Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Archeologové našli na nádvoří děkanátu unikátní břidlicovou destičku s postavou nesoucí kříž

 
pátek, 17. března 2017, 15:02

Olomoučtí archeologové z Národního památkového ústavu objevili unikátní nález rytiny mužské postavy nesoucí kříž na břidlicové destičce.

Vyhodnocení druhé etapy záchranného archeologického výzkumu v prostoru nádvoří děkanátu Filozofické fakulty UPOL na Křížkovského 10 v Olomouci přineslo nové poznatky. Výzkum se soustředil zejména na jižní část nádvoří, do prostoru, kde se až do roku 1785 nacházel klášter u sv. Jakuba. Klášter byl založen před rokem 1213 pro augustiniánky, které v 16. vystřídali minorité.

Vlivem četných zásahů v minulosti byla zachycena jen torza zdiv z různých fází přestaveb a úprav kláštera a klášterního kostela sv. Jakuba, nebyly ale bohužel zjištěny žádné hmotné doklady nejstarší podoby kláštera ze 13. století.

Na zkoumané ploše bylo odkryto dalších 39 kostrových, orientovaných hrobů, ve čtyřech řadách. Zemřelí byli bez výbavy či jakýchkoliv součástí oděvů. Pohřebiště by mělo náležet ke klášteru u sv. Jakuba, avšak datování je obtížné, s předpokladem do vrcholného středověku.

Velmi zajímavý je objev jámy zasekané 1,2 metru do skály, v jejímž zásypu se ukrývala keramika datovaná do doby kolem poloviny desátého století, železná sekerovitá hřivna o délce 47 centimetrů a naprosto unikátní břidlicová destička centimetr silná a přibližně jedenáct krát dvanáct centimetrů velká s rytinou mužské postavy nesoucí kříž. Traseologický posudek docenta Miroslava Králíka z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně potvrdil, že rýhy jsou pokryty sintrem a zjistil velmi mnoho detailů týkajících se způsobu rytí. V okolí nebyly doloženy jiné stejně datované objekty nebo například keramika ve skalních puklinách. Nález je zajímavý i svou polohou na nejvyšším místě takzvaného Petrského návrší, na kterém se nacházel nejpozději od roku 1063 biskupský kostel sv. Petra.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Národní památkový ústav
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Dědic pohádkového jmění nebo blázen? Život a osud legendárního Donáta Izraela

středa, 14. prosince 2016, 13:30

Města mají svoje pověsti a legendy, některé jsou už dávno zapomenuté a jiné se ještě stále pohybují mezi námi....

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte - Rooseveltova

pondělí, 12. prosince 2016, 18:15

Rooseveltova ulice vede od Polské napříč největší olomouckou čtvrtí Nové Sady, kde se mění na Střední a Dolní...

Olomoucké ulice jak je (ne)znáte – Legionářská

pondělí, 28. listopadu 2016, 18:45

Promenáda vedoucí řadou vzrostlých stromů od Husova sboru a Slovanského domu kolem Androva stadionu, Omegy až k...