Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud dnes snížil trest muži za smrt jeho domácího. Místo dvanácti let zůstane za mřížemi tři a půl roku

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 21:00

Olomoucký krajský soud dnes výrazně snížil trest Renému Bučanovi za loňskou smrt jeho domácího v Lipové - lázních na Jesenicku. Místo původních dvanácti let za vraždu si sedmatřicetiletý muž odpyká 3,5 roku za pokus těžkého ublížení na zdraví.

Muž se nejdříve k založení požáru přiznal, poté to popíral

Krajský soud o tom rozhodl poté, co mu případ vrátil vrchní soud. Podle soudu po doplnění dokazování je jisté, že muž bytného napadl, úmyslné zapálení domu, ve kterém poté jeho majitel zemřel, se však neprokázalo. Soudce Eduard Ondrášek řekl, že doplnil dokazování o výslech znalce, který měl posoudit možnosti vzniku požáru. „Případ nám vrchní soud vrátil s tím, aby se znalec vyjádřil k možnosti vzniku požáru v rodinném domě," uvedl soudce. Právě znalec nevyloučil, že požár nemusel být založen úmyslně. Podle soudce se obžalovaný hasičům po jejich příjezdu k založení požáru přiznal, poté už se však ke své neprocesní výpovědi nehlásil a záměrně založený požár popíral.

Obžalovaný fyzicky napadl svého bytného

Soud jeho tehdejší výpověď použít nemohl. Tragédie se odehrála loni v březnu. Předcházely jí četné konflikty mezi oběma muži. Bučan podle obžaloby staršího muže, u kterého bydlel, nejprve fyzicky napadl a poté z domu odešel. Když se o něco později vrátil, zjistil, že špatně dýchá. Podle obžaloby do postele napadeného položil zapálené čajové svíčky a odešel. V domě začalo hořet a oběť se udusila zplodinami. Tělo napadeného našli až hasiči, dvaašedesátiletý muž se udusil oxidem uhelnatým. Škoda při požáru dosáhla 400 tisíc korun. Bučan založení požáru popíral, přiznal se pouze k napadení. Podle jeho obhájkyně Šárky Zapletalové chybějí k založení požáru důkazy, muž prý neměl k vraždě důvod a smrtí domácího by nic nezískal.

Bučanovi hrozilo až osmnáct let ve vězení

Je mi líto, co se mu stalo. Nemám v tom požáru žádné prsty," hájil se již dříve u soudu Bučan. Muži původně hrozilo za vraždu deset až osmnáct let. Rozsudek soudu zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání. V Olomouckém kraji nejde o ojedinělý případ, kdy napadení obětí mělo podle kriminalistů zamaskovat následný požár. Loni v září policisté obvinili z pokusu o dvojnásobnou vraždu osmačtyřicetiletého muže ze Šumperska. Podle nich po potyčce založil požár v rodinném domě, který se svými oběťmi obýval, a odešel. Přiotrávené muže z hořícího domu zachránili hasiči.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Skupina mladíků poničila sádrokartonovou zeď v chodbě domu na Dolním...

pondělí, 26. listopadu 2018, 17:00

V sobotu po jedenácté hodině večer bylo na policii ohlášeno, že skupina několika osob poškodila sádrokartonovou zeď v chodbě domu...

Opilý agresor urážel obsluhu v baru a nakonec i samotné policisty. Ti...

pondělí, 26. listopadu 2018, 11:00

Včera před jednou hodinou v noci řešili policisté incident v jednom z přerovských barů. Jeden z hostů tam slovně napadal obsluhu...

Před Vrchním soudem v Olomouci dnes stane devět lidí, bude se...

pondělí, 26. listopadu 2018, 10:00

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane devět lidí včetně bývalého konkurzního soudce Jiřího Berky. U odvolacího soudu se budou...

Při požáru domu a garáže se majitel ve snaze o záchranu objektu...

neděle, 25. listopadu 2018, 18:00

Při požáru garáže a části domu v obci Klužínek na Prostějovsku se v pátek večer zranili tři lidé. Nadýchali se zplodin.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.