neděle 21. července 2024 Vítězslav

Pokérovaný učitel skáče s kolem salta

Damjan Siriški: biker se srdcem rockera krotí nejen kolo při kaskadérských kouscích, ale i studenty na univerzitě. Můžete jej potkat při procházce městem, na freestylových závodech na kole nebo při koncertu kapely Sunset Trail, v níž hraje na kytaru. Zeptali jsme se tohoto olomoučana s černohorskými kořeny, co připravuje pro letošní rok?

Naposledy jsi řádil při únorovém závodu Down Mall v pražském obchodním centru Arkády. Trošku jsi se potloukl, ale vy bikeři jste tvrďáci. Jak se ti skákala salta na kole v obchodáku?
Skákání v obchoďáku je hodně specifický, oproti normálu musí jezdec dávat větší pozor, protože většinou není moc místa nazbyt. Rozjezd na skok i odjezd z dopadu bývá dost úzkej a všude zavazí kovové zábrany pro lidi, navíc pád na tvrdé kachličky v obchoďáku bolí o něco víc než na hlíně. Jinak jsme už s klukama dost vycvičení, takovéto závody nebo exhibice jezdíme každý rok několikrát.

Dá se nějak popsat vaše rivalita mezi jezdci?
Rivalita téměř neexistuje, hodně si navzájem fandíme a máme radost, když se kolegovi podaří třeba nějaký těžký trik.

Jak se tak z člověka stane freestyle biker?
Rozhodně se musí zamilovat do kola a stát se jím posedlej. Pokud si člověk při usínání, ve škole v hodině nebo na rande s holkou v hlavě promítá triky a vymýšlí co hned zítra na kole podnikne, tak je freestyle biker.

Jak si udržuješ kondici?
5-6x týdně makám v posilovně, nebo když nejsem zraněnej, tak to střídám s crossfitem. Přes sezónu jsem k tomu skoro každý den na kole, buď freestyle trénink, nebo enduro/freeride. Dobrá kondice a pevný tělo jsou moc důležité předpoklady pro vysokou výkonnost.

Dají se někde v Olomouci, případně ČR naučit podobné kousky na kole? Jsou tu nějaké sportovní kluby?
V ČR existuje poměrně dost míst, kde se dá trénovat a potkávat další jezdce. Existují bikeparky s různým zaměřením (dirtjump, slopestyle, street,..) a také s různým vybavením (v některých je foam-pit, resi-pit, některé jsou i zastřešené apod.). V Olomouci je situace pro freestyle tristní, je tu téměř nulové zázemí. Já sám když zrovna trávím čas v Olomouci, tak jezdím trénovat až do HCore Bikeparku v Zubří nebo do bikeparků v Senici na Hané nebo ve Střemeníčku. Údajně prý byl teď odklepnut po několika letech čekání projekt na první olomoucký bikepark, tak snad se situace výrazně zlepší, protože v Olomouci vždy bylo mnoho talentovaných jezdců, ale nedostatečné podmínky tento potenciál zabíjely.

O jiném dopravním prostředku pro freestyle jsi někdy uvažoval?
Několik pokusů před mnoha lety proběhlo na snowboardu a na lyžích, ale moc mi to nešlo, tak jsem usoudil, že bude lepší, když se budu držet kola.

Co plánuješ na kole v tomto roce?
Letos pojedu jenom určité množství závodů v ČR a po Evropě. Místo splašeného lítání z akce na akci se budu hlavně soustředit na plnění naplánovaných videoprojektů, které moje ježdění ukážou většímu počtu lidí přes internet.

Pojďme k hudbě, kdy jsi si zamiloval kytaru?
Já měl k hudbě vřelý vztah od mala, ale nikdy jsem na nic nehrál. Někdy během vysokoškolských studií jsme se s kamarády rozhodli vytvořit kapelu, takže jsem začal trénovat na kytaru a já našel další posedlost.

Můžeš porovnat fanoušky na koncertě a při závodech?
Co se týče metalovýho koncertu a freestylových závodů, tak je to hodně podobný – fanoušci jsou velmi hluční a jezdcům/kapele předávají obrovské množství energie, kterou se potom my snažíme jim vrátit tím, co děláme na podiu nebo na trati.

Kde nejblíž Olomouci hrajete?
Termíny akcí teďka dáváme do kupy. Nicméně veškeré info o kapele a o koncertech je možno najít na facebooku – stačí zadat SUNSET TRAIL.

Pomáhají ti zkušenosti ze školy při závodění?
Zkušenosti, které jsem nabral na Fakultě Sportovních Studií mi pomáhají moc – víc chápu svoje tělo, vím jak účinněji kondičně trénovat, rychleji zregenerovat, čím tělo zásobovat apod. 

Stihneš mít v tak hektickém sledu ještě čas na koníčky? Třeba přečíst si knížku..
Moc dalších koníčků nemám, všechny moje aktivity se točí kolem sportu, hudby a studia. Co se týče knížek tak jsem se k nim v poslední době moc nedostal, ale nedávno jsem si slíbil, že to napravím a už se mi na stole nakupilo pár kousků, tak je začínám lámat.

Máš v Olomouci své oblíbené zákoutí? A oblíbené zákoutí pro kolo?
Olmik je plnej krásných míst, těžko vyjmenovat jenom jedno. Na kole vždycky rád zavítám do Slavonína nebo na sv.Kopeček.

 


 

Medailon
Damjan začal závodit v biketrialu už v 8 letech, v roce 2004, kdy mu bylo 18 změnil disciplínu na freestyle, ve kterém předvádí akrobatické kousky ve vzduchu do dnes.
V závodech jej podporují Author bikes, Life iS Drive energydrink, Nugget clothing a Vans.

Největší úspěchy:
3. místo na Mistrovství světa v biketrialu v Japonsku
4x mistr ČR (biketrial+freestyle)
3. místo Eurobike DirtKing v Německu
1. místo XBox Slopestyle ČR
3. místo DownMall Tour 2015 (ČR, Polsko, Německo)


Damjan v akci
https://www.youtube.com/watch?v=cbAcNcyFflE

 

Autor: David Superata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.