Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli údajně špatně vedenému porodu se jim narodila postižená dcera, nyní žalují nemocnici

 
úterý, 9. května 2017, 19:30

Dlouholetý spor rodiny s olomouckou fakultní nemocnicí kvůli údajně špatně vedenému porodu míří ke krajskému soudu. Rodiče po nemocnici, kde se jim před sedmi lety narodila těžce postižená holčička, žádají 16,9 milionu korun.

Okresní soud však jejich žalobu letos v březnu zamítl s odůvodněním, že se pochybení lékařů neprokázalo. S rozhodnutím soudu však žalující rodiče nesouhlasí a v těchto dnech podali odvolání, zjistila ČTK. Zároveň podali trestní oznámení i na znalce, kteří vypracovávali revizní znalecký posudek.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně a zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při které porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla a za pravdu jí dali i znalci. Podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy. "Jsme přesvědčeni o tom, že v tuto chvíli nejde už o zdraví mého dítěte, ale o průlomový rozsudek v českém porodnictví, které stále tuto zakázanou metodu používá. Chci, aby byl judikát pro časy budoucí, aby se respektovalo, že je tato metoda zakázaná," řekl ČTK otec Vlastimil Blaťák.

Podle soudkyně olomouckého okresního soudu Ivety Nedozrálové vzniklo postižení dítěte v souvislosti s porodem, ale nebyla prokázána příčinná souvislost s poskytnutou lékařskou péčí. Vycházela přitom z revizního znaleckého posudku, který vypracovali lékaři z Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce. Ti uvedli, že tlak porodníka podle videozáznamu nebyl nepřiměřený nebo nadměrný. O zakázanou metodu tlaku tedy v tomto případě nešlo.

Kauzu soud řešil několik let, výpovědi znalců přitom nebyly jednoznačné. První z nich se v dubnu roku 2015 postavil na stranu žalobců. Uvedl tehdy, že při komplikovaném porodu byla tato zakázaná metoda použita. Po konfrontaci s názorem dalších odborníků však poté změnil názor. "Jako znalec nejsem schopen jednoznačně s jistotou říci, jaký postup tam byl zvolen. Zda šlo o Kristellerovu expresi, nebo zda šlo o pomoc rodičce v druhé fázi porodu," připustil znalec Zdeněk Hájek. Podle něj šlo o určitý tlak na břicho, ale zda byl přiměřený nebo nepřiměřený, určit nemohl.

Kromě odvolání podali žalobci v kauze také trestní oznámení kvůli křivé výpovědi na zpracovatele revizního posudku. "Jsme přesvědčeni, že jejich výklad je zavádějící," doplnil Blaťák s tím, že si trestní oznámení převzalo pražské státní zastupitelství.

Lucie se narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Rodiče postižené holčičky na začátku soudního sporu uvedli, že péče o dítě je velmi náročná. Dívka stále leží, má trvalé zápaly plic a neumí polykat. V Olomouckém kraji jde za poslední dobu o jeden z největších soudních případů kvůli údajně zanedbané zdravotní péči.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto pexels.com

Kam dál?

Nemocnice Šternberk nově operuje na moderním operačním stole

úterý, 9. května 2017, 12:00

Na novém moderním operačním stole jsou nyní operováni pacienti Nemocnice Šternberk, která je členem skupiny AGEL. Moderní...

Víte, jak si správně mýt ruce? Nemocnice v kraji se zaměří na osvětu...

středa, 3. května 2017, 07:30

Lidé z Olomouckého kraje budou moci v prvním květnovém týdnu zavítat na zajímavou osvětovou akci ohledně hygieny rukou. Nemocnice...

Olomoucká charita posílá na Ukrajinu vybavení pro nemocnici

čtvrtek, 27. dubna 2017, 07:30

Sedm desítek postelí, matrace i noční stolky poputují příští týden z Olomouce na Ukrajinu. Vybaví nemocnici v ukrajinské...

Porodnice Nemocnice Prostějov otevře své brány veřejnosti

pondělí, 24. dubna 2017, 19:30

Prohlídka porodního sálu, návštěva novorozeneckého oddělení, seznámení s porodními asistentkami i přednáška ohledně přípravy k...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.