Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve fakultní nemocnici pomáhá pacientům s nemocemi slinivky břišní a žlučových cest, ultratenký endoskop

 
středa, 26. června 2019, 07:30

Od podzimu loňského roku sídlí II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická Fakultní nemocnice Olomouc v nové, supermoderní budově.

Cholangoskopie Spyglass

S jejím stěhováním ze staré budovy, která v těchto dnech mizí s postupem demoličních prací, přišlo i tolik kýžené dovybavení kliniky nejnovější zdravotnickou technikou. Od února letošního roku pak mají zaměstnanci i pacienti tohoto špičkového pracoviště k dispozici poslední endoskopickou metodu pro onemocnění slinivky břišní a žlučových cest, která zde zatím chyběla – cholangioskopii Spyglass.

„Endoskopie se v posledních letech rozvinula z původně diagnostického na terapeutický obor. O to důležitější pro nás a zejména pro naše pacienty je, abychom měli k dispozici pokud možno nejmodernější vybavení a metody. V případě cholangioskopie Spyglass jsme jedni z prvních, kdo u nás tuto metodu využívá. Navíc máme poslední verzi přístrojového vybavení a v neposlední řadě špičkový tým, což je u moderní endoskopie velmi důležité,“ upozorňuje přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc Ondřej Urban.

Ultratenký ohebný endoskop je možné zavést do žlučových cest

Cholangioskopii Spyglass na jeho pracovišti zavedli v únoru letošního roku. „Jedná se o ultratenký ohebný endoskop o průměru 3,3 milimetru, který je možné zavést do žlučových cest a pankreatického vývodu. Lékař má při použití této metody k dispozici na ovládání endoskopy dva, a to včetně dvou obrazů na monitoru. První, klasický endoskop se zavede ústy do dvanáctníku a z něj druhý tenčí s různými nástroji do žlučových cest nebo slinivky břišní. Tento tenký endoskop poskytuje detailní zobrazení slizničního povrchu těchto struktur a umožňuje odběr biopsie z podezřelých oblastí pod zrakovou kontrolou a také terapeutické zákroky, z nichž nejdůležitější je elektrohydraulická litotrypse konkrementů. Laicky řečeno jde o odstranění kamenů ve žlučových cestách rázovou vlnou, která je rozbije na místě a jejich zbytky se pak sondou odstraní,“ popisuje docent Urban a dodává, že alternativou k popisované endoskopické metodě byl dříve pouze rozsáhlý chirurgický zákrok.

Cílem nových postupů je zrychlení diagnostiky nádorů pankreatobiliární oblasti

Metoda cholangioskopie Spyglass byla poslední endoskopickou metodou pro onemocnění slinivky břišní a žlučových cest, kterou olomoucké pracoviště nemělo k dispozici. Navazuje na endoskopickou ultrasonografii, endoskopickou retrográdní cholangiopankratografii (ERCP) a radiologické zobrazovací metody. „Na tuto metodu navazuje také nově zavedená metoda mikroskopického zhodnocení, takzvaná FISH, kterou provádí Ústav klinické a molekulární patologie,“ doplňuje přednosta II. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice.

Cílem nových postupů je zrychlení diagnostiky nádorů pankreatobiliární oblasti. „Časná diagnostika je zásadní pro odhalení onemocnění v léčitelném stádiu. Jen malé nádory lze totiž radikálně odstranit chirurgicky a tím nemocného vyléčit,“ uzavírá Ondřej Urban.

Tisková zpráva

Kam dál?

Domácí mazlíčci pomáhají léčit pacienty ve Fakultní nemocnici Olomouc

úterý, 25. června 2019, 15:20

Jmenují se Jonáš a Anička, kocour britské modré kočky a fenka bernského salašnického psa. Pomáhají pacientům Fakultní nemocnice...

Logopedie nepomáhá jen dětem, ale i dospělým. Logopedové vracejí řeč...

pondělí, 24. června 2019, 07:30

Logoped jako ten, kdo učí malé děti, aby správně vyslovovaly písmena „r“ či „ř“. Takové je všeobecné a mezi lidmi rozšířené...

Nové lůžkové oddělení paliativní péče dnes otevřela prostějovská...

čtvrtek, 20. června 2019, 22:00

Místo na internách či v léčebnách dlouhodobě nemocných budou moci poslední dny svého života nyní strávit nevyléčitelně nemocní...

FOTO: Na pestrobarevnou zahradu se proměnilo pooperační oddělení na...

pondělí, 17. června 2019, 18:00

Humanizace nemocničního prostředí. Už jste se setkali s tímto souslovím? Možná vám ta trojice slov zní jako prázdná fráze a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech v pondělí odpoledne. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zaorálkovu nominaci dnes oznámil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. S výběrem souhlasí jak prezident, tak premiér Andrej Babiš (ANO). Spor mezi Zemanem a sociální demokracií o výměnu na ministerstvu kultury začal v polovině května, kdy podal demisi bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD).

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda v jeho bydlišti ve Zlíně. Plzeňskému rodákovi dodatečně osobně pogratuloval k letošním stým narozeninám a předal mu dárky vztahující se k Plzni. Setkání s Miroslavem Zikmundem, který je od roku 1999 čestným občanem města Plzně, označil primátor za nezapomenutelné.

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.