středa 21. února 2024 Lenka

Letošní sezónu označuji mykologové jako nejhorší za poslední desítky let

Za nejhorší sezonu za poslední desítky let označují mykologové letošní úrodu hub. Jejich růst nepodpořilo ani nedávné deštivé počasí. Například lesy na Přerovsku jindy bohaté na pestré odrůdy jsou nyní zcela prázdné.

Odborníci se přitom obávají, že kvůli vedrům během prázdnin mohlo podhoubí na mnoha místech zcela vyschnout. Je tak možné, že hub se vášniví houbaři během letošní sezony už ani nedočkají. 

"Je to nejhorší sezona, co pamatuji. Také pamětníci říkají, že něco podobného nezažili. Jsme zrovna v lese, ale absolutně nic neroste, ani vBeskydech, ani v okolí Přerova. Lesy jsou totálně prázdné, nerostou ani jedovaté houby, vůbec nic. Je potřeba, aby ještě pořádně zapršelo. Lesy potřebují především vodu. Nic horšího nepamatuji," řekl přerovský mykolog Jiří Polčák.

Odborníci prý naposledy zažili podobnou sezonu v roce 2003, tehdy však neúrodu nahradil houbařům štědrý podzim. "Podzim byl ale v tomto roce (2003) mimořádně teplý a říjen byl plný hub," doplnil mykolog. Poslední houby našli nyní odborníci v lesích na Přerovsku zhruba před 14 dny. "Narazili jsme občas na holubinku nebo hřiba kováře, ale dalo by se to spočítat na prstech jedné ruky. Občas ale v lesích něco vidět bylo. Známe přitom zajímavé lokality, ale nejsou tu nyní ani houby naprosto běžné," doplnil mykolog.

Odborníci se už obávají toho, že na některých místech mohlo podhoubí už tak vyschnout, že houby už vůbec nebudou. "To se ukáže začátkem září, kdy začínají růst podzimní druhy. Ale v současné době je to velice špatné. Za chvíli máme přitom tradiční houbařskou výstavu. Pokud by se to nezlepšilo, museli bychom ji zrušit," dodal Polčák.

Loni si úrodu naopak mykologové pochvalovali po celou sezonu. Pomohlo tomu především deštivé počasí. Například na tradiční zářijovou výstavu hub v Přerově se jim podařilo nashromáždit rekordních 369 druhů hub. Velké množství různých druhů hub v lesích Olomouckého kraje nacházeli přitom díky poměrně teplému počasí i v prosinci.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.