neděle 25. února 2024 Liliana

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Babička roku, sál plný cvoků?

Asi jste to taky viděli a dost možná jste nevěřili vlastním očím. V pavilonu A olomouckého výstaviště Flora se pod záštitou krajského vedení sešlo pět set seniorů na akci Babička roku. Bylo to tento týden. V úterý.

Za přísných hygienických opatření, jak se píše na stránkách kraje, a když se to píše, tak to přece musí být pravda! …a vlastně vůbec nevadí, že na fotce z pódia nemá jedna jediná osoba roušku. Na lhaní jsme si v posledním půlroce už docela zvykli, ne? Ale třeba to vůbec není o lhaní a všichni ti lidi mají svoje roušky ještě furt na poště.

Abych ovšem nebyla jen cynická, nějaké to hygienické opatření se přece jen našlo: akce se musela obejít bez chlebíčků a pusinek. Navíc má sál, ve kterém se konala, vysoký, fakt vysoký strop! My, co pravidelně sledujeme Andreje a jíme jogurty z Olmy, víme, že když je někde vysoký strop a ideálně i Marek Prchal, není třeba se vůbec ničeho bát. Ničeho. Maximálně se budeme sebetrasovat. Nebo sebestresovat.

O co v soutěži babiček šlo, krátce vysvětlím metodou CTR+C, CTRL+V, vycházející přímo ze stránek hejtmanství. Jen pro upřesnění, nejsou to stránky „Kraj pomáhá“, ani „Oholíme hejtmana“. Prostě oficiální stránky Kraje: „Soutěže se může zúčastnit každá babička od padesáti pěti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje. Soutěžící absolvují tříminutový rozhovor, během kterého představí sebe i svůj kraj. Následuje volná disciplína, v jejímž rámci mohou účastnice recitovat, zpívat, tančit, hrát na hudební nástroj nebo předvést vlastní tvorbu – malování, háčkování či pletení a další dovednosti. Nechybí ani módní přehlídka společenského oblečení podle vlastního výběru.“

No, není to boží? Letos nám zrušili většinu sportovních a kulturních akcí, zakázali fanoušky i diváky, v podstatě nám zbyla jen televize, kde se 24/7 vysílala pandemie, a i za těchto okolností se podařilo tuto nenápadnou, bohulibou akci na obšťastnění babiček, uskutečnit. Je to vlastně taková satisfakce za všechny ty zrušené miss, fashion weeky, koncerty, divadelní představení… Prostě Babička roku 2020.

Na bednu se dostala babička z Litovle, která ve volné disciplíně cvičila jógu, performující babička z Mohelnice a Olomoučanka, která tančila kolem tyče. Když tohle píšu, oči mi vlhnou dojetím. Ještě před půl rokem jsme babičkám zakazovali návštěvy v domovech důchodců, na nákup potravin měly každý den stanovenou jinou hodinu podle toho, jak se který ministr vyspal a kolik ministerstev řídí, nesměly chodit ven, Velikonoce bez mrskání, bez vajec… jen ony a zmrtvýchvstalý Ježíš… prostě krutost nad krutost a dnes? Dnes, kdy máme dva tisíce nakažených koronavirem denně, báby tančí kolem tyče (chtělo by dodat „jako o život“) a hejtmanství jim k tomu svítí. To vše v zemi s nakaženou hlavní hygieničkou, které kromě negativního testu chybí ke štěstí už jen auto s majákem.

Možná se ale pletu a seniorky, co právě netančily, vzaly účinkování v soutěži jako možnost zapůsobit na své vrstevníky v hledišti nenápadnou osvětou. Jen si to představte. Třeba všechny ty babičky, co skončily pod stupni vítězů, v tříminutovém rozhovoru komentovaly grafy nakažených ve svém okrese a představovaly místa, kde se lidé mohou nechat testovat. Ve volné disciplíně recitovaly verše o pandemii a při módní přehlídce vynesly nemocniční košilky a představily veřejnosti aktuální fashion trendy v rouškách. Třeba vůbec nemáme tušení, že akci Babička roku sponzorovala americká společnost Gilead Sciences, která vyrábí lék Ramdesivir, a třeba všechny babičky, co se probojovaly až do finále, automaticky získaly týdenní voucher na pobyt na lůžku s plicním ventilátorem a výhledem na Svatý Kopeček. V naší zemi je dnes možné naprosto všechno a já se vlastně pořád nemůžu rozhodnout, jestli jsou bláznivější organizátoři, vystupující nebo účastníci téhle bizarní akce. Jsem ale jenom máma, která věčně řeší, že se nemá v olomouckém parku kde vyčůrat, tak mi promiňte, jestli mi něco uniklo mezi řádky. Moč to nebyla.

Kdyby pozvánku na akci chystala nějaká kreativní agentura, třeba ta, která si odmakala léto u Českých drah, mohla návštěvníky v hledišti alespoň varovat nějakým cool sloganem. Třeba: „Místo túry na Korsice, naše krajská nemocnice.“ Nebo: „Místo Bora Bora, skončíš u doktora.“ „Takto bude další štace zřejmě plicní ventilace.“ Nebo klidně drsnějším: „Letos místo Rimini, podzim v pohřební síni…“ Ale kde nic, tu nic.

Podotýkám, že podle hejtmana i krajské hygieny byla úterní akce, bez sorryjako, v pořádku. Původně na ní mělo být sedm set lidí, když se ale začali ozývat novináři, jak je to možné, číslo se snížilo na pět set. Když budeme ještě chvíli brblat, možná to stáhneme na tři sta. A jestli to pořádně rozmáznou celostátní média, nakonec zjistíme, že tam kromě pár šašků bez roušky nebyl vůbec nikdo.

Můžeme to zkusit a zároveň doufat, že všechny ty babičky a dědečkové, kteří na jedno odpoledne ztratili soudnost a obezřetnost, budou v pořádku a ve zdraví si užijí své rouškovné. A jestli z toho úterního techtle mechtle bude nějaký průšvih, můžeme prostě zřídit další webové stránky a nazvat je třeba „Kraj nepomáhá“.

No, řekneme si u voleb…

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Veronika Zahradníčková

Vy jste tak zlý člověk! Šíříte lži! Vůbec nevíte, jak byla akce ošetřena přísnými podmínkami a urážíte tu seniorky ,které určitě, na rozdíl od Vás, něco v životě zažily a dokázaly! Jste zlá, hloupá, ke všemu ještě anonymní, bulvární spodina.

čtvrtek, 1. října 2020, 11:46

Alena Várošová

Vážená,negatvní paní mámo,nebo kdo vůbec jste?Člověk ,který se nedokáže pod svůj příspěvek podpsat, to zrovna nesvědčí nic o jeho úrovni a charaktreteru.Jsem taky máma a babička. To co Vy jste si dovolila napsat to mně pozvedlo ze židle i když jsem klidný člověk.Domnívám se,že jste snad pochopila to Vám bylo dostatečně vysvětleno v dvou předešlých komentářích.Vy jste na té akci byla?Že si dovolujete takhe kritizovat a nazývat lidi - seniory v obecenstvu cvoky?.Doufám,že ještě taky máte rodiče.A ty Vaše slogany,promiňte jsou velmi trapné.Nebo myslíte,že je to k popukání? Nesnáším podvody,nespravedlnost,lži,obviňování a nesmyslné Vaše řeči. Mámo nebalamuťte tady normálně myslící lidi !!!Chtěla jsem jen doplnit, že všichni účinkující jsme byli v separovaném bloku,kde dokonce i toalety byly odděleny od obecenstva a to v 1.patře. Nebezpečí Covidu je úplně stejné jak v dopravním prostředcích, v marketech,v zaměstnání,kinech, či různých veřejných akcích. Kdo se nemoci bojí, žije vlastně ve stresu a stres je samozřejmě spouštěč všech nemocí. Proto mysleme pozitivně a radujme se z toho, co život přináší a neodpírejme si takové pěkné akce, které srdce nabijí pozitivní energií a radostí, že zamáváte přátelům v hleledišti s rouškou.Přeji všem hodně zdraví,být obezřetný a mít rozum na správném místě v hlavě.Chtěla bych veřejně poděkovat paní Mileně Hesové, a také všem,kteří se na tak krásné akci podíleli.Paní Hesová ne že těmto akcím obětuje nejen svůj volný čas,ale i srdce a její vztah k seniorům je obdivuhodný,

pondělí, 28. září 2020, 14:03

Milena Hesová

Vážená mámo, která melete masou...výstaviště Flora- pavilon A pojme až 1500 diváků - otevřené dveře a všechny prostory nad hlavou diváků - sektor balkón silné odvětrávání, přísun čerstvého vzduchu...pravdou je, že na akci byly připraveny tři samostatné ,bezpečně zajištěné sektory(pro možný maximální počet 700 přítomných - a zde vznikla novinářská "kachna") a přítomných diváků v prostoru bylo pouze 260!!! Fotografii, kde je to jasně dohledatelné, nejdete na stránkách Krajské rady seniorů. Akce se konala pro velký zájem seniorů, organizátorem byla Krajská rada seniorů a znovu opakuji, vše jsem konzultovala s hygienou a MZ den před konáním akce. Samostatné vchody do sektoru, všem přítomným byla změřená teplota, všichni přítomní byli doslova polití dezinfekcí, Co se týče roušek-všichni roušku měli, i ti šašci, o kterých píšete, pokud se chcete napít vody ,která byla připravená na každé židli, aby senior nebyl dehydrován, pak ji musíte stáhnout. Veškerý doprovodný program a občerstvení bylo zrušeno! Senior přišel , sedl v roušce a odešel. Vystupující byli oddělení policejními zátarasy od diváků, bylo jich 30 a NEMOHLI SE POTKAT a dle aktuálního nařízení k pořádání hromadných akcí v daném čase -vystupující, moderátoři , tanečníci a pod. nemuseli mít roušku. Na druhou stranu chápu , kdo má potřebu kritizovat...pak kritizuje...po boji je každý generál. Je zvláštní, plakát této akce byl na sociálních sítí od února , několikrát aktualizován a nikdo, ani bulvár, ani novináři, ani žádná politická strana, ani máma a ani táta ,nikdo nevznesl jedinou kritickou poznámku ....a najednou mají všichni potřebu ukázat prstem na "Johanku z Arku" protože máme před volbami??Škoda, že novináři, kteří byli uvnitř, si třeba nevšimli , že Krajská rada seniorů rozdávala ZDARMA hodinky Anděla na drátě (přístroje, které detekuji pohyb a zachraňují seniorské životy...ale to není zřejmě tak silné téma. Jsem přesvědčená, že k fyzickému zdraví všech seniorů patří i zdraví duševní, které za poslední měsíce utrpělo velké, velké šrámy. Máte -li pocit, že je správné seniory pouze masírovat dnes a denně hrůzou nákazy a smrtností, pak já si to nemyslím. Zeptal se někdo přítomných seniorů, proč na akci šli? Zajímá bulvár, že odcházeli šťastní, veselí a na chvíli zapomněli na strach a vyděšení? Slavili jsme důstojně den seniorů a vůbec to nebyl mejdan šašků, o kterém píšete. Váš strach sice chápu , co ale nejsem schopna pochopit, vážená mámo, pak vaši ironii a urážky ,kterými častuje seniory a ani nemáte odvahu se podepsat. Stáří má jednou spravedlnost, všichni se jednou dočkáme, někdo dříve, někdo později. Akce byla dobrovolná, zdarma a bez agitace.Ten virus tady je a my všichni se s tím musíme naučit žít. Zodpovědně ale žít. Při pohledu na akce, které se konají dnes a denně po celé ČR, jsem přesvědčená, že akce Babička roku proběhla maximálně v souladu s nařízenými opatřeními pro pořádání akcí, bohužel, kdybychom jí pořádali po volbách, nikoho by senioři nezajímali. Pokud vám chybí toalety v olomouckých parcích, pak věřte , že pláčete na špatném hrobě. Má funce je dobrovolná, neplacená a "senior" je pro mne alfou omegou. Jsem apolitická a morální kredit mám velmi vysoký. Celý tým Krajské rady seniorů pracuje na základě dobrovolnosti a zcela zdarma, odměnou je nám pouze spokojenost seniorské populace. To je naposledy , co jsem se k akci "Babička roku " vyjádřila. Přeji nám všem pevné zdraví a zdravý ROZUM! Milena Hesová, předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje

čtvrtek, 24. září 2020, 17:52

Pavlína Arely

Drahá kolegyně mámo, jakkoliv rozumím Vaší obavě o zdraví seniorů, diváků z Babičky roku, a Vašim volebním preferencím, které jsou z článku dost zřejmé, myslím, že jste si aktuálně vybila svoji zlost na špatném místě. Akce jsem se osobně zúčastnila a to po tom, co mi byla u vchodu změřena teplota, pod dohledem jsem si vydezinfikovala ruce a byla jsem upozorněna, že mám používat roušku. Ty mimochodem měli všichni diváci v hledišti. Taková fotka ve Vašem článku chybí. Absenci roušek jsem zaznamenala pouze u lidí, kteří se pohybovali na jevišti, tj. moderátoři a účinkující, případně gratulanti. Což je logické, když se celá akce natáčela pro ty, co se akce nemohli účastnit. Prostor pavilonu byl rozdělený na sektory a k soutěžícím bez roušek se nikdo "z venku" nedostal. Mohla bych jmenovat další a další opatření, která organizátoři zajistili pro to, aby se akce navzdory koronaviru konala. Šlo totiž o oslavu ke Dni seniorů, která se připravovala několik měsíců. Zkuste se prosím příště na podobné události podívat očima těch, kteří akci zorganizovali, kteří se na ni jako soutěžící připravovali a kteří se na ni jako diváci celý rok těší.

pátek, 18. září 2020, 12:56

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.