středa 8. května 2024 Statní svátek

10 tipů jak docílit harmonického bydlení

Blížící se novoluní (19.2.) skýtá čas na odklízení, zbavování se " nepořádku ". Opouštění a rozpouštění nefunkčních zvyků. Začneme zlehka. Na několika rovinách naráz. Protože všechno se vším souvisí, dáme postupně vale nadbytku z našich domovů, z našeho těla a naší mysli.

Souvislosti naší životní situace a místa, kde žijeme, řeší nejen Feng Shui a jeho indická obdoba Vástu, ale i každý vnímavý člověk. Ukaž mi, jak bydlíš a uvidím, jak uspořádaný, chaotický, nudný či originální máš život. Hroutí se ti pod rukama, žiješ v minulosti, lpíš na věcech, bojíš se intimity....? Čemu dáváš v životě přednost? Práci? Je snad tvé pc i v ložnici? Zábavě, přetvářce, mediálnímu masírování? Co dominuje ve tvém bytě? Jsou místa k sezení natočena k obří TV? Nebo výhledu do zahrady, na obraz, sochu, fontánu či zeleň? Co inspiruje tvé oči, člověče, když znaven usedáš večer do křesla? Akvárium plné života, sníh poletující za okny... Mračna, procházející se nad střechami domů? Směřuje tvůj zrak do ohniváčků v krbu? Nebo na vázu plnou květin, živých zástupců louky na stole? Čistí tvé oči mihotající se plamínky svíc na stole? Nebo jsou vysávány černočerným pohledem upíří obrazovky? Nejsme zvyklí klást si tyto otázky, a přece... Odpovědi na ně učiní nás život vědomější.

Od úplňku do novoluní máme opět příležitost opravdu vidět, v čem žijeme. V naší konzervativní zóně střední Evropy často "pořešíme" naše bydlení a to zůstává stejné řadu let. Jenže... Všechno je ve stálém procesu změny. Jako v přírodě. Lidé si často myslí, že Feng Shui znamená jakési kouzlo. Pořídit si mince na červené šňůrce, umístit je do zóny bohatství a je to. Ale ani akvárium se zlatou rybkou nepromění zaskládaný byt v energeticky silné obydlí. Feng Shui - systém založený na pozorování přírody a jejich cyklů. V překladu znamená voda a vítr... a o obojím je známé, že je nezadržitelné. VŠE je v proměně. Šamani, naguálové říkají " Neustále aktualizuj ! " A to platí i pro prostředí, ve kterém žijeme. Je pro nás stále vyhovující? Podnětné a nabíjející? I my se proměňujeme životními událostmi, které se nám dějí. V každé životní etapě potřebujeme něco jiného. Jsme smutní či znudění? Doplňme barvy a učiňme nás život pestřejší. Jsme nasupení a natlakování jak papiňák? Můžeme změkčit naše obydlí. Zvolit hnědé přírodní odstíny, doplnit polštáře a dodat všechno, co v nás evokuje pohodu, bezpečí a útulno. Elementy země.

Děláme tvrdý business? Jsme stále stažení, sevření? Dodejme našemu domovu více oblých tvarů, nenucené krásy a hřejivé atmosféry. Přetížený manažer by měl zapomenout na ostré úhly, černou barvu a chromovaný modernismus. Je třeba rovnováhy. Než naše rty přestanou vypadat jako srdce a stanou se rovnou dálnicí. Než obličej získá přísné, ostře řezané rysy. Byty mnohých vypadají jako chirurgické sály. Prostorné kuchyně, ve kterých nikdo nevaří. Lesklé bílé povrchy, které slouží jen k opečovávání.  Studené, prázdné příbytky lidí, vracejících se domů jako do hotelu. Ani radost, ani inspirace, ani teplo domova. Pouhé zrcadlo ambicí. Blikající monitory, kam se podíváš. Element vody. Obyvatelé s hlavou v bájné budoucnosti. Tělem v úprku kamsi.

Protikladem jsou chaotická obydlí plná starého harampádí, otlučených hrníčků po babičce, skvrn na sedačce a suvenýrů zašlé slávy. Nesourodé předměty žijící v podivném společenství spolu vedou bitvu o prostor. Tady je teplo domova, ale žádný posun vpřed. Minulost, lpění na životě, který už dávno odvanul vítr. Obyvatele tohoto příbytku těžknou a nemohou se pohnout dál. Tady je očista nutností. Jak přijmout nové, když je tu všudypřítomné staré?


Celá východní kultura respektuje proměnu všeho. Nic není trvale udržitelné. A to je dobře. Můžeme tak v životě zažívat různé zkušenosti, proměňovat svá obydlí i svá těla. Být napojeni na nevyčerpatelnou sílu přijímáním nových zkušeností. Feng Shui, Vastu nebo prostě jen oči, které vidí signály kolem nás a ladí svůj život podle nich. Všechny směry ovšem říkají: "Podstatou je rovnováha". Nebýt výchylen, ale kompenzovat své životní dysbalance. Jinak to život udělá za nás. A ne vždy k naší radosti.

Podstatou je totiž dostat se do středu. A to můžeme udělat i skrze úpravu prostoru k naší práci, tvořivosti a bydlení. Je potřeba dvou věcí. Vidět. A být ochoten měnit zaběhlé. Zda se to snadné? No uvidíme :) Tady je pár prověřených tipů, jak na to. Postupuje podle nich a uvidíte, jak se věci začnou dít.

1) Podívat se na svůj domov jako poprvé.                                                                                          

Jak na mě působí? Líbí se mi? Měnila bych za jiný? Kdybych přišla sama k sobě na návštěvu, cítila bych se tu příjemně? Chtěla bych tu zůstat? Pokud ne, co mi tu vadí? A pak jedna klíčová - těším se domů? Pokud ne, proč? Co s tím udělám?

2) Uklidit všechen viditelný nepořádek.                                                                          

Jsou věci, o kterých hned víme, že nám v životě škodí. Překážejí, dělají chaos, jsou to zkrátka odpadky. A přesto někdy jejich odstranění odkládáme. I v bytě. To nám znemožňuje jasně vidět a nechat vstoupit silnou čchi neboli pránu neboli energii do našeho domova a do našeho těla. Silná čchi nám přináší vitalitu, zdraví, životní sílu. Omlazuje naše tělo a energizuje naše domovy. Lenost zbavit se nepořádku v bytě nás následně oslabuje v boji s chaosem venku.


3) Dočasně oželet všechny dekorace, drobnosti, " výstavky ".                                        

Všechny drobnosti na povrchu dejte alespoň na 2 týdny do krabice stranou. Někdy se příliš necháme zahltit drobnými věcmi v životě a jen zvyk nám brání zbavit se jich. Osvobodit se. Abychom zjistili, bez čeho se nám lépe žije a co nám skutečně schází, potřebujeme odstup. Od věci, situace či od člověka. Jinak nezjistíme, zdali jde o radost nebo pouhý zvyk. Lidská mysl si zvykne i na peklo. Takže pouhá zvyklost není ukazatelem toho, co je pro nás nejlepší. Barometrem je naše srdce.

4) Přesunout nábytek                                                                                                                    

Zkuste znovu a jinak rozmístit i větší věci ve vašem prostoru. Posuňte, co se posunout dá. Stolek, televizi, sedačku, křeslo, nábytek, koberečky, lampy... Zakoušejte pocit, který to ve vás vyvolá. Někdy přemístění věcí, byť o kousek, nás posune v životě dál. Nehledáme pro ně okamžité ideální místo, ale rozbíjíme stagnaci. Taky vždycky hned nevíme, jak odstranit některé překážky, které nám brání žít život našich snů. Ale vždy je lepší s něčím pohnout, než pasivně stát na místě.

4) Zbavit se přebytečného. 

Nadbytek je jedna z největších potíží, které nám brání vidět věci takové, jaké jsou. Žít zlehka, uvolněně, vzdušně. Poznat, co je pro nás důležité a vytvořit prostor pro nové životní příležitosti. Uvolněte skříně. Rozdejte všechno, co už nepotřebujete. Šaty, co jste neměli na sobě rok. Věci, co máte vícekrát. Které nepoužíváte nebo jen minimálně. Zabírají prostor. Není důležité kolik stály, když jste je pořizovali. Můžete je samozřejmě i prodat. Ale jakmile objevíte kouzlo obdarovávání tomu, kdo je užije více než vy, zažijete lepší pocit, než při handrkování o cenu. Život nám také dává mnohé zadarmo. Louky, lesy, modré nebe... Máme příležitost si to také zkusit. Tak jen do toho!

6) Odstranit vše, co už není pravdivé.

Žijte v přítomnosti. Vložte do krabic fotky dětí, které už vyrostly. Vaše obrázky před pár lety a před pár kily. Odsuňte z domova předměty z předchozích partnerství i dárky od osob, které nemáte rádi. Přestaňte být pokrytci a odhoďte nenáviděný přehoz od tchýně či "vtipný" dárek od přátel. Partnerské dárky jsou nejcitlivější téma, ale chceme-li žít své životy upřímně, ani toto není tabu. Na naši lásce se přece nic nezmění, když odvelíme vázičku, co se nám nelíbí. A pokud ano, tak to stálo za to! Drobnůstka v koši odhalila pravdu.

7) Nakrmit popelnici.

Vyhažte nemilosrdně vše rozbité. Poničené, otlučené, nefunkční. Nedarovatelné či neoblíbené. Ano, i památečný hrnek bez ucha tam patří. Nezáleží na tom že to mělo kdysi cenu, protože si ceníte sebe a svého prostoru pro život více, než starého haraburdí. Byť starožitného. A slepený hrnek je už navždy slepený hrnek. A nejen hrnek! Jak máme mít hezké a funkční vztahy, když lpíme na tom, co je rozbité a poškozené

8) Uvolnit průchod.

Přesuňte vše, co vám stojí v cestě. Představte si, že už s otevřením dveří k vám vstupuje neviditelná bytost. Síla. Energie. A vše, co jí stojí v cestě ji brzdí. Stává se mrzutou a přemýšlí, zdali neprásknout do bot. Otočit se na podpatku a odejít jinam. Tam, kde může plout prázdnotou a nabíjet ji. Vstupte tedy do vašeho bytu ( už zlehka dýchajícího, bez všech těch krámů) a zvolna se v něm procházejte. Do čeho narazíte, čemu se musíte vyhýbat, to posuňte. Existují samozřejmě výjimky, kdy chceme proud energie někde chvíli pozdržet, ale ty necháme na jindy. Nebudeme si očistu komplikovat. Tedy žádné kličkování mezi věcmi jako baletky. Přesunout, posunout, odvést.

9) Odstranit staré energie.

Zbavili jsme se nadbytečných věcí a teď prochází ke slovu i neviditelné nánosy. Přivítáme naše nehmotné spojence. Živly. Otevřete dveře, okna a nechejte vstoupit vítr, zapalte svíce, aby oheň prozářil prostor. Aromalampa, vonné tyčinky, kadidla a hlavně důkladné omytí vodou. Podlahu můžeme posypat solí, očistným zástupcem živlu země. Večer nasypat, ráno zamést či vysát. Sůl absorbuje mnohé nečisté energie. Kdo se rozhodne vymalovat, ten vezme očistu opravdu za své. Dříve se u nás chalupy malovaly rok co rok.

10) Dotáhnout to.

No jsme na začátku... Souhlasné či nesouhlasné pokývání hlavou ale nestačí. Je za ním skryté očekávání člověka, že někdo udělá věci za něj. Ano, udělá! Otázka je: "Kdy? " A zda se mu cizí verze bude líbit. Ne každý je procesu aktivní změny svého života otevřen. Mnozí lidé čekají, až se "něco" stane. V pořádku. Každý z nás je jiný. Ale my, kteří jdeme životu vstříc s široce otevřenýma očima, víme, že změna je nakonec vždy dobrá. Přináší svěží vítr ve vlasech a novou chuť do života...

Tyto principy použijte u všech místností v bytě. Časem zjistíte, stejně jako já, že nepořádek, chaos a nadbytek nelze nikam odložit. Na řadu se dostanou komory, sklepy, kůlny i odlehlé kouty zahrady. Jakmile se naučíte pravidelně opakovat proměnu vašeho domova, všimnete si, že vám do života budou vstupovat nové, úžasné věci a odcházet přežité, odžité a blokující. A to stojí za trochu námahy!

I několikrát do roka, podle potřeby, můžeme proměňovat naše příbytky. Ale prvotní je očista. Nové může přijít až pak. Lidé často přináší do prostor nové a nové věci a ty tam hromadí. Ani nové partnerství, práce, zážitky a zázraky nemohou přijít dřív, než vytvoříme prostor. Jinak vytvoříme chaos. Staré brání novému. V dalším pokračování si řekneme, jak snadno proměňovat bez velkých úprav náš byt, ale očista je prvotní.

Hrejte si! Přetvářet bydlení je zábava. Není to stres. Pokud jsme z toho nervózní a odkládáme to, může to znamenat, že i v životě neumíme s lehkostí přeměňovat své sny v realitu. Chceme přece nacházet tu nejvhodnější variantu pro tuto chvíli. Pro tento životní úsek. A i kdyby to mělo být jen na čas, změna prostoru zažehne oheň v našem srdci! Od očisty prostoru už je pak jen krůček k očistě těla, domova pro duši. Ale o tom v další kapitole.

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.