Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký vrchní soud potrestal advokáta, který podvedl svého klienta

 
středa, 16. ledna 2019, 22:00

Olomoucký vrchní soud potrestal podmíněným trestem opavského advokáta Pavla Lasáka, za to, že podvedl svého klienta při podpisu sporné kupní smlouvy. Podle soudu na něm majetek lstivě vymámil, škodu soud vyčíslil na 3,7 milionu korun. Soud advokátovi uložil tříletý trest se zkušební dobou pěti let, zakázal mu také na pět let činnost v advokacii a uložil mu peněžitý trest milion korun. Lasák vinu popíral. Advokát původně dostal 3,5 roku nepodmíněně, uspěl však s dovoláním u Nejvyššího soudu. Vrchní soud se tak případem zabýval podruhé.

Jednal lstivě a podvodně

Případ se podle rozsudku odehrál v březnu 2014 na poště v Opavě. Lasák podle předsedy senátu Vladimíra Rutara jednal jako advokát, v úmyslu neoprávněně a za mnohonásobně nižší cenu chtěl získat majetek poškozeného a to v době, kdy mu poskytoval právní služby. Využil jednodušší osobnosti poškozeného a jeho důvěry. „Jednal lstivě a podvodně. Podstrčil mu kupní smlouvu, kterou úmyslně založil mezi ostatní listiny, aby si poškozený nevšiml jeho obsahu," uvedl předseda senátu.

Lasák s obžalobou nesouhlasil, už u krajského soudu tvrdil, že uvedené skutečnosti, zejména ty skutkové, nejsou pravdivé, jsou vymyšlené a zkonstruované. Podle něj měl jeho klient enormní zájem odkoupit od svých příbuzných spoluvlastnické podíly na nemovitostech, protože ale na tento nákup neměl dostatek prostředků, nabídl mu, že od něj koupí zemědělské pozemky a on tak bude moci vyplatit své příbuzné. Advokát odmítl, že by svému klientovi cokoliv podstrkoval, naopak tvrdil, že se smlouvy snažil připravit tak, aby vše bylo srozumitelné a svému klientovi vše vysvětlil. Soud měl však jiný názor. „Nelze si představit jinou formu než přímý úmysl," řekl předseda senátu.

Nižší trest

Soud advokátovi, který praxi vykonával až dosud, nakonec významně snížil trest. Zohlednil, že se škoda snížila na základě znaleckých posudků o částku zhruba milion korun, muž dosud nebyl trestán a pět měsíců trestu již vykonal strávením ve vazbě. „Proto jsme zvolili trest při dolní hranici dolní sazby v trvání tří let, jehož výkon jsme podmíněně odložili na největší možnou zkušební dobu," dodal soudce Rutar.

Případ byl u vrchního soudu podruhé, Nejvyšší soud totiž loni vyhověl dovolání obhajoby s tím, že má kauzu odvolací soud znovu posoudit, doplnit dokazování o výslech obžalovaného i znalce. Z jeho rozhodnutí vyplynulo, že rozhodnutí nemůže vyznít v neprospěch obžalovaného.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, soud, podvod, Olomouc

Kam dál?

Při protipovodňových opatřeních se promění okolní ulice. Město...

středa, 16. ledna 2019, 21:00

Olomouc připravuje zadávací řízení na veřejnou zakázku Protipovodňová opatření II. B etapa - související investice. Díky těmto...

Šantovka měla čistý roční zisk 144 milionů korun. Jde o rekord

středa, 16. ledna 2019, 20:30

Společnost Galerie Šantovka, která v Olomouci provozuje a pronajímá stejnojmenné nákupní centrum, zvýšila v roce 2017 svůj čistý...

Rehabilitační centrum JITROCEL pomáhá dětem i dospělým. Nabízí...

středa, 16. ledna 2019, 17:00

JITROCEL je rehabilitační lokomoční centrum, které zřizuje spolek JITRO - Sdružení rodičů a přátel postižených dětí a nabízí...

Pomozte štěňatům, která někdo nechal v mrazu u popelnice. Útulek...

středa, 16. ledna 2019, 15:30

V pondělí jsme informovali o tom, že někdo odložil čtyři štěňata v papírové krabici k popelnicím v ulici Foerstrova v Olomouci....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.