úterý 25. června 2024 Ivan

Strany v Olomouci podepíší koaliční smlouvu až příští týden

Politické strany, které chtějí vládnout v Olomouci, podepíší koaliční smlouvu až příští týden. Zástupci ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se původně domluvili, že koaliční smlouvu připraví a stvrdí podpisem do pátku. Dnes však termín o týden posunuli, aby mohli dopracovat programové body. Sdělil to po večerním jednání týmů stran lídr ČSSD a kandidát na primátora Antonín Staněk.

"Koalice čtyř stran ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 se dohodla na začlenění základních programových tezí do budoucí koaliční smlouvy. Vyjednávací týmy se setkají v průběhu příštího týdne tak, aby koaliční smlouva mohla být podepsána koncem týdne," uvedl Staněk.
   

Koalici v Olomouci podle nedělní dohody vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vítězné ANO zůstane v opozici. Primátorem krajského města by se měl stát Staněk. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít čtveřice stran většinu 24 zastupitelů.
   

Podle uzavřené dohody by ČSSD měla v jedenáctičlenné městské radě získat pět křesel včetně primátorského. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 má mít v radě po dvou zástupcích. Dosavadní primátor Martin Major (ODS) bude ekonomickým náměstkem. Dalšími náměstky budou Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL), Aleš Jakubec (TOP 09), Jaromír Czmero (ČSSD) a Pavel Urbášek (ČSSD). 
   

Strany se v neděli zároveň dohodly na hlavních prioritách budoucí koalice, kterými je zodpovědné hospodaření radnice či důraz na další rozvoj vzdělanosti a kultury v univerzitním městě. Podobná koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL na olomoucké radnici vládla už v letech 2006 až 2010. V roce 2010 ale vítězná ČSSD skončila v opozici a koalici tehdy vytvořila ODS s TOP 09 a KDU-ČSL.
   

Vznik široké koalice v Olomouci bez vítězného ANO kritizoval předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš, podle kterého se ČSSD v krajském městě "spojila s kmotry". Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mu poté nepřímo vzkázal, aby "nebrečel" nad Olomoucí, kde sociální demokraté uzavřeli koalici bez ANO, a zeptal se svých vyjednávačů, proč nezvládli povolební jednání. Babiš reagoval slovy, že nepláče, reakce Olomoučanů se podle něj ukáže za dva roky u krajských voleb. Také jsme vás informovali o Babišově výroku, že z nich ČSSD udělala pitomce.
   

Hnutí ANO v Olomouci získalo 23,41 procenta hlasů voličů a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 12 členů. Druhá ČSSD dostala 18,69 procenta hlasů, což odpovídá deseti mandátům. Pro třetí ODS hlasovalo 11,05 procenta voličů a bude mít pět zastupitelů. Lidovci získali pět mandátů. Po čtyřech křeslech v zastupitelstvu obsadí KSČM a TOP 09. Do zastupitelstva se dostala také nově založená sdružení Občané pro Olomouc a ProOlomouc. Sdružení Občané pro Olomouc má tři mandáty a ProOlomouc.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.