Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucká nemocnice se připojí ke Dnům evropského dědictví. Zpřístupní fort Tafelberg

 
pondělí, 12. srpna 2019, 12:00

Podruhé v řadě se Fakultní nemocnice Olomouc připojí ke Dnům evropského dědictví, tradiční akci, díky níž se veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě zájemcům zpřístupní formou komentovaných prohlídek fort Tafelberg, a to hned ve dvou dnech – v úterý 3. září a ve středu 4. září.

Součást olomouckého pevnostního systému byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. V centrální části rozsáhlého pevnostního areálu sídlí Oddělení centrální spisovny, tedy archiv FN Olomouc. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“ – unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850, který přinesl zejména modernizaci Olomoucké pevnosti.

Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově.

„K otevření fortové pevnosti využíváme každou podobnou příležitost, ať už jsou to Dny evropského dědictví, Olomoucká muzejní noc nebo například Noc vědců. Vzhledem ke spletitosti areálu, a také jeho stavu, však prohlídky umožňujeme výhradně s naším průvodcem,“ upozornila vedoucí Odboru marketingu FN Olomouc Veronika Jeřábková.

Vzhledem k enormnímu zájmu, který zpřístupnění fortu vždy vzbudí, se nemocnice rozhodla nabídku prohlídek v rámci Dnů evropského dědictví rozšířit na dva dny. V úterý 3. září a ve středu 4. září tak zájemci mohou vybírat ze sedmi termínů po půlhodině od 14 do 17 hodin. Rezervace je nutná. Využít lze buď internetové stránky www.fnol.cz nebo telefonní číslo 588 442 489.

Organizační informace

- Vstup do objektu možný výhradně v rámci komentované prohlídky.

- Rezervace na komentované prohlídky zde.

- Celková délka prohlídkové trasy je cca 1000 m, z toho asi 250 m je dlouhá prohlídka podzemního systému fortu a celkem trvá cca 50 minut. Trasa prohlídky není bezbariérová.

- V podzemních prostorách se teplota pohybuje kolem 10 až 15 stupňů Celsia, je proto vhodné se podle toho přiměřeně obléci a použít pevnou obuv.

- V podzemí není instalováno elektrické osvětlení, prohlídka podzemních prostorů je zabezpečena přenosnými individuálními svítidly a provizorním osvětlením.

- Vstup do objektu je bezplatný. Vstup dětí do 10 let je možný pouze v doprovodu dospělých, kteří odpovídají za jejich chování v souladu s podmínkami návštěvního řádu, vzhledem k náročnosti trasy nedoporučujeme vstup dětem mladším 3 let.

Tisková zpráva | Foto FNOL

Kam dál?

Oddělení klinických studií onkologické kliniky v Olomouci slaví deset...

pátek, 9. srpna 2019, 07:30

Už deset let léčí tým Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc pod vedením přednosty Bohuslava Melichara, nemocné v rámci...

V olomoucké nemocnici se v červenci narodil rekordní počet miminek

pátek, 2. srpna 2019, 07:30

Rekordních 255 dětí se v červenci narodilo v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc. První prázdninový měsíc výrazně převyšuje z...

VIDEO: Podívejte se v dvaceti sekundách, jak se bourala budova II....

pondělí, 29. července 2019, 13:15

Po téměř 100 letech byla zbourána budova II. interní kliniky v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Na jejím místě teď vznikne...

Elektromobily nemají podle studie olomouckých odborníků negativní...

neděle, 28. července 2019, 13:00

Lidé se srdečním implantátem mohou bez obav usednout i do moderních elektromobilů vybavených sofistikovanou elektronikou....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.