Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký vrchní soud potrestal advokáta, který podvedl svého klienta

 
středa, 16. ledna 2019, 22:00

Olomoucký vrchní soud potrestal podmíněným trestem opavského advokáta Pavla Lasáka, za to, že podvedl svého klienta při podpisu sporné kupní smlouvy. Podle soudu na něm majetek lstivě vymámil, škodu soud vyčíslil na 3,7 milionu korun. Soud advokátovi uložil tříletý trest se zkušební dobou pěti let, zakázal mu také na pět let činnost v advokacii a uložil mu peněžitý trest milion korun. Lasák vinu popíral. Advokát původně dostal 3,5 roku nepodmíněně, uspěl však s dovoláním u Nejvyššího soudu. Vrchní soud se tak případem zabýval podruhé.

Jednal lstivě a podvodně

Případ se podle rozsudku odehrál v březnu 2014 na poště v Opavě. Lasák podle předsedy senátu Vladimíra Rutara jednal jako advokát, v úmyslu neoprávněně a za mnohonásobně nižší cenu chtěl získat majetek poškozeného a to v době, kdy mu poskytoval právní služby. Využil jednodušší osobnosti poškozeného a jeho důvěry. „Jednal lstivě a podvodně. Podstrčil mu kupní smlouvu, kterou úmyslně založil mezi ostatní listiny, aby si poškozený nevšiml jeho obsahu," uvedl předseda senátu.

Lasák s obžalobou nesouhlasil, už u krajského soudu tvrdil, že uvedené skutečnosti, zejména ty skutkové, nejsou pravdivé, jsou vymyšlené a zkonstruované. Podle něj měl jeho klient enormní zájem odkoupit od svých příbuzných spoluvlastnické podíly na nemovitostech, protože ale na tento nákup neměl dostatek prostředků, nabídl mu, že od něj koupí zemědělské pozemky a on tak bude moci vyplatit své příbuzné. Advokát odmítl, že by svému klientovi cokoliv podstrkoval, naopak tvrdil, že se smlouvy snažil připravit tak, aby vše bylo srozumitelné a svému klientovi vše vysvětlil. Soud měl však jiný názor. „Nelze si představit jinou formu než přímý úmysl," řekl předseda senátu.

Nižší trest

Soud advokátovi, který praxi vykonával až dosud, nakonec významně snížil trest. Zohlednil, že se škoda snížila na základě znaleckých posudků o částku zhruba milion korun, muž dosud nebyl trestán a pět měsíců trestu již vykonal strávením ve vazbě. „Proto jsme zvolili trest při dolní hranici dolní sazby v trvání tří let, jehož výkon jsme podmíněně odložili na největší možnou zkušební dobu," dodal soudce Rutar.

Případ byl u vrchního soudu podruhé, Nejvyšší soud totiž loni vyhověl dovolání obhajoby s tím, že má kauzu odvolací soud znovu posoudit, doplnit dokazování o výslech obžalovaného i znalce. Z jeho rozhodnutí vyplynulo, že rozhodnutí nemůže vyznít v neprospěch obžalovaného.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, soud, podvod, Olomouc

Kam dál?

Při protipovodňových opatřeních se promění okolní ulice. Město...

středa, 16. ledna 2019, 21:00

Olomouc připravuje zadávací řízení na veřejnou zakázku Protipovodňová opatření II. B etapa - související investice. Díky těmto...

Šantovka měla čistý roční zisk 144 milionů korun. Jde o rekord

středa, 16. ledna 2019, 20:30

Společnost Galerie Šantovka, která v Olomouci provozuje a pronajímá stejnojmenné nákupní centrum, zvýšila v roce 2017 svůj čistý...

Rehabilitační centrum JITROCEL pomáhá dětem i dospělým. Nabízí...

středa, 16. ledna 2019, 17:00

JITROCEL je rehabilitační lokomoční centrum, které zřizuje spolek JITRO - Sdružení rodičů a přátel postižených dětí a nabízí...

Pomozte štěňatům, která někdo nechal v mrazu u popelnice. Útulek...

středa, 16. ledna 2019, 15:30

V pondělí jsme informovali o tom, že někdo odložil čtyři štěňata v papírové krabici k popelnicím v ulici Foerstrova v Olomouci....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.