středa 24. července 2024 Kristýna

Milan Feranec: „Kdyby se firma řídila jako stát, zkrachovala by“

Lídr hnutí ANO pro komunální volby v Olomouci MILAN FERANEC je všestranný člověk. Náměstek ministra dopravy má mnoho zálib a koníčků a také jeho profesní životopis je pozoruhodný. Pohyboval se nejen v oblasti práva, ale také v armádě, v manažerských funkcích a v době studií právnické fakulty pracoval i jako vrátný ve strojírnách. Sympaťák a zapálený sportovec má jasnou představu, jak chce v případě zvolení efektivně pracovat pro Olomouc a její obyvatele.

Co vás napadne jako první, když se řekne Olomouc?
Historické centrum, parky, pohled na líně tekoucí Moravu, květiny, parky, univerzita, milí lidé...

Kdybyste mohl v Olomouci teď hned změnit tři věci mávnutím kouzelného proutku, jaké by to byly?
Zaprvé bych obnovil kdysi vyhlášené firmy nebo zařídil příchod nových podniků, které zaměstnají místní obyvatele. Zadruhé bych vybudoval obchvat Olomouce, tzv. východní tangentu. A zatřetí bych chtěl zajistit pro občany a návštěvníky Olomouce větší pocit bezpečí, omezit kriminalitu, obtěžování...

Jenže žijeme v realitě - pokud dostanete potřebný počet hlasů při nadcházejících komunálních volbách a budete mít možnost ovlivňovat chod města, v jakých oblastech byste se rád angažoval?
V posledních letech jsem se podílel na řízení firem, byl jsem mimo jiné finančním ředitelem, takže logicky bych se chtěl věnovat hospodaření města. Stále opakuji, že mezi řízením firmy a města nemusí být rozdíl. Je to o řádném hospodaření, selském rozumu a odpovědnosti.

Mnoho let jste pracoval v soukromém sektoru, ovšem nyní poznáváte fungování státní správy coby náměstek ministra dopravy. Je velký rozdíl mezi prací pro soukromý či veřejný sektor?
Obrovský a přitom malý. Ve veřejném sektoru jde všechno výrazně pomaleji, což chápu, musí se přihlížet k mnohosti zájmů. Co nechápu je neracionální rozhodování, formalizmus, alibizmus. Kdyby se firma řídila jako stát, dotyčná firma by rychle zkrachovala.

Všichni říkají, že stát má málo peněz. Proč?
Naopak, věřte mi, že stát má obrovské množství peněz, ale neumí s nimi hospodařit. Když na ministerstvu vidím, za co všechno se utrácely společné peníze, těžko to mohu pochopit. Obávám se, že v případě našeho města to nebude výrazně lepší.

Jakožto vášnivému sportovci vám položím záludnou otázku: Jsou vašemu srdci bližší hokejoví Kohouti, nebo fotbalová Sigma?
Já raději aktivně sportuji, než pasivně koukám, ale zrovna před pár dny jsem byl poprvé na hokeji a Mora vyhrála 9:1! Asi bych měl chodit častěji. (smích) Fotbalové Sigmě fandím, ta teď potřebuje podporu fanoušků.

Olomouc a s ní celá Haná je oblast známá pohostinností a proslulými regionálními specialitami. Vaříte i vy rád své vlastní speciality a jaké místní produkty byste doporučil k ochutnání přátelům z daleka?
Určitě nejsem dobrý kuchař, hlady bych ale nezahynul. Když jedu na návštěvu k přátelům na Slovensko, vždycky vezmu tvarůžky.


Autor: Jan Kratochvíl

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.