Do Červeného kostela si možná brzo zajdeme na koncert nebo kávu

 
pátek, 21. dubna 2017, 07:30

Tajemný Červený kostel na třídě Svobody je dlouho veřejnosti nepřístupný. Ne moc dobře si hlídá své tajemství, od kolemjdoucích si drží odstup kovovým plotem, ale každý ho snadno prokoukne a skrz okna vidí regály plné knih. Jeho nepřístupnost se ale možná změní.

Knihy se brzy přestěhují do nové budovy a vlastník objektu Olomoucký kraj zadal atelieru-r vypracovat návrh na obnovu kostela. Autor návrhu Miroslav Pospíšil nám k tomu řekl: „Po rekonstrukci bude kostel sloužit ke kulturním účelům.  Má plnit funkci komorního koncertního sálu, má být prostorem pro veřejná čtení, prostorem výstavním. Jednou z funkcí definovanou v zadání je informační centrum kraje, stejně tak i informační centrum Vědecké knihovny. Hlavním cílem však má být samozřejmě celková rekonstrukce a rehabilitace této historické budovy, jejímž těžištěm je navrácení vnitřního prostoru stavby do jeho původní podoby, a to s citlivým zakomponováním úprav podporujících nové využití.“

Pro nové využití kostela ale bude potřeba provozní zázemí, a to by bylo velkým zásahem do chráněné památky. Proto se v atelieru-r rozhodli pro návrh nového objektu, který bude spojovat kostel s budovou ředitelství knihovny. „Bude zde recepce, kde mimo jiné budou návštěvníkům poskytovány informace nejen o akcích Vědecké knihovny, ale také o městě, o kraji. Recepce bude také zázemím kavárny, která bude situována v novém objektu a bude využívat nejen vnitřní prostory stavby, ale nabídne také možnost venkovního posezení v těsném sousedství kostela,“ sdělil Pospíšil.

Kdy si do kostela zajdeme na koncert, nebo na zahrádce u něj dáme kávu záleží především na úředním souhlasu s navrhovaným řešením. Poslední slovo má Olomoucký kraj, který objekt vlastní, jeho obnovu financuje a aktivně podporuje. Kostel byl postaven v roce 1902 a sloužil Německé evangelické církvi. Ta však po válce zanikla v souvislosti s odsunem německého obyvatelstva z Olomouce. Objekt tedy nemůže sloužit původnímu účelu setkávání lidí z náboženských důvodů, ale po téměř šedesáti letech, kdy sloužil jako sklad knih, se v něm lidé opět budou moci setkávat.

Čtěte více:

Napsal Jan Kvapil | Foto Archiv Atelier-r
 
 

Komentáře

 

Nejčtenější

  • Slepá skvrna v oku může být nejen pro...

  • AKTUALIZOVÁNO: Při nehodě autobusu na...

  • AKTUALIZOVÁNO: Na dálnici u Olšan hoří návěs...

Reklama