čtvrtek, 30. června 2016, 16:06
Chystáte se s koncem školního roku na zahraniční dovolenou? Proto byste si měli co nejvíce nastudovat jak svou trasu, tak i předpisy v zemích, kterými budete projíždět. Připravili jsme pro vás ve spolupráci s ÚAMK souhrn zajímavostí, jež se mohou před cestou hodit.
Rakousko (směr Itálie a Istrie)
Rakousko (směr Chorvatsko)
Maďarsko (směr Chorvatsko)
Vzhledem k napjaté politické situaci lze očekávat také častější a důkladnější kontroly na hraničních přechodech v Rakousku, Maďarsku a Chorvatsku.
Nizozemí
Belgie
Rakousko
Švýcarsko
Itálie
Francie
Chorvatsko
Slovinsko
Maďarsko
Před samotnou jízdou do zahraničí nezapomeňte zkontrolovat technický stav svého automobilu. Důležité je především doplnit povinnou výbavu podle předpisů v jednotlivých zemích. Argumentace Vídeňskou nebo Ženevskou úmluvou, že řidiči stačí povinná výbava z České republiky, je mylná. Ta se totiž zmiňuje pouze o technické výbavě vozidla. Proto je potřeba mít například reflexní vesty pro každého v Itálii, Francii, Slovinsku, Maďarsku, nově i v Polsku a za jistých okolností na Slovensku a u nás. Hasicí přístroj je zase vyžadován v Polsku, na Ukrajině nebo v Řecku.
Slovensko
Na Slovensku nově neseženete běžnou dálniční známku, ale elektronickou vinětu, kterou zakoupíte buď u nás nebo na webu eznamka.sk. Naši východní sousedé rovněž zpřísnili pokuty za rychlou jízdu nebo jízdu pod vlivem alkoholu.
Francie
Pokud se chystáte do Francie, pozor na vjezd do hlavního města - Paříže. Od července je zde zavedena nízkoemisní zóna, kam nemohou vozy s emisní třídou Euro 2 a nižší (od pondělí do pátku mezi 8. a 20. hodinou). Pokuta může být až ve výši 78 eur, ale vybírat se začne až od 1. září. Zapláčou i milovníci sluchátek, kteří je nesmí používat pří řízení jakéhokoliv dopravního prostředku.
Itálie
Zásadní změna přichází i v Itálii. Zde se nesmí kouřit ve vozidle, ve kterém se převážejí děti do 12 let nebo těhotné ženy. Pokuta je opravdu vysoká - až 5000 euro. Ačkoliv se v Itálii tankuje poměrně draze, není radno si pohonné hmoty do země dovážet. Maximálně si lze přivézt pouze 10 litrů v homologovaném kanystru. Porušení nařízení se rovná pokutě přes 7700 eur a trestu odnětí svobody. Jestli se do Itálie vydáte s jízdními koly, na tažné zařízení či držák za karavanem si připevněte šrafovanou desku o rozměrech 50x50 centimetrů. Seženete ji na většině čerpacích stanic v zemi. Její absence vás může vyjít až na 335 eur. V Itálii navíc čekejte delší kolony u mýtných bran, zde se výběr více zautomatizoval.
Rakousko
Drtiná většina Čechů se nevyhne při cestě na dovolenou Rakousku. Zde je potřeba dodržovat bezpečnou vzdálenost a vytvářet průjezd pro vozidla záchranných složek v koloně. Ignorování těchto předpisů vydá až za 2180 euro. Naopak nově stačí reflexní vesta pouze řidiči. Za špatný technický stav auta policie rovnou odebírá registrační značku a dává pokutu až do 5000 eur. Nejinak tomu je při nesprávně upevněném nákladu nebo nepřipoutaném dítěti v dětské sedačce. Pokud používáte kameru při své jízdě, v Rakousku je zakázána.
Velký problém bude pro řidiče novela tamního zákona. Jakékoliv použití telefonu za jízdy je zakázáno! Jediné použití handsfree je schváleno jen v případě, že je pevně zabudované ve vozidle při výrobě vozidla nebo odborném domontování v autorizovaném servisu s homologací. Použít lze rovněž speciální handsfree sluchátka dodávaná k telefonu. Jinak smíte volat například při čekání, stání vozidla v koloně nebo na červené. „Pokuta za tento přestupek je nově stanovena na 50 až 72 eur, ale pokud se zjistí, že jste udělal chybu v řízení nebo způsobil dopravní nehodu kvůli volání, hrozí vám sankce až 2180 eur,“ varuje právník ÖAMTC Hoffer.
Řidič motocyklu může nově za dobré viditelnosti využívat denní svícení při jízdě. Když se ale podmínky zhorší, musí si zapnout potkávací světla.
Slovensko
Jak již bylo zmíněno, na Slovensku byla nově zavedena elektronická viněta - desetidenní (10 eur), měsíční (14 eur) nebo roční (50 eur).
Rakousko
Drobně zdražilo Rakousko, a to jak mýtné na vybraných úsecích, tak dálniční známky. O 50 centů se zvedl poplatek za průjezd po dálnici A10. Nově zaplatíte 11,50 eur. Zvýšení cen postihlo i průjezd tunelem Arlberg a Gleinalm. O 20 centů se zvedla cena za průjezd tunelu Karawanken mezi Slovinskem a Rakouskem. Nově se k platbě za průjezd Pfänderského tunelu (8,80 eur) u švýcarského Bodamského jezera musí pořizovat i rakouská dálniční známka, cesta se tak prodraží. Dražší je také průjezd po silnici přes průsmyk Grossglockner. Loni jste za něj zaplatili 29 eur, letos rovných 35 eur.
Francie
Zde se zdražil průjezd tunelem pod horou Mont Blanc, vyjde na 44 eur. Podobně je tomu i u tunelu Fréjus, letošní průjezd vyjde 44,20 eur. Zdražení se nevyhnul ani Eurotunel. Tam si na jedné cestě připlatíte asi 30 eur.
Maďarsko
Tady platí elektronické viněty, které jsou ještě navíc určeny (vozidla do 3,5 tuny hmotnosti) pro konkrétní dálnice D1M a D1. Elektronické známky vystavené na konkrétní vůz a jeho státní poznávací známku lze například zakoupit v centrále ÚAMK v Praze nebo v Brně. Stejně tak můžete udělat prostřednictvím internetu.
Slovinsko
Jestli jedete do Chorvatska, nejrychlejší přejezd je přes Slovinsko. Zde se ale také nevyhnete dálniční známce. Nejlevnější je na sedm dní, což může činit zásadní problém těm, kteří jedou na týdenní dovolenou. Její platnost je například od 2. 7. do 8. 7. A policie na to bude dohlížet. Pokuta může vyjít až na 800 eur. Při okamžité platbě na místě se však bloková pokuta snižuje na polovinu. Navíc pozor! Vozidla vyšší na přední nápravě než 1,3 metru mají svůj osobitý sazebník.
Švýcarsko
Při cestě po dálnici se zde nevyhnete ročnímu kuponu. Vyjde na 40 franků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.