Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat

Olomucium #1: Miluju Olomouc!

 
neděle, 29. září 2019, 13:41

Miluju Olomouc! A dnešní neděle je určitě ta nejkrásnější neděle, jakou jsem za posledních sedm dní zažil. Po dlouhé době se počasí konečně slitovalo a vykouzlilo krásné babí léto, které přímo vybízelo ke špacíru po okolí.

Procházím se po lávce spojující Smetanovy a Čechovy sady a snažím se zpracovat včerejší návštěvu Garden street festivalu, po kterém mě ještě teď příjemně pálí žáha. I když tu bydlím přes jednatřicet let, tahle stezka mě zkrátka nikdy neomrzí. Pravda – ledacos se za ta léta změnilo, ale to je asi přirozený vývoj společnosti.

Mezi alfasameckými dítky předškolního věku, která se kolem mě prohánějí na plastových šlapadlech v podobě replik supersportovních motorek s číslem 46, kličkují infantilní dospělí na fosforově růžových eko-kolobrndách s bezkofeinovým latéčkem v ruce, aniž by tušili, jak hazardují se svou pověstí. Z mládí přece dobře víme, že každý, kdo jezdí po kolečkách menších než pět centimetrů, se dříve či později stane obětí komické havárie. Obzvláště teď – v období padajících kaštanů, které jsou pro koloběžkaře odvěkou Nemesis. Představte si, jak pak vypadá záznam z traumatologické ambulance: „…Muž, pětapadesát let, odřený loket a tržně-zhmožděná rána na hlavě po pádu z koloběžky…“ To v papírech mít přece nechceš! Podle mě je to opravdu velká cena za snížení uhlíkové stopy. A to, že se dospělí budou chovat jako děti, Grétě její ukradené dětství stejně nevrátí…

O pár metrů dál sbírají děti z cyklostezky zákeřné kaštany a bezdomovci nedokouřené špačky. Plejáda parkových psích plemen pobíhá po posekaném porostu pronásledována pokřikujícími páníčky a korejští studenti si fotí selfíčka na terminátoří noze, která podle mě nesahá loňské žluté chobotnici ani po chapadla. Zkrátka idylka.

Ledva se mi podařilo vybojovat se sběrači špačků místo na chytré Wi-Fi lavičce u altánu ve Smetanových sadech, začetl jsem se, co všechno se na Olomoucku během posledních dní událo. Prostějovskou rekordmanku odvedli chápaví policisté až do pelíšku i s jejími 4,21 promilemi. Škoda, že o stejném štěstí nemůže mluvit Olomoucký „Aštran Šeran“, kterému strážníci přerušili v Přichystalově ulici jeho meditační proces, během kterého se snažil u hořícího kbelíku o mezidimenzionální přenos vědomí. Ti z Vás, kdo se o to již v minulosti pokoušeli, stejně jako já, mi dají jistě za pravdu, že to opravdu naštve. LSD dnes není nejlevnější a kdo ví? Třeba to mohlo tentokrát klapnout.  Víc mě ale šokovalo, že od začátku roku přehlédlo již sedm řidiček botičku na svém autě. Zajímalo by mě, kolik z nich si jí všimlo až doma?

Jak říkám – miluju Olomouc!

Napsal X Y

Štítky Blog

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Duševně nemocné si nesmí brát za rukojmí premiéři ani média

středa, 14. listopadu 2018, 15:30

Veřejné mínění v České republice ovládla v posledních desítkách hodin názorová bouře o síle orkánu. Rozpoutala ji reportáž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.