Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte – 8. května

 
středa, 28. září 2016, 09:12

Historií doslova nabitá ulice, na které najdete nádherný kostel, který měl hřbitov a kaple a také barokní kašnu vysoké umělecké hodnoty. Své zastoupení tady má i moderní architektura, pro kterou nebylo získání svého místa v historickém centru nic lehkého.

Ulice 8. květne vede centrem Olomouce od náměstí Národních hrdinů až po esíčko za kostelem svatého Mořice, kde se z ní stává ulice Pekařská. Na poměrně krátké vzdálenosti je nahuštěno velké množství staveb a k nim se vztahujících okolností. „Název ulice připomíná slavný den osvobození Olomouce a jejího okolí Rudou armádou v roce 1945,“ stojí Lexikonu olomouckých ulic. Jak už je zvykem, tak se označení několikrát změnilo. Ulice byla pojmenována jako Česká v roce 1841, a to jí zůstalo téměř 100 let.

V roce 1938 se na jeden rok stala Českou ulicí Jana Žáčka. Jméno nesla po českém advokátu a politikovi z dob rakouska-uherska. Ten v Olomouci absolvoval gymnázium a po dokončení studií na univerzitě zde pracoval v advokátní kanceláři. Jako poslanec se také angažoval v záležitostech týkajících se celé Moravy. Na Národním domě, ve kterém žil, je na jeho památku deska s bustou. Pojmenování po něm brzo vystřídalo dřívější označení Česká, které nesla ulice po celou dobu druhé světové války. V roce 1945 byla ulice naposledy přejmenována na dnešní 8. května.

Zmíněný Národní dům stojí na svém místě už od roku 1887, v budově tehdy fungovala kavárna, ale byl zde i divadelní, koncertní a taneční sál a také hotel. Od jeho vzniku popularita jen stoupala a tak se i rozšiřovala nabídka možností a služeb. V hotelu se objevilo mnoho významných osobností z kulturní i politické sféry. V 90. letech však sláva Národního domu pohasla a místní věhlasná kavárna zanikla. V nedávné době byla sice obnovena, ale kvůli nízkým tržbám zase zrušena.

Skoro naproti Národního domu stojí Galerie Moritz, před pár lety zrekonstruovaný obchodní dům. Původně však na jeho místě stál blok domů s historickým jádrem, který se však v 60. letech zboural, aby uvolnil místo pro stavbu nového obchodního domu. Demolice tehdy odhalila velké množství archeologických nálezů a také románské zděné základy, které jsou v Olomouci raritou.

Obchodní dům Prior, který zde následně vznikl, se potýkal s problémy se zásobováním, ne které upozorňovali odborníci ještě před začátkem stavby. Prostor za budovou, vedle svatého Mořice, tak byl plný nákladních aut a odpadků. Tuto situaci vylepšila až nedávná rekonstrukce na Galerii Moritz, která s sebou přinesla i úpravu okolí. Design budovy je odkazem na původních pět domů, které zde stávaly, a je dokonce inspirován návrhem z roku 1943.

Vedle této moderní skleněné budovy s ní vstupuje do kontrastu barokní památka z roku 1727. Merkurova kašna je dílem sochaře Filipa Sattlera a je považována za umělecky nejkvalitnější ze všech olomouckých barokních kašen.

Významnou historickou hodnotu má také dominanta nejbližšího okolí, kostel svatého Mořice. Je pojmenovaný po veliteli thébské legie, který se, jako věrný křesťan, odmítl se svým vojskem účastnit pohanské slavnosti vlastního císaře. Ten nechal ze zlosti pobít celý pluk, který čítal zhruba šest tisíc mužů. Samotný kostel byl vybudován ve 13. století a kolem něj býval hřbitov. Ten byl největším ve městě a svého času na něm stály čtyři kaple. Dnes se kostel může chlubit například sousoším Olivétské hory u jižní zdi, největšími varhany ve střední Evropě nebo Lípou svobody stojící před severní věží od konce druhé světové války.

Naproti svatého Mořice sídlí v historické budově Základní škola Komenium, ta byla vytvořena spojením tří městských škol, z nichž jedna vznikla už v období prvních českých škol v Olomouci v roce 1873. Prostory ale nebyly vždy přizpůsobené výuce tak jako dnes. V padesátých letech minulého století výuce nevyhovovaly, protože zde nebylo žádné hřiště, učebny byly tmavé a studené a některé části se dokonce v zimě nedali vytopit na více než 10°C.

V ulici je kromě památek i řada obchodů s módou, prodejna Sklizeno, obchod s cyklistickým vybavením i lékárna. Kulturní zázemí poskytuje Galerie Anděl a dobrý drink zase bar Jak se sluší a patří.

Čtěte více:

 

Napsal Lucie Frydrychová | Foto wikipedia.org

Kam dál?

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte - 17. listopadu

úterý, 20. září 2016, 16:16

Ulice plná vzdělání, poznání, ale také zábavy, sportu a odpočinku, to je třída 17 listopadu. Za její krajnicí se rozkládají tři...

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte - třída Svobody

pondělí, 12. září 2016, 17:32

Tepna města ohraničující historické centrum, která během své existence zažila spoustu zajímavých změn. Nachází se na ní několik...

Olomoucké pověsti aneb jak to bylo doopravdy

sobota, 30. července 2016, 12:48

Slyšeli jste pověst o Olomouckém orloji? A nebo tu o zemětřesení? Smrt krále? Pravděpodobně už jste někdy nějakou pověst...

Střípky olomoucké historie: Marie Terezie v olomouckých ulicích,...

úterý, 26. července 2016, 11:00

Olomoucké ulice a zajímavá místa už jsme si jednou představovali, naše město jich ale skrývá tolik, že se na ně zaměříme ještě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).