středa 19. června 2024 Leoš

Sovinec je nejkrásnější místo na světě

Dnes v 18:30 si nenechte ujít vernisáž výstavy Jindřicha Štreita, která proběhne v Konviktu a uvede ji sám autor společně profesorem Josefem Jařabem. Naskytne se vám tak příležitost potkat světoznámého fotografa a zhlédnout jeho nejnovější tvorbu. Na výstavě, jež nese jméno „Hranice“, Štreit představí tři cykly zabývající se problematikou závislých, tělesně postižených a lidí bez domova. Lidí, které můžete běžně potkat v olomouckých ulicích.

Vernisáž výstavy proběhne v rámci festivalu Jeden svět, měl jste hned jasno, které fotografie pro tuto příležitost vyberete?

S Veronikou Pourovou jsme diskutovali, které soubory by nejlépe konvenovaly s dokumentárními filmy, které uvádí festival Jeden svět. Shodli jsme se na těchto třech tématech. Všechna jsou spíše naznačena, protože o každém je veliká samostatná výstava.

Problém závislostí, tělesně postižení i lidé bez domova – to jsou na první pohled smutné příběhy. Jak se vám tato témata fotografovala? Dá se při práci vůbec oprostit od emocí? Navázal jste s těmi lidmi bližší vztah?

Samozřejmě, že taková témata nelze dělat bez emocí. Vždy se jedná o subjektivní pohled autora. Jinak by to ani diváky nezajímalo. Je to otázka do diskuse. Bez navázání kontaktů a bližšího poznání nelze takové soubory vytvořit.

Byl při focení i čas na úsměvy, dobrou náladu? Například bezdomovci, pustili vás k sobě blíž?

Soubor o lidech bez  domova bych nedokázal nafotografovat bez úžasných terénních pracovníků Charity v Olomouci - Samaritán, který se neuvěřitelně o tyto lidi stará a nabízí jim velikou pomoc. Jsou to lidé velmi empatičtí s velikým sociálním cítěním a odbornými znalostmi.

Patříte k nejvěhlasnějším lidem spjatých s Olomoucí a krajem, lidé vás ve tu mohou často potkat. Která místa ve městě máte rád a proč? 

V Olomouci jsem prožil studentská léta. Mám moc rád historické jádro, ale i okolí. Sv. Kopeček je překrásné místo. Olomouc je město, které má lidské rozměry. Potkáváte lidi, které znáte a jsou vašimi přáteli. Snoubí se zde modernost s tradicí. Prostě úžasné.

Nejčastěji fotíte lidi, ale najdou se mezi vašimi snímky například ty zachycující architekturu, přírodu?

Krajina se v mých fotografiích objevuje v návaznosti na člověka. Člověk a krajina, to je veliké téma.

Jaké další téma chystáte?

Jsem fotograf, který se věnuje sociálním tématům a v tom budu i nadále pokračovat.Bude to téma o vztahu dětí a rodičů v situacích, které jim přinesl život a které se staly pro obě skupiny krajními a velmi těžkými.

Proč by měli čtenáři navštívit Sovinec?

Sovinec je jedno z nejkrásnějších míst na zeměkouli. Projel jsem veliký kus světa, vím o čem mluvím.

Medailon

Jindřich Štreit není pouze fotograf, ale můžete jej potkat na jeho domovské Slezské univerzitě v Opavě, kde učí tvůrčí fotografii a dějiny výtvarného umění. Narodil se ve Vsetíně, vyrůstal v Těchanově na Bruntálsku a svou pouť zakončil v Sovinci, kde každoročně pořádá výstavy. Patří k tomu nejlepšímu, co světu přináší dokumentární fotografie. Jeho manželka Agnes je učitelkou hudby.

 

Autor: David Superata

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.