Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Domácí mazlíčci pomáhají léčit pacienty ve Fakultní nemocnici Olomouc

 
úterý, 25. června 2019, 15:20

Jmenují se Jonáš a Anička, kocour britské modré kočky a fenka bernského salašnického psa. Pomáhají pacientům Fakultní nemocnice Olomouc.

Pomáhají už tím, že jsou v jejich blízkosti, že se jich mohou dotýkat. Jonáše a Aničku vodí už rok a půl do největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis. Pozitivní energii předávají nemocným na Oddělení geriatrie a na Oddělení NIP / DIOP (Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče).

Renomovaná odbornice Jana Dohnalová pracuje kromě Jonáše a Aničky ještě s fenkou peruánského naháče Haničkou a kocourem plemene ragdoll Avatarem. Všechna zvířata musela absolvovat přísné zkoušky, při kterých se zjišťuje, jestli jsou pro terapii vhodná. „Pejsci a kočičky oproti nám nebývají zatíženi stresem a starostmi, proto jsou schopni předat spoustu pozitivní energie klientům  a to léčí,“ konstatuje Jana Dohnalová.

Při pohledu na pacienty Oddělení NIP / DIOP, které kontakt se zvířetem náhle rozjasní a přiměje k živé komunikaci, je naprosto zřejmé, že to tak je. Pozitivní efekt přítomnosti Jonáše a Aničky je o to více emocionální, že na tomto oddělení jsou hospitalizováni nemocní, u nichž po zvládnutí akutního kritického stavu nadále selhává jedna či více základních životních funkcí a je nutná jejich dlouhodobá a intenzivní podpora.

„Jsem tu popáté nebo pošesté a pokaždé je na pacientech při komunikaci se zvířaty znát posun, zlepšení jejich stavu,“ dodává Jana Dohnalová, která spolupracuje také s Psychiatrickou léčebnou ve Šternberku, dětským diagnostickým ústavem na Svatém Kopečku nebo olomouckým domem seniorů.

„Po roce a půl můžeme, myslím, konstatovat, že tento typ terapie se osvědčil. O její využití by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ lituje Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry FN Olomouc. Nabízí se však podle ní jiná možnost.

Pokud by se našel dobrovolník, který by se svým pejskem nebo kočičkou chtěl pacientům zpříjemnit pobyt v nemocnici, byla bych moc ráda, aby se mi ozval,“ naznačuje Stejskalová. V případě zájmu je možné využít kontakty: petra.stejskalova@fnol.cz, telefon 588 446 383.

Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Logopedie nepomáhá jen dětem, ale i dospělým. Logopedové vracejí řeč...

pondělí, 24. června 2019, 07:30

Logoped jako ten, kdo učí malé děti, aby správně vyslovovaly písmena „r“ či „ř“. Takové je všeobecné a mezi lidmi rozšířené...

Nové lůžkové oddělení paliativní péče dnes otevřela prostějovská...

čtvrtek, 20. června 2019, 22:00

Místo na internách či v léčebnách dlouhodobě nemocných budou moci poslední dny svého života nyní strávit nevyléčitelně nemocní...

FOTO: Na pestrobarevnou zahradu se proměnilo pooperační oddělení na...

pondělí, 17. června 2019, 18:00

Humanizace nemocničního prostředí. Už jste se setkali s tímto souslovím? Možná vám ta trojice slov zní jako prázdná fráze a...

Den zdraví nabídne přednášky, vyšetření i zábavu pro děti. Nechte si...

pátek, 14. června 2019, 12:05

V sobotu 15. června startuje Den zdraví, a to od 10:00. Navštivte Lázně Slatinice, udělejte něco pro své zdraví a užijte si...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.