pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Kdo je vlastně kandidát na primátora Antonín Staněk ?

Antonín Staněk od roku 2012 vedl olomoucké městské zastupitele za ČSSD. Nyní vše nasvědčuje tomu, že se stane primátorem města Olomouce. Kdo vlastně Antonín Staněk je? Olomoucká Drbna vám přináší základní informace o pravděpodobném novém primátorovi města Olomouce:

Vizitka Antonína Staňka (48), kandidáta na primátora Olomouce:
   
Datum a místo narození: 2. března 1966 v Olomouci.
Vzdělání: vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého (UP) v Olomouci; loni se stal docentem pro obor pedagogika.
Současné funkce: člen olomouckého městského zastupitelstva (od 2010), předseda klubu městských zastupitelů ČSSD (od 2012).
Kariéra: po absolvování pedagogické fakulty učil na středních školách v Liptovském Mikuláši a ve Šternberku (1991-2001); od roku 2001 přednáší na Pedagogické fakultě UP, kde v současnosti vede katedru společenských věd a je proděkanem pro studijní záležitosti; v komunální politice se pohybuje od roku 2002, nejdříve jako člen Komise městské části Nové Sady, od roku 2010 je olomouckým městským zastupitelem za ČSSD.
   

Rodina: ženatý, má syna.

Ostatní:

- Je viceprezidentem Českého svazu házené a předsedou exekutivy Středomoravského svazu házené.

- Na Pedagogické fakultě UP vyučuje didaktiku společenských věd a výchovu k občanství.

 

Zde jsou jeho předvolební odpovědi :

 

1. Jaký projekt by měl být investiční prioritou města v nadcházejícím volebním období a jak by měl být financován?
  
Antonín Staněk (ČSSD): Naší investiční prioritou je dobudování tramvajové tratě přes Nové Sady až do Slavonína. Věříme, že tento projekt se bude moci ucházet o prostředky z Operačního programu Doprava.
   

2. Jste pro transparentní zveřejňování informací o veřejné správě - smluv, výběrových řízení, objednávek, faktur - na internetu, například na webových stránkách města či Portálu veřejné správy?

V žádném případě se nebráníme zveřejňování informací o nakládání s veřejnými prostředky a pozitivně hodnotíme například nedávné zavedení rozklikávacího rozpočtu na webu města, což bylo dlouhodobě také naší prioritou. Předpokládáme, že připravovaný zákon stanoví jasná pravidla a určitě využijeme všech možností, které nám legislativa poskytne. 

3. Jste pro vyhlášku omezující hazard na území města, která by zakázala či dramaticky omezila provozování výherních automatů a kasín?

Vůli omezit hazard ve městě olomoucká ČSSD jasně deklarovala při hlasování o aktuální podobě obecně závazné vyhlášky o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her. Tímto krokem došlo k výrazné redukci adres, kde lze tyto hry provozovat, a také k omezení vizuální prezentace těchto míst. Na pořadu dne bude tedy spíše další omezování hazardu než jeho úplný zákaz.
 
4. Vyhovuje vám současný stav financování MHD? Nebo uvažujete o jeho zvýšení, snížení nebo dokonce o úplném zrušení jízdného?

Úplné zrušení jízdného nezvažujeme především s ohledem na ekonomickou situaci města a na provázanost olomoucké městské hromadné dopravy na Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje. Chceme zavést zvýhodněnou roční jízdenku a bezplatnou přepravu seniorů nad 70 let. Běžné jízdné chceme zachovat na sociálně přijatelné úrovni.
 
5. Chcete se zasadit o snížení provozních výdajů města, které tvoří více než polovinu výdajů Olomouce a vážou značnou část peněz, které by mohly být použity například na investice? Pokud ano, jak?
  

Provozní výdaje nezajišťují jen chod úřadu, ale zahrnují každodenní fungování základních a mateřských škol, kulturních institucí, hromadné dopravy nebo veřejného osvětlení. Pro hledání úspor uvažujeme po vzoru některých měst a krajů o auditu příspěvkových organizací nebo o efektivnějším propojení činností městských společností.
  

6. Plánujete zpřísnění podmínek pro zadávání veřejných zakázek?
 

Zde nevidíme příliš velký manévrovací prostor, protože danou problematiku poměrně podrobně upravuje příslušný zákon. Takže budeme určitě důsledně využívat možnosti zákona tak, aby podmínky pro zadávání veřejných zakázek byly co nejpřísnější.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.