čtvrtek 29. února 2024 Horymír

Bude v Olomouci lépe? Přinášíme výsledky voleb.

Hlasy jsou sečteny a celkem 8 stran získalo mandáty v zastupitelstvu na Olomoucké radnici.

Vítězem voleb v Olomouci se stalo Hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše s 23,41%. Druhou stranou se stala ČSSD s 18,69% a na třetím pomyslném stupni vítězů stanula ODS s 11,05% hlasů. 

 

Mandáty:

Počet zastupitelů / strana

12 | ANO 2011 (Milan Brázdil, Filip Červinka, Milan Feranec, Miroslava Ferancová, Jaromír Lošťák, František Mikeš, Petra Prchalová, Martin Přerovský, Miroslav Žbánek, Jaroslav Spáčil, Miloslav Tichý, Magdaléna Vanečková)

10 | ČSSD (Danuše Boková, Jaromír Czmero, Radek Čapka, Petr Čulík, Jiří Kropáč, Miroslav Petřík, Antonín Staněk, Pavel Urbášek, Jitka Weiermüllerová, Filip Žáček)

5 | ODS (Jan Holpuch, Martin Major, Ivo Mareš, Čestmír Neoral, Ivana Plíhalová)

5 | KDU-ČSL (Michal Giacintov, Ivana Kalodová, Matouš Pelikán, Petr Procházka, Ladislav Šnevajs)

4 | TOP 09 (Aleš Jakubec, Eva Machová, Anna Taclová, Ivo Vlach)

4 | KSČM (Miroslav Behro, Miroslav Marek, Miroslav Skácel, Jiří Zima)

3 | Koalice stran (Pavel Bednařík, Dominika Kovaříková, Michal Krejčí)

2 | ProOlomouc (Pavel Grasse, Tomáš Pejpek)

Komunální volby v Olomouci vyhrálo hnutí ANO, které bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 12 členů. Druhá ČSSD, která v  předchozích komunálních volbách v Olomouci zvítězila, dostala tentokrát 18,69 procenta hlasů, což odpovídá deseti mandátům. Pro třetí ODS hlasovalo 11,05 procenta voličů a bude mít pět zastupitelů. K volebním urnám přišlo v Olomouci 31,76 procenta voličů. V roce 2010 byla volební účast 36,97 procenta.
   

KDU-ČSL získala v Olomouci pět mandátů. Po čtyřech křeslech v olomouckém zastupitelstvu obsadí KSČM a TOP 09. Do městského zastupitelstva se dostala také nově založená sdružení Občané pro Olomouc a ProOlomouc. Sdružení
Občané pro Olomouc, které vyvolalo referendum o zákazu heren v celém městě, má tři mandáty a ProOlomouc dva.
   

Ještě před sečtením všech hlasů se včera večer poprvé sešli zástupci ANO a ČSSD. Lídr ANO Milan Feranec  řekl, že schůzka byla pouze neformální a povolební vyjednávání bude zahájeno v neděli, kdy se zástupci ANO znovu sejdou se sociálními demokraty.
   

ANO se podle Ferance nebrání jednat se všemi politickými subjekty, jejichž zástupci usednou v zastupitelstvu, přičemž prioritou bude snaha zlepšit fungování města. Feranec nevyloučil vznik koalice podle vládního vzoru, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Tato koalice by měla v zastupitelstvu většinu 27 hlasů. "Je to varianta, ale není to stoprocentní nutnost. Budeme jednat se všemi, kteří o to budou mít zájem," podotkl.
   

Vítězné hnutí ANO by podle Ferance mělo mít právo obsadit post primátora, který nyní zastává Martin Major z ODS. "Vítězství má nějakou symboliku a primátor k tomu patří. Přišlo by mi to logické," míní Feranec.
   

Lídr ČSSD a kandidát na primátora Antonín Staněk dnes řekl, že sociální demokracie do jednání s ANO půjde s požadavkem na primátorské křeslo, protože má poměrně silnou pozici. "Usnesení naší městské organizace vyjednávacímu týmu dalo mandát usilovat o pozici primátora. Myšlenky, že budeme mít sociálnědemokratického primátora, se v tuto chvíli určitě nevzdáváme," řekl Staněk.
   

Pokud by ČSSD křeslo primátora přenechala ANO, tak by to podle Staňka znamenalo, že by výměnou za to měla dostat klíčová místa v radě. "To si zase nejsem jistý, do jaké míry by to bylo přijatelné pro ANO. Každý bude muset asi nějakým způsobem ustoupit," podotkl Staněk.
   

Komunálních voleb v Olomouci se letos zúčastnilo 14 zavedených politických stran i nových hnutí. Voliči vybírali z 582 kandidátů. Obyvatelé Olomouce letos poprvé od roku 1990 volili všech 45 členů zastupitelstva. V předchozích komunálních volbách byla Olomouc rozdělena na pět obvodů s devíti zastupiteli.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.