středa 17. července 2024 Martina

Čtvrtinu olomoucké komunální kandidátky ODS tvoří nestraníci

Více než čtvrtinu míst na olomoucké kandidátní listině ODS pro komunální volby tvoří nestraníci. Je to nejvíce v dosavadních volbách. V krajském městě straně propůjčili svou tvář herečka, fotbalový trenér či paraolympijská vítězka. Řada osobností přitom obsadila místa před samotnými straníky. Například přednosta chirurgické kliniky Čestmír Neoral je na třetím místě. Podobnou strategii zvolila podle zástupců ODS v nadcházejících volbách i ostatní větší města v zemi.

"Na kandidátce je 12 kandidátů ze 45, kteří nejsou členy ODS. V historii ODS je to největší prostor, který jsme nestraníkům dali. Podíl se zvýšil ve všech velkých městech, je to markantní rozdíl celou republikou," řekl dnes primátor ODS a lídr strany Martin Major.
   

Za ODS tak v olomouckých komunálních volbách kandiduje kromě Neorala například herečka Moravského divadla Ivana Plíhalová, fotbalový trenér Pavel Hapal, galerista a výtvarník Jiří Skácelík, paraolympička Eva Kacanu či varhaník Jan Gottwald mladší. "Líbí se mi program, který probíhal, i ten, který je naplánován. Současná radnice udělala pro město strašně moc a Olomouc se velmi zvedla," vysvětlil své důvody přednosta kliniky Čestmír Neoral.
   

Zástupci strany chtějí voliče oslovit zajištěním míst ve školkách, prodloužením tramvajové tratě na Nové Sady a Povel, ale i vymýcením obtěžování bezdomovců. "Jde nám o striktní postup ze strany městské policie proti požívání alkoholu na veřejnosti. Řešením je i přemístění denního stacionáře z Wurmovy ulice," uvedl Major.
   

ODS hodlá na kampaň ve městě vynaložit zhruba 800.000 korun. Kromě tradičních billboardů se bude strana prezentovat i prostřednictvím řady kulturních či sportovních akcí, na kterých se budou podílet samotní kandidáti, většinou nestraníci.
   

V Olomouci zahájily volební kampaň už i ostatní strany. Například ČSSD slibuje lidem po volbách zavedení cenově zvýhodněných celoročních jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Olomouci či bezplatnou přepravu seniorů v tramvajích a autobusech. TOP 09 oslovuje voliče mimo jiné potřebou rekonstrukce zimního stadionu, zástupci hnutí ANO se zasazují například o zastavení zadlužení města.
   

Obyvatelé Olomouce budou letos poprvé od roku 1990 vybírat všech 45 členů zastupitelstva. V předchozích komunálních volbách byla Olomouc rozdělena na pět obvodů s devíti zastupiteli.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.