která patří do skupiny AGEL, je vybavena novými EKG přístroji. Nové vybavení je jednoduché na obsluhu a...

Na Tabulovém vrchu revitalizovala nemocnice své pozemky

středa, 5. června 2019, 18:00

Zhruba čtyři měsíce trvaly intenzivní práce na jedné z nejodlehlejších částí areálu Fakultní nemocnice Olomouc - pozemcích mezi...

Fakultní nemocnice Olomouc dostala přístroje na pomoc dětem s...

úterý, 4. června 2019, 17:00

Až 1,2 milionu korun se podařilo vybrat v rámci charitativní sbírky Crosspoint na pomoc dětským pacientům Fakultní nemocnice...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.