středa 17. dubna 2024 Rudolf

Olomoucké kulturní prazdniny stavíme jako multižánrový festival, říká Dušan Neumann

Tento týden vypukne festival Olomoucké kulturní prázdniny, který do centra města přináší v čase července a srpna zajímavé koncerty a divadelní představení. Hlavnímu organizátorovi, Dušanu Neumannovi, jsme proto položili několik otázek. Čím festival startuje?

Olomoucké kulturní prázdniny zahájíme první prázdninový den velkým koncertem americké zpěvačky Dany Fuchs na Horním náměstí, který bude zdarma přístupný široké veřejnosti. Tato skvělá zpěvačka pochází z Floridy a je považována za přímou nástupnici Janis Joplin. Ztvárnila jednu z hlavních rolí ve filmu Across the Universe, který byl protkán hudbou Beatles, a některé skladby uslyšíme i na tomto koncertu. Největšího úspěchu dosáhla ztvárněním postavy Janis Joplin v muzikálu Love Janis. Dana Fuchs svým zjevem i projevem naplňuje představu anděla s ďáblem v těle. Za andělským zjevem se skrývá ďábelsky drsný a sametový hlas, který bourá sály a odzbrojuje diváky. Jako support před tímto koncertem vystoupí objev české hudební scény, zpěvačka Lenny, která je dcerou Lenky Filipové a dvě olomoucké party The Again a Blues Power.

Co dalšího byste návštěvníkům doporučil?
Na dalších koncertech se představí například slovenská šansoniérka Szidi Tobias, Vladimír Mišík a Etc., bluesovou muziku zastoupí Jack Canon z Maďarska a zažijeme také velký comeback Burmy Jones se zpěvákem Bohoušem Josefem. Pokud jde o divadlo, můžeme se těšit na představení Cry, Baby, Cry! v podání Švandova divadla a také Komediograf s Pavlem Liškou a Tomášem Matonohou. Samozřejmostí budou také výstavy v galeriích Caesar a Mona Lisa. V obou výstavních síních zahajujeme také 1. července, tahákem bude jistě výstava grafiky, kreseb a koláží Jiřího Koláře v Moně Lise.

Pamatují Olomoucké kulturní prázdniny také na děti?
Stejně jako loni máme přichystáno několik představení pro rodiče s dětmi. Naše spřátelené Divadlo Tramtarie chystá hned tři vystoupení – Pirátskou pohádku, Pohádku o pračlovíčkovi a Pohádku o mašinkách. Dále se na festivalu představí olomoucký Cirkus LeVitare a Divadlo bez kliky s dílnou pro děti.

Posunula se nějak dramaturgie Olomouckých kulturních prázdnin?
To nechť posoudí diváci. Snažili jsme se o multižánrovou dramaturgii. Na své si letos přijdou milovníci šansonu, rocku, blues, folku, reggae, židovské muziky, divadla různých žánrů i výtvarného umění.

Více informací najdete na Olomoucké Drbně a www.olomouckekulturniprazdniny.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.